Analize

Vlada RS: Od Viškovićeve teorije zavjere do kažnjavanja zbog upućenih kritika

Vlada Republike Srpske usvojila je tokom trajanja vanredne situacije zbog pandemije COVID – 19 između ostalih i mjere kojima je omogućeno kažnjavanje onih koji, prema mišljenju MUP-a RS, iznose ili prenose lažne vijesti, odnosno tvrdnje u javnosti a kojima se izaziva panika. Već u narednim danima uslijedile su i prve prekršajne prijave protiv osoba u ovom entitetu, a svoju zabrinutost uvedenim mjerama iskazali su, kako predstavnici domaćih medija, tako i predstavnici međunarodne zajednice u BiH koji su ukazali da niti jedna mjera ne bi smjela narušavati osnovne građanske slobode.

Međutim, treba reći da nisu svi u RS bili zabrinuti prije uvođenja brojnih mjera za prevenciju pandemije novog koronavirusa. Premijer RS, Radovan Višković se samo dan prije nego je u Banjaluci potvrđen prvi slučaj zaraze novim koronavirusom u BiH, pozvao na teoriju zavjere koja je tih dana kružila virtuelnim prostorom.

Možda ne bi trebalo kao predsjednik Vlade da to kažem, ali hoću kao čovjek da kažem da je korona virus izmišljen da bi se zaustavio privredni rast, pogotovo nekih zemalja koje su u određenom momentu pojavile tamo gdje neki drugi smatraju da ne bi trebalo da se nađu.

Radovan Višković, 04. mart 2020.

Sličnu teoriju iznjela je i zastupnica u Skupštini KS, Bibija Kerla, a njenom izjavom Istinomjer se bavio nešto ranije ovog mjeseca.

Naime, ova lažna vijest je prema pisanju portala Raskrinkavanje u proteklih par sedmica postala viralna na društvenim mrežama, a zapravo se radi o recikliranju i preuređivanju teksta starog šest godina, objavljenog na portalu Faktxeber, koji se u originalu odnosio na Rusiju. Na našem govornom području se pojavio u lošem prevodu, a glavni akter te vijesti umjesto Rusije je bila Kina.

Da se nije radilo ni o kakvim ekonomskim teorijama zavjere postalo je jasno već nakon sedmicu dana kada se pandemija novog koronavirusa proširila na cijeli svijet, te je u momentima pisanja ovog teksta, prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, najveće žarište u SAD-u, dok se novi slučajevi u Kini sada broje tek u desetcima.

Kada je pandemija SARS-CoV-2 stigla u Bosnu i Hercegovinu, zvaničnici/e, uključujući Viškovića i cijelu Vladu RS su brzo “promijenili ploču”. Ne samo da su na svim nivoima vlasti iz dana u dan uvođene sve strožije zabrane kretanja i okupljanja, već su u međuvremenu u oba entiteta usvojene i uredbe o zatvorskim kaznama za kršenje mjera izolacije, te novčanim kaznama za širenje dezinformacija o aktuelnoj pandemiji.

Svakako, novonastala situacija se odrazila i na ekonomskom planu, pa su već 8. marta obustavljeni svi projekti koji su se vodili sa kineskim kompanijama, a saopštivši ovu informaciju novinarima član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik je u kontekstu pandemije koronavirusa rekao:

O tome može da se priča kao fenomenološkoj pojavi, koja je ujedinila svijet.

Milorad Dodik, 08. mart 2020.

Vlada RS osnovala je 13. marta dva krizna štaba: Štab za praćenje epidemiološke situacije u Republici Srpskoj i Štab za praćenje štetnih posljedica virusa korona na stanje u privredi Republike Srpske, na čelu sa predsjednikom Vlade RS Radovanom Viškovićem, odnosno ministricom finansija, Zorom Vidović.

Vanredna situacija, zbog situacije izazvane koronavirusom u RS uvedena je 16. marta, a Odluku o zabrani izazivanja panike i nereda za vrijeme vanredne situacije na teritoriji Republike Srpske, entitetska Vlada usvojila je 19. marta.

Za vrijeme trajanja vanredne situacije zabranjuje se iznošenje ili prenošenje lažnih vijesti ili tvrđenja kojima se izaziva panika ili teže narušava javni red ili mir ili onemogućava ili značajnije ometa sprovođenje odluka i mjera državnih organa i organizacija koja vrše javna ovlašćenja. Zabrana se odnosi i na radnje učinjene putem sredstava javnog informisanja, društvenih mreža ili drugih sličnih sredstava.

Vlada RS, 19.mart 2020.

Prema ovoj odluci, “fizičko lice koje postupi suprotno zabrani iz ove odluke, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 3.000 KM”, dok kazne predviđene za “pravno lice koje postupi suprotno zabrani” iznose od 3.000 KM do 9.000 KM. Osim toga, “odgovorno lice u pravnom licu koje postupi suprotno zabrani”, prema odluci će biti sankcionisano novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 3.000 KM.

Dragan Lukač, prvi čovjek Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koje je i zaduženo za provođenje gore navedene odluke, odmah nakon njenog usvajanja je izjavio:

Zadnjih dana, posebno na društvenim mrežama, imate različite komentare od neodgovornih ljudi, koji iznose lažne vijesti i na taj način izazivaju paniku, strah i uznemirenost kod građana, koji mogu da izazovu različite posljedice. (…) Nadamo se da će svi građani, a naročito neodgovorni pojedinci, koji namjerno izazivaju strah i paniku kod građana, shvatiti da će biti sankcionisani.

Dragan Lukač, 19. mart 2020.

Već 21. marta upućena je prekršajna prijava za osobu iz Gradiške, koja je prema izvještaju MUP-a na svom Instagram profilu objavila tekst sljedećeg sadržaja:

Ubićete nas medijima i depresijom ne koronom prestanite više pričati o tome! Držite se 3 dnevnika dnevno i previše! Hvalite Gradišku nema korone kako bi je uzdigli od svih gradova u RS.., a ovamo ženu u Gradišci skrivate da je i testirana i zaražena i već 7 dana u kućnom karantinu.. Pošto to radite takvi lažni mediji nam ne trebaju sve radite politički ne za zdravlje ljudi! Da je za naše zdravlje davno bi sve zatvorili na 28 dana i završili s tim! Ja sad apelujem na građane naše da rasturimo depresiju i da se više prestane o tome pričati! Cilj im je svima da unište našu ekonomiju i zatupe nam mozak a ne da nas zaštite… Jer opet ponavljam šuti se u našoj opštini (gradu) o pozitivnim testovima!

Tri dana kasnije, također u Gradišci izdat je novi prekršajni nalog “licu koje je na svom Facebook profilu istaklo objavu o uvođenju policijskog časa na kojoj je istaknuto više komentara od kojih korisnički profil takođe lica iz Gradiške svojim komenatarom, komentariše rad institucija Republike Srpske i grubo vrijeđa predstavnike državnih organa i na taj način krši odluku o zabrani izazivanja panike i nereda za vrijeme vanredne situacije”. MUP RS, ovo je okarakterisao kao širenje dezinformacija.

Kažnjena je i doktorica i članica Predsjedništva SDS-a Maja Stojić Dragojević, kojoj je prema izvještaju MUP-a RS od 24. marta, “prekršajni nalog uručen nakon što je, za vrijeme vanredne situacije usljed širenja virusa korona, na internet portalu jedne televizijske kuće, objavljena izjava lica M.D.S. o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Republici Srpskoj”.

Naime, Stojić Dragojević je 23. marta ove godine na konferenciji za novinare između ostalog govorila i o tome kako je “kriza pokazala sve manjkavosti zdravstvenog sistema”, a jedna televizijska kuća je, kako prenosi internet portal lista Oslobođenje, objavila i izjavu zbog koje je i dobila prekršajni nalog.

Izjava je glasila:

U svijetu postoje protokoli, preporuke za terapiju i tretman. Ali u RS-u određeni broj zdravstvenih ustanova uopšte nema ni infektologa, epidemiologa. Nemamo timove, organizovane službe, dovoljan broj respiratora. Imamo manjak intenzivne njege. Nama ne znače kreveti bez adekvatne opreme, edukovanog kadra, neophodne terapije. Nepripremljeni čekamo na ono što će nam stići. Veliki problem je broj potrebnih testova koje već sad nemamo u određenim zdravstvenim ustanovama.

Maja Stojić Dragojević, 23. mart 2020.

Na potez MUP-a RS reagovali su istog dana iz centrale SDS-a, a u odgovoru su naveli da “vlast u Republici Srpskoj koristi vanrednu situaciju da se obračunava sa političkim neistomišljenicima, koristeći se silom i lažnim optužbama”.

Među kažnjenima po usvojenoj odluci Vlade RS našao se i prijedorski bloger Borislav Radovanović, koji je i objavio prekršajnu prijavu koja mu je uručena zbog objave teksta pod naslovom “Koronaludilo – Još jedna prilika za pljačku”.

Da bi propisane mjere u RS mogle biti zloupotrebljene, posljednjih dana upozoravaju i medijski radnici iz BiH.

Predstavnik OSCE-a BiH za slobodu medija Harlem Désir, i šefica misije OSCE-a BiH Kathleen Kavalec izrazili su 23. marta svoju zabrinutost zbog uvedenih mjera Vlade RS, a između ostalog naveli da usvojeni propisi “ne treba da sprečavaju slobodno djelovanje novinara niti njihovu sposobnost da izvještavaju o pandemiji i da pruže informacije koje su neophodne javnosti”.

Od suštinske je važnosti da se vlade i kompanije koje pružaju usluge interneta bave dezinformacijama, prvenstveno tako što će sami pružati pouzdane informacije. To može da bude u obliku snažnih poruka upućenih javnosti, pružanja podrške porukama upućenim putem javnih servisa i hitne podrške javnim emiterima i lokalnim novinarima (na primjer, putem vladinih reklamnih poruka na temu zdravlja stanovništva).

OSCE, 23. mart 2020.

Predstavnik OSCE-a za slobodu medija Harlem Desir je rekao da u potpunosti razumije cilj borbe protiv širenja lažnih informacija koje stvaraju paniku i haos tokom zdravstvene krize, ali je dodao da zakoni “ne treba da ometaju slobodan rad novinara ili njihovu sposobnost da izvještavaju o pandemiji i da pružaju javnosti neophodne “informacije”.

Na očuvanje “građanskih sloboda” nedvosmisleno su pozvali i iz Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini komentarišući uvođenje Vanrednog stanja u RS.

U tom kontekstu, visoki predstavnik pozdravlja opredijeljenost predsjednice RS da ove vanredne ovlasti koristi u interesu javnog zdravstva, istovremeno radeći na uspostavi odgovarajućeg balansa između očuvanja dobrobiti stanovništva i očuvanja građanskih sloboda te podstiče tijesnu saradnju sa vlastima BiH i FBiH.

OHR, 28. mart 2020.

Da li su neke od kažnjenih osoba zaista i izazvale paniku svojim izjavama, tekstovima i objavama na društvenim mrežama teško je utvrditi, ali je sasvim sigurno da su neki od navedenih razloga za upućivanje prekršajnih prijava u najmanju ruku diskutabilni s obzirom na osnovne demokratske postulate o izražavanju slobode mišljenja. Također teško je utvrditi i da li su pomenuti primjeri “značajnije ometali sprovođenje odluka i mjera državnih organa i organizacija koja vrše javna ovlašćenja”, radi čega je Odluka i donesena, te na koji način se to i desilo u konkretnim slučajevima.

U vrijeme kad ja premijer RS, Radovan Višković kako je naveo, “kao čovjek” iznosio tvrdnju “da je korona virus izmišljen da bi se zaustavio privredni rast, pogotovo nekih zemalja koje su u određenom momentu pojavile tamo gdje neki drugi smatraju da ne bi trebalo da se nađu”, navedene mjere nisu bile na snazi. Postavlja se pitanje da li bi ovakva jedna izjava bila predmet interesovanja nadležnih nakon supanja mjera na snagu.

Koliko će se i na koji način usvojene mjere kojima se “zabranjuje iznošenje ili prenošenje lažnih vijesti ili tvrđenja kojima se izaziva panika”, provoditi u RS Istinomjer će pratiti u narednom periodu.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!