Neispunjeno

Vladajuća koalicija u RS bez dovoljno glasova za pokušaj ukidanja financiranja stranaka iz budžeta

Unatoč najavi da će vladajuća koalicija “ukinuti” Zakon o finansiranju političkih stranaka iz budžeta Republike Srpske, grada i opštine, koji regulira isplate iz budžeta političkim strankama, ta ista koalicija nije imala dovoljno ruku da tu tačku uvrsti na dnevni red.

Foto: Screenshot Newsmax

Nakon odluke visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta kojom je obustavio budžetsko financiranje SNSD-a i njihovog koalicionog partnera, Ujedinjene Srpske, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će vladajuća koalicija 15. maja 2025. godine ukinuti financiranje stranaka iz budžeta u ovom entitetu.

I da ja prevedem na poznati jezik. Znači, ova koalicija će 15. maja ukinuti Zakon o finansiranju političkih partija na prostoru Republike Srpske.

Milorad Dodik, 29.4.2025.

Podsjećamo, Christian Schmidt je 24. aprila 2025. godine donio odluku kojom je, zbog napada na ustavni poredak i institucije BiH, obustavio budžetsko financiranje SNSD-a i njihovog koalicionog partnera, Ujedinjene Srpske. Kao protumjeru, Dodik je najavio ukidanje Zakona o finansiranju političkih stranaka iz budžeta Republike Srpske, grada i opštine, koji regulira isplate iz budžeta političkim strankama, čime bi sve stranke u ovom entitetu ostale bez sredstava iz budžeta.

Dnevni red za 14. redovnu sjednicu Narodne skupštine RS, zakazanu za 15. maj 2025. godine, objavljen je deset dana ranije, odnosno 5. maja.

Nakon usvajanja zapisnika ranijih sjednica, predsjednik NSRS Nenad Stevandić najavio je glasanje i za dopunu dnevnog reda po prijedlogu narodnih poslanika/ca da se raspravlja o Prijedlogu zakona o finansiranju političkih partija po hitnom postupku. Bila su potrebna 42 glasa da ova tačka bude uvrštena na dnevni red, no prijedlog je dobio 40 glasova, na što je Stevandić reagovao s “opa”.

Vrijedi spomenuti da poslanica DEMOS-a Spomenka Stevanović i poslanici Socijalističke partije Petar Đokić i Zoran Kokanović, iako prisutni, nisu glasali. Kokanović i Stevanović su glasali za naredni prijedlog kojim je spojena rasprava po tačkama dnevnog reda tri i četiri, kao i za usvajanje dnevnog reda. Riječ je o strankama koji imaju ministre u Vladi Republike Srpske, i to Nedeljka Ćubrilovića (DEMOS) i Petra Đokića.

Iako su samo SNSD i Ujedinjena Srpska ostali bez budžetskog financiranja vrijednog oko 2,5 miliona KM godišnje, izvršna direktorica Transparency Internationala u BiH Ivana Korajlić upozorila je kako to ne mora biti koban udarac za ove stranke, koje vjerojatno raspolažu takozvanim crnim fondovima. Kako je navela Korajlić, svrha financiranja iz budžeta jeste omogućiti strankama koje participiraju u institucijama i imaju mandate na bilo kojem nivou, raspolaganje određenim sredstvima kako bi se smanjio utjecaj financiranja iz privatnih izvora privatnih lica koja financiraju stranke očekujući usluge zauzvrat.

Prema analizi Transparency Internationala, troškovi oglašavanja SNSD-a u kampanji na posljednjim izborima bili su za milion KM viši nego što je ova stranka prijavila, što može ukazivati na financiranje iz drugih, moguće nelegalnih izvora.

Zbog činjenice da vladajuća koalicija nije ukinula Zakon o finansiranju političkih stranaka u Republici Srpskoj, obećanje Milorada Dodika kako će to učiniti ocjenjujemo kao neispunjeno.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!