Tokom gostovanja u programu RTRS-a 6. novembra 2024. godine, Željko Budimir, predstavljen kao stručnjak za međunarodne odnose, iznosio je teorije zavjere, proizvoljne ocjene koje nisu utemeljene na činjenicama i neistine o mnogim temama vezanim za međunarodnu politiku.
Međunarodna pomoć Republici Srpskoj
Govoreći o poslijeratnoj međunarodnoj pomoći BiH, Budimir je istakao kako je većina međunarodnog novca otišla u Federaciju BiH.
Dvije milijarde dolara je bilo upumpano u izgradnju Federacije Bosne i Hercegovine. Desetak miliona je bilo na strani Republike Srpske. To je bio pokazatelj kako vi vidite to u Bosni i Hercegovini.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Republika Srpska od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine do dolaska na čelo nove Vlade RS 1997. godine nije bila otvorena za suradnju s međunarodnom zajednicom. Sedmi izvještaj visokog predstavnika Ujedinjenim narodima o provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma navodi kako je 1997. godine tadašnji vladajući SDS organizirao verbalne i fizičke napade na međunarodne zvaničnike u RS zbog hapšenja optuženih za ratne zločine. U Osmom izvještaju navedeno je kako je međunarodna pomoć Republici Srpskoj povezana sa suradnjom na provedbi mirovnog procesa te da u RS nema međunarodnih investicija.
Međutim, odmah nakon imenovanja nove Vlade Republike Srpske 1997. godine bez SDS-a, koji je napustio politiku sukoba s međunarodnom zajednicom, međunarodna pomoć počela je dolaziti u Republiku Srpsku putem Ureda visokog predstavnika. Nakon političkih promjena u RS, u projekte obnove uključile su se i druge međunarodne organizacije, kao što je Svjetska banka.
Iako međunarodna pomoć nije dolazila u Republiku Srpsku od 1995. do 1997. godine, razlog za to bilo je odbijanje vlasti RS da surađuju s međunarodnom zajednicom, a ne nevoljkost međunarodne zajednice da uputi pomoć.
Inovacije
Budimir je izjavio i da su Sjedinjene Američke Države prve u svijetu po broju inovacija.
Ono po čemu je Amerika i dalje ostala velika sila su inovacije. Još uvijek niko nema toliko inovacija kao Amerikanci.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Prema podacima Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo, u 2023. godini podneseno je 3,55 miliona zahtjeva za zaštitu patenata, od čega najviše u Kini. Tako je u Kini podneseno 1,64 miliona zahtjeva te je registrirano 798.347 novih patenata ili 2,4 puta više nego u drugorangiranim Sjedinjenim Američkim Državama s 323.410 registrovanih patenata u 2023. godini.
Natalitet u SAD-u
Prema tvrdnjama Živka Budimira, Srednji zapad i Istočna obala SAD-a nestaju zbog niskog nataliteta.
Upravo nataliteta određenih dijelova Amerike, koji gotovo da nestaju. Srednji zapad, Istočna obala. Kako će to na kraju izgledati u toj politici? Neće biti lako.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Prema podacima Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku, broj živorođene djece na 1.000 žena reproduktivne dobi u SAD-u u stalnom je padu od 2014. godine do danas, s izuzetkom rasta u pandemiji Covid-19 2020. i 2021. godine. Međutim, usprkos smanjenju stope fertiliteta, Sjedinjene Američke Države i dalje imaju veći broj živorođenih nego umrlih, a broj stanovnika/ca se povećava.
Iako Budimir tvrdi suprotno, podaci Projekta regionalne ekonomske analize Sjedinjenih Američkih Država pokazuju kako se populacija Srednjeg zapada povećava od 1958. do 2023. godine, do kada postoje dostupni podaci. Pad je zabilježen u postpandemijskoj 2021. i 2022. godini, da bi broj stanovnika/ca ponovno nastavio rasti u 2023. godini. Jednako tako, broj stanovnika/ca je u porastu i na Istočnoj obali, koja je najnaseljeniji dio SAD-a i obuhvaća New York kao najveći grad u SAD-u s 8,8 miliona stanovnika/ca.
Teorije zavjere o ratu u Ukrajini
Govoreći o početku rata u Ukrajini, Budimir je ustvrdio da je Rusija tražila sigurnosne garancije po pitanju Ukrajine.
Nemojte zaboraviti pred sami rat šta je Moskva čitavo vrijeme tražila – bezbjednosne garancije kada je u pitanju Ukrajina.
Željko Budimir, 6.11.2024
U svojim zahtjevima iznesenim u decembru 2021. godine, Rusija je nakon gomilanja svojih trupa na rusko-ukrajinskoj granici zatražila od zapadnih država da zabrane članstvo Ukrajine u NATO-u te da se NATO snage povuku iz svih država istočne Europe. Nakon predaje zahtjeva, Rusija je poručila kako će vojno odgovoriti ukoliko zahtjevi ne budu ispunjeni.
Zapadne države su ruske zahtjeve ocijenile kao neprihvatljive u svom odgovoru 26. januara 2022. godine, tvrdeći kako takvi zahtjevi zadiru u suverenitet Ukrajine i drugih država te pravo država da same odlučuju o sigurnosnim aranžmanima i članstvima u savezima. Kao protumjeru, Sjedinjene Američke Države i druge članice NATO-a počele su naoružavati Ukrajinu suočenu s prijetnjom ruske invazije, a Rusiji su ponudile diplomatsko rješenje krize putem pregovora, što je Moskva odbila i napala Ukrajinu 24. februara 2022. godine.
Budimir je iznio i tvrdnju kako je “kolektivni zapad” podstakao rat u Ukrajini.
Mi znamo da Kijev nije sposoban i Kijev vodi jedan zastupnički rat koji je podstakao, kako to Rusi kažu, kolektivni zapad, ugrožavajući bezbjednost Rusije.
Željko Budimir, 6.11.2024
Prema analizi partnerskog portala Raskrinkavanje, ruska propaganda je nakon početka rata u Ukrajini počela širiti mnoštvo lažnih tvrdnji kako bi opravdala rusku agresiju, poput toga da se u Ukrajini nalaze NATO oficiri ili da Ukrajina priprema biološki napad na Rusiju, kriveći za rat zapadne zemlje i samu Ukrajinu, pri tome ignorirajući činjenicu da je Rusija napala Ukrajinu kao suverenu i samostalnu državu.
Opravdavajući ruski napad na Ukrajinu, Budimir je ustvrdio kako je u Ukrajini na vlasti nacistički režim.
…ugrožavate bezbjednost prve ili druge nuklearne sile na svijetu, Ruske Federacije, i kad ih gurate na ivicu, gdje će oni svoju bezbjednost braniti svim sredstvima, kada jedan nacistički režim Zelenskog držite konstantno iznad vode.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Kao što je naš partnerski portal Raskrinkavanje već pisao, tvrdnje o tome kako je Ukrajina nacistička država proizvod su ruske propagande i nisu utemeljene u stvarnosti. Ruska propaganda namjerno ignorira činjenicu da je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski Jevrej te ga proglašava za nacistu. Ovaj narativ koristio se kao opravdanje za napad na Ukrajinu, a kao dokazi se predstavljaju fotomontaže, lažne vijesti i teorije zavjere. Proglašavanje Ukrajine nacističkom državom osudilo je više od 140 naučnika/ca koji/e se bave proučavanjem holokausta, nacizma i genocida, navodeći da ruske vlasti zloupotrebljavaju historiju kako bi opravdale agresiju na Ukrajinu.
Budimir je optužio Sjedinjene Američke Države da su spriječile sklapanje mira između Ukrajine i Rusije.
Na početku specijalne vojne operacije, kad je bilo jasno da Ukrajina ne može postati članica NATO-a i da NATO bude na granicama Rusije tako blizu njih i njenim glavnim centrima gravitacione moći, oni su ponudili mir. Znate ko je rekao “ne može”? Amerikanci.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Rusija i Ukrajina razgovarale su o mogućem mirovnom sporazumu u aprilu 2022. godine u Istanbulu. Tom prilikom Rusija je od Ukrajine zatražila odustajanje od članstva u NATO-u, razoružavanje i poseban status za teritorije na istoku Ukrajine. Prema pisanju Reutersa, ukrajinski dužnosnici izjavili su kako su dvije strane bile blizu postizanja dogovora, ali je Ukrajina odustala od daljnjih pregovora jer nije vjerovala kako će Rusija provesti bilo kakav postignuti dogovor.
Ukrajinski predsjednik Zelenski odbacio je ove pregovore kao temelj za mirovni sporazum, tvrdeći kako se nije radilo o pregovorima, već o ruskom ultimatumu, koji je za Ukrajinu neprihvatljiv. Osim toga, Ukrajina zahtijeva povratak Krima, koji je Rusija okupirala i aneksirala 2014. godine, što je za Rusiju neprihvatljivo.
Vidljivo je kako su mirovni pregovori propali zbog neslaganja dviju strana, a ne zbog intervencije Sjedinjenih Američkih Država. Sama je Ukrajina odbacila ruske zahtjeve i izrazila sumnje u mogućnost bilo kakvog dogovora s Rusijom.
Bretton Woods sistem i dolar
Govoreći o takozvanoj šangajskoj banci, Budimir je pokazao nepoznavanje međunarodnih financija.
Pa, pogledajte šangajsku banku. To je bilo nezamislivo da imate nešto mimo onog bretonvudskog sistema MMF-a i Svjetske banke, koje nastaju u okviru Amerike.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Takozvana šangajska banka zapravo je Nova razvojna banka sa sjedištem u Šangaju u Kini, koju su osnovale BRICS države 2015. godine radi ulaganja u infrastrukturu i druge održive projekte. Međutim, ova banka ni na koji način nije ni u Bretton Woods sustavu niti izvan njega, jer ovaj sustav ne postoji od 1973. godine i nije bio povezan s organizacijom banaka, već s razmjenom valuta.
Bretton Woods sustav je bio međunarodni monetarni okvir uspostavljen 1944. godine u kojem su valute različitih država potpisnica sporazuma bile vezane za američki dolar, koji je bio vezan za zlato. Ovakav sustav razmjene valuta bio je osnovan s ciljem stabilizacije globalnih ekonomija nakon Drugog svjetskog rata te kako bi se spriječila kriza iz 1930-ih, kada su se države utrkivale u snižavanju vrijednosti valuta kako bi potakle izvoz. Zajedno s Bretton Woods sustavom, osnovani su Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka.
Međutim, Bretton Woods sustav je napušten 1973. godine kao nefunkcionalan uslijed pada vrijednosti dolara. Od tada do danas, 191 članica MMF-a, uključujući Kinu i sve članice BRICS-a, slobodne su odabrati bilo koji oblik razmjene valuta koji žele, uključujući slobodno kretanje valute, vezanje valute za jednu ili više drugih valuta, usvajanje valuta drugih zemalja ili ujedinjavanje u monetarne unije, kao što je eurozona.
Vojni budžeti i uniforme
Govoreći o zapadnoj pomoći Ukrajini, Budimir je iznio tvrdnje o iznosima upućene pomoći i visini vojnih budžeta pojedinih država.
Pa, već je sto milijardi prešlo pomoći koju je Zapad dao Ukrajini. Nemojte zaboraviti da vam je to do skora bio budžet jedne Narodne Republike Kine za odbranu. Zamislite koliko je to novca. Budžet Ruske Federacije u ratnom stanju nije 100 milijardi još uvijek.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Prema procjenama Kielskog instituta za svjetsku ekonomiju, Sjedinjene Američke Države su od februara 2022. do novembra 2024. godine za direktnu pomoć Ukrajini izdvojile 106 milijardi dolara, dok su Europska unija i njenih 27 članica izdvojile 133 milijarde dolara. CNN procjenjuje da su različite države ukupno Ukrajini donirale više od 380 milijardi dolara raznih vidova pomoći, uključujući novac i opremu, što je daleko više od iznosa koji spominje Budimir.
Netočni su i podaci koje Budimir iznosi o budžetu za obranu Narodne Republike Kine, koji je još 2014. godine iznosio 131 milijardu dolara, te je u stalnom rastu do 2024. godine, za koju iznosi 231 milijardu dolara.
Osim što je potcijenio zapadnu pomoć Ukrajini i kineski vojni budžet, Budimir je potcijenio i vojni budžet Rusije, koji je 2023. godine premašio 100 milijardi dolara te bi u 2024. godini, prema procjenama Štokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira, mogao iznositi oko 140 milijardi dolara.
Budimir je također iznio i tvrdnju kako se američke vojne uniforme proizvode u Kini.
Vi sad imate, recimo, banalnu stvar – da uniformu koju nosi američki vojnik da je ona proizvedena u Kini.
Željko Budimir, 6.11.2024.
Prema analizi fact-checking portala PolitiFact, federalni zakoni u SAD-u propisuju kako sva vojna oprema koju koristi američka vojska, uključujući uniforme, mora biti proizvedena u Sjedinjenim Američkim Državama i vojska ne može nabavljati uniforme proizvedene u inostranstvu. Izuzetak mogu predstavljati male i hitne nabavke robe koja se ne može nabaviti u SAD-u, što ne uključuje uniforme. Ovakvu politiku SAD provode kako ne bi ovisile o proizvodnji vojne opreme u drugim državama u slučaju narušenih odnosa.
Američko pravosuđe je 2022. godine osudilo grupu koja je iz Kine uvozila krivotvorenu vojnu opremu, uključujući uniforme, te ih preprodavala Ministarstvu obrane kao američke proizvode. Međutim, radi se o kaznenom djelu i prevari, a ne o redovnoj praksi proizvodnje uniformi u Kini.
Željko Budimir je tokom gostovanja na RTRS-u iznio niz netočnih i neutemeljenih tvrdnji te ponavljao proruske narative, kao i teorije zavjere koje su već ranije ocjenjivane na fact-checking platformama. Njegove tvrdnje o međunarodnoj pomoći Republici Srpskoj, inovacijama i natalitetu u SAD-u, ratu u Ukrajini, ali i druge izgovorene tokom njegovog televizijskog gostovanja, većinom su bile u suprotnosti s činjenicama i službenim podacima.
(Istinomjer.ba)