Većim dijelom neistina

Zabrana ulaska u BiH nije ukinuta pojedincima osuđenim za ratne zločine

Suprotno tvrdnji delegata u Domu naroda Bosne i Hercegovine Dženana Đonlagića, zabrana ulaska u BiH nije ukinuta pojedincima osuđenim za ratne zločine, već njihovim braniteljima u sudskim postupcima.

Prilikom gostovanja u “Klix Studiju” delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine Dženan Đonlagić, govoreći o rezultatima državnih vlasti, izjavio je 10. jula 2024. godine kako je ukinuta zabrana ulaska u BiH pojedinim osuđenicima za ratne zločine.

Drugo, dali su poziciju Obavještajno-sigurnosnoj agenciji čovjeka za operacije koja je jedna od ključnih strateških pozicija u obavještajno-sigurnosnom sektoru Bosne i Hercegovine i imali smo onda odluku o ukidanju zabrane ulaska pojedinim osuđenim ratnim zločincima, njihovim predstavnicima advokata i sl.

Dženan Đonlagić, 10.7.2024.

Novo Vijeće ministara BiH imenovano je 25. januara 2023. godine, kada je dužnost ministra sigurnosti preuzeo Nenad Nešić. Ubrzo nakon toga Vijeće ministara imenovalo je novo rukovodstvo Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) budući da je prošlom rukovodstvu istekao mandat. Na čelo generalnog direktora OSA-a imenovan je Almir Džuvo, za njegovog zamjenika imenovan je Risto Zarić, a na mjesto glavnog inspektora Damir Bevanda.

Obavještajno-sigurnosna agencija BiH je tokom godina donijela zabranu ulaska u BiH za više stotina osoba sa stranim državljanstvom zbog procjene da predstavljaju prijetnju za sigurnost, javni poredak, javni red i mir i javno zdravlje u BiH ili međunarodne odnose BiH. Prema posljednjoj dostupnoj informaciji o stanju sigurnosti u Bosni i Hercegovini iz 2022. godine, Granična policija BiH identificirala je 1.039 osoba sa zabranom ulaska, izlaska ili drugim razlozima zabrane.

Na listi su se nalazili i advokat Goran Petronijević i profesor Miloš Ković, kojima su u maju 2023. godine ukinute zabrane ulaska koje su bile na snazi u martu 2022. godine, kada su Petronijević i Ković zaustavljeni i vraćeni s graničnih prijelaza BiH. Nakon ukidanja zabrane, ministar Nešić rekao je kako smatra da je zabrana ulaska Petronijeviću i Koviću bila političkog karaktera te kako spomenuti ni u jednom trenutku nisu ugrozili bezbjednost Bosne i Hercegovine

Goran Petronijević, koji je bio advokat Radovana Karadžića i Veselina Šljivančanina u procesima pred Haškim sudom, branio je i nekoliko pripadnika takozvanog Zemunskog klana. Poznat je i kao negator genocida u Srebrenici. Miloš Ković, profesor historije na Univerzitetu u Beogradu, bio je svjedok odbrane u procesu protiv Ratka Mladića. Ković je poznat po protivljenju neovisnosti Kosova, proruskim stavovima i negiranju genocida u Srebrenici.

Međutim, suprotno tvrdnjama Dženana Džonlagića, Petronijević i Ković, iako su branili optuženike za ratne zločine i negirali genocid u Srebrenici, nisu presuđeni ratni zločinci te ukidanje zabrane njihovog ulaska u BiH ne predstavlja ukidanje zabrane osuđenima za ratne zločine.

Zbog činjenice kako zabrana ulaska u BiH nije ukinuta presuđenima za ratne zločine, ali jeste advokatu i svjedoku odbrane u procesima protiv ratnih zločinaca, tvrdnju Dženana Đonlagića ocjenjujemo kao većim dijelom neistinu.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!