Neutemeljeno

Sarajevo nije najsigurniji glavni grad u Evropi

Popularna istraživanja i statistički podaci dostupni javnosti ne navode Sarajevo kao najsigurniji evropski glavni grad.

Izvor: Turistička zajednica KS

Direktor Turističke zajednice Kantona Sarajevo Haris Fazlagić u programu TVSA 5. augusta ove godine govorio je o sigurnosti turista/kinja u Sarajevu. Tom prilikom istakao je da je Sarajevo siguran grad, ali da postoji prostor za poboljšanje, naročito kada je riječ o džeparošima.

Moramo praviti taj imidž, jer Sarajevo je najsigurniji grad, glavni grad u Evropi po svim statističkim pokazateljima. Mi moramo raditi i praviti dalje taj imidž, jer ljudi dolaze da ostave svoje novce, da se provode, da se opuste ovde.

Haris Fazlagić, 5.8.2024.

Iz Turističke zajednice KS za Istinomjer su pojasnili da je cilj ove tvrdnje bio da se istaknu mnoge prednosti glavnog grada BiH u odnosu na druge metropole s aspekta sigurnosti.

U svom odgovoru uputili su nas na web stanicu Numbeo i istakli da je Sarajevo, prema listi na ovoj stranici, sigurnije od gradova s višemilionskim stanovništvom poput Rima, Londona ili Pariza. Ipak, prema ovoj listi, bolje su ocijenjeni Zagreb, Beograd i Ljubljana. Od glavnih gradova regije samo je Skoplje ocijenjeno kao opasnije, dok Podgorica nije navedena na listi.

Prema metodologiji Numbea, Sarajevo ima umjeren indeks kriminala i nalazi se na 78. mjestu od 127 gradova za koje su dostupni podaci.

Indeks kriminala je procjena sveukupnog kriminala na području određenog grada ili države. Numbeo navodi da je indeks kriminala ustvari percepcija građana/ki koji/e su popunili/e anketu. Anketa obuhvaća pitanja o kriminalu, pitanja o osjećaju sigurnosti tokom dana i noći u nekom mjestu, pitanja o zabrinutosti u vezi s mogućom krađom, pljačkom, fizičkim napadom ili diskriminacijom na temelju boje kože, etičke pripadnosti, spola ili vjere i različitih drugih krivičnih djela.

Pored Numbea, na stranici Redbook.cc, Sarajevo je navedeno kao 145. grad po sigurnosti od preko 350 svjetskih gradova. I na ovoj je stranici Sarajevo označeno kao grad s umjerenim indeksom kriminala.

Na stranici Travel safe abroad korisnici/e su označili/e Sarajevo kao jako siguran grad, ali i na ovoj se stranici navodi da je, prema statističkim podacima, Sarajevo umjereno opasan grad.

Istražujući liste najsigurnijih gradova u Evropi, web stranica best diplomats navela je njih deset, a to su: Haag, Minhen, Ljubljana, Zagreb, Ajdenhoven, Cirih, Kluž-Napoka, Talin, Rejkjavik i Prag. Svi ovi gradovi imaju značajno manji indeks kriminala od Sarajeva (ispod 24,5).

Također, stranica CEOWORLD magazine sačinila je listu najsigurnijih gradova na svijetu, a prema njoj, prvo mjesto najsigurnijeg evropskog glavnog grada zauzima Haag, zatim Ljubljana i Zagreb.

U mnogim istraživanjima o sigurnosti evropskih gradova Sarajevo je dobijalo ocjenu grada s umjerenim indeksom kriminala. Iako neke poznatije turističke evropske destinacije po istraživanjima imaju veći indeks kriminala, nijedno istraživanje nije navelo Sarajevo kao najsigurniji grad. Zbog svega navedenog, Istinomjer izjavu Harisa Fazlagića da je Sarajevo najsigurniji glavni grad u Evropi ocjenjuje neutemeljenom.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!