Analize

Zašto Komisija za koncesije BiH nikada nije dodijelila nijednu koncesiju?

Komisija za koncesije Bosne i Hercegovine, koja postoji preko 20 godina, nikada nije izdala nijednu koncesiju, a predmet izdavanja koncesije za Hidroelektranu Buk Bijela u blokadi je usljed sudskih sporova. Međutim, suprotno nazivu Komisije, izdavanje koncesija nije u njenoj nadležnosti. Ovlasti za izdavanje koncesija ima Vijeće ministara BiH, dok Komisija služi kao regulatorno tijelo.

Foto: Istinomjer
Foto: Istinomjer

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Miroslav Vujičić (SNSD) u programu RTRS-a 21. aprila 2025. godine, odgovarajući na pitanje o blokadama kapitalnih projekata u BiH, izjavio je kako Komisija za koncesije BiH nikad nije izdala nijednu koncesiju.

U Bosni i Hercegovini postoji Komisija za koncesije, koja nikad nijednu koncesiju nije dala osim što je zaustavila davanje koncesije za izgradnju hidrocentrale Buk Bijela.

Miroslav Vujičić, 21.4.2025.

Koncesija za HE Buk Bijela

Izgradnju Hidroelektrane Buk Bijela zajedno provode elektroprivrede Srbije i Republike Srpske, a kao što je Istinomjer već pisao, koncesiju je prvobitno izdala Republika Srpska. Međutim, smatrajući kako se radi o narušavanju nadležnosti države, 24 zastupnika iz Predstavničkog doma PSBiH uputila su apelaciju Ustavnom sudu BiH, koji je Komisiji za koncesije BiH naložio rješavanje ovog predmeta.

U tom cilju, Komisija za koncesije BiH formirala je Zajedničku komisiju zajedno s Komisijom za koncesije RS, ali odluka u ovom predmetu do danas nije donesena. U izvještaju za 2023. godinu Komisija za koncesije BiH navodi kako je njen član Mensur Šehagić pokrenuo upravni spor pred Sudom BiH vezano za imenovanje Zajedničke komisije.

Spor je pokrenut jer Zajedničku komisiju čini pet Srba, jedan Hrvat i jedan Bošnjak, što je, prema tužbi, nezakonito. O ovom se predmetu i dalje vodi sudski spor. U međuvremenu, Komisija za koncesije BiH, od sedam članova, ima četiri člana, jer su tri člana otišla u penziju, a nadležno Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa nije provelo proces imenovanja novih članova.

Komisija za koncesije BiH

Komisija za koncesije Bosne i Hercegovine osnovana je prema Zakonu o koncesijama BiH iz 2002 godine. Od svog osnivanja do danas, Komisija za koncesije BiH nije dodijelila nijednu koncesiju, što i nije njena nadležnost.

Ova komisija predstavlja regulatorno tijelo koje ima zadatak obezbijediti procedure koje se provode prilikom dodjele koncesija, dok nadležnost za dodjelu koncesija u slučaju nadležnosti državne razine vlasti, međunarodnog predstavljanja države i koncesionih dobara koja prelaze granice entiteta ima Vijeće ministara BiH. Koncesiju potvrđuje Parlamentarna skupština BiH.

Komisija također djeluje kao dio Zajedničke komisije za koncesije BiH koja se bavi koncesijama koje se prostiru na oba entiteta ili Distrikt Brčko te spornim pitanjima koja nastaju u vezi s dodjelom koncesija između entiteta i/ili entiteta i državne razine vlasti.

U svom programu rada Komisija za koncesije BiH redovno kao cilj navodi davanje regulatornih suglasnosti u postupku dodjele koncesija i procesuiranje samoinicijativnih ponuda i spornih predmeta kod dodjele koncesija. Ove procedure neophodne su Vijeću ministara kako bi dodijelilo koncesiju.

Međutim, prema izvještajima o radu ove komisije, nadležna ministarstva nisu uspjela usuglasiti niti pokrenuti dodjelu koncesija tako da Komisiji nije upućen nijedan predmet na postupanje. Također, Komisija u izvještajima navodi kako nema informaciju od resornih ministarstava da li je bila pokrenuta dodjela koncesije putem samoinicijativnih ponuda investitora.

Neupućivanju predmeta na razmatranje Komisiji za koncesije pridonosi i zabrana raspolaganja državnom imovinom koju je nametnuo Ured visokog predstavnika. Ovim zakonom zabranjeno je raspolaganje imovinom koja uključuje poljoprivredna zemljišta, rijeke, šume i šumsko zemljište koji bi mogli biti predmetom dodjeljivanja državnih koncesija.

Ipak, usprkos tome što se koncesije ne izdaju, Komisija za koncesije u posljednjem dostupnom izvještaju o radu za 2023. godinu navodi kako je inicirala sastanak svih koncesionih komisija u BiH radi razmjene iskustava te da očekuje predmete vezane za izgradnju autoputeva i hidrocentrala. Usljed nemogućnosti raspolaganja državnom imovinom i decentraliziranog modela uređenja u BiH, sve dodijeljene koncesije dodijelile su niže razine vlasti, dok se to na državnoj razini još uvijek nije dogodilo.

Usprkos neprovođenju predmeta dodjeljivanja koncesija i višegodišnjoj blokadi u jedinom predmetu koji Komisija za koncesije BiH provodi, ovo tijelo financirano je iz budžeta Bosne i Hercegovine te su za 2025. godinu za rad Komisije za koncesije BiH planirana sredstva u iznosu od 1,4 miliona KM.

Usljed kompliciranog ustrojstva države, sporova, zabrane raspolaganja državnom imovinom i drugih faktora, Komisija za koncesije BiH, iako formirana i s osiguranim sredstvima iz budžeta, ne funkcionira, a proces dodjeljivanja koncesija u nadležnosti države u blokadi je koja traje duže od 20 godina.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!