Proteklih 7 godina svjedočili smo mnogim neispunjenih obećanja i promašenih rokova kada je u pitanju aktivacija MAP-a za članstvo BiH u NATO. Od svih bh. zvaničnika, član Predsjedništva BiH, Bakir Izetbegović bio je najoptimističniji po pitanju iznošenja roka za aktivaciju MAP-a. Tako je Izetbegović, na svojoj tradicionalnoj novogodišnjoj press konferenciji, krajem decembra prošle godine, najavio rok prema kojem je BiH već trebala aktivirati MAP. Međutim, to se nije desilo ni na posljednjem održanom NATO samitu u Briselu.
Napredak u uknjiženju perspektivnih lokacija na Oružane snage je, uz sve opstrukcije koje su dolazile iz RS, nastavljen, a krenula je i implementacija Pregleda odbrane, tako da se očekuje aktivacija MAP-a na slijedećem summitu NATO saveza u junu 2018. godine.
(Bakir Izetbegović, 28.12.2017.)
Sljedeći samit koji je Izetbegović pomenuo danas je okončan, a o Bosni i Hercegovini nije bilo ni riječi. Naime, već prvog dana samita generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg rekao je da se o BiH neće razgovariti, i time jasno dao doznanja da Bosna i Hercegovina ni ovaj put neće aktivirati akcioni plan za članstvo u NATO.
Mi nastavljamo raditi sa Bosnom i Hercegovinom i podržavati je. Bosna i Hercegovina je naš partner i to veoma važan partner. Ne očekujem da će zemlje članice na ovom samitu razgovarati o aktivaciji MAP-a za Bosnu i Hercegovinu. Također vam ne mogu reći kada će se ta rasprava naći na našem dnevnom redu.
(Jens Stoltenberg, 11.07.2018.)
Samit NATO-a u Briselu protekao je bez razgovora o Bosni i Hercegovini, što samo po sebi govori da NATO ostaje pri tome da naša zemlja prije aktivacije MAP-a mora ispuniti uslove koje je preuzela na samitu te organizacije u Talinu 2010. godine.
Bakir Izetbegović, za svoju izjavu u kojoj je naveo da će BiH aktivirati MAP na ovom samitu, dobija ocjenu neispunjeno.
(Istinomjer.ba)