Ministar za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske, Davor Čordaš, najavio je na početku mandata Vlade RS, u januaru 2015. godine, da njegovo Ministarstvo planira u naredne četiri godine implementirati projekte stambenog zbrinjavanja u vrijednosti 230 miliona KM.
Čordaš je istakao da bi na taj način bilo zbrinuto više od 5.000 izbjeglica, interno raseljenih, te lica u kolektivnom ili alternativnom smještaju.
To su sredstva OPEK fonda i saudijski zajam. Uz to imamo i Regionalni stambeni program, te projekat koji se finansira sredstvima Razvojne banke.”
Davor Čordaš, 05.01.2015.
Međutim, ako se pogledaju Budžeti Republike Srpske, odnosno Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica, može se vidjeti da je u protekle četiri godine izdvojeno znatno manje novca za finansiranje povratka nego je to najavio resorni ministar Čordaš.
Izvor: Izvršenje Budžeta RS za 2015., 2016., 2017. i Planirani Budžet za 2018. godinu.
Prema ovim podacima, Ministarstvo za izbjeglice i ljudska prava RS uložilo je u mandatu 2014-2018. tek 20 miliona u finansiranje povratka. Tačnije, iznos sredstava za povratak čak je i manji od onoga iz prethodnog mandata, kada je u povratak utrošeno oko 25 miliona KM, što je potvrdio i sam ministar na kraju 2014. godine.
I prema izvještaju Regionalnog projekta stambenog zbrinjavanja, iz jula 2018. godine, iznos do sada utrošenih sredstava u cijeloj BiH je znatno manji od onog kojeg je naveo Čordaš. Naime, ukupan iznos odobrenih sredstava za BiH do jula 2018. godine iznosi 63 miliona eura, ali je do istog mjeseca utrošeno tek 22 miliona eura kroz 6 odobrenih projekata.
Još u prethodnom mandatu Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, ugovorilo je sredstva u svrhu povratka sa OPEC-om u iznosu 7 miliona eura, kao i sa Saudijskim razvojnim fondom u iznosu od 18 miliona $.
S obzirom da je iznos sredstava za povratak znatno manji nego što je to obećao ministar Davor Čordaš na početku svog mandata, Istinomjer će to obećanje ocijeniti kao “neispunjeno”.
(Istinomjer.ba)