U protekloj sedmici bavili smo se neistinitim tvrdnjama, analizirali smo jedno gostovanje te izmjene zakona koje su dovele do protesta.
Na početku sedmice analizirali smo gostovanje predsjednika Stranke za BiH i načelnika Općine Novi Grad Sarajevo Semira Efendića u “Klix Studiju”. Obradili smo teme koje su se ticale Međunarodnog aerodroma Sarajevo, izbora gradonačelnika Sarajeva, neradne nedjelje i odnosa snaga u parlamentima.
Predmet analize bile su predložene, a kasnije i usvojene izmjene Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske. Na platformi Javna rasprava objavljena je analiza ovog zakona, dok se Istinomjer bavio reakcijama i podjelama između vlasti i opozicije, kao i među lokalnim zajednicama.
Prilikom gostovanja federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka na Face TV-u zabilježene su dvije neistine. Prva se tiče tvrdnje da su Arapi i Turci najveći investitori u Srbiji, dok se druga odnosila na mandat Rame Isaka. Naime, Isak je ustvrdio da je na funkcijama koje je obnašao uvijek ostajao 3-4 mandata iako je najduže bio kantonalni zastupnik, i to s dva mandata koja nisu bila uzastopna.
Neistinitom je ocijenjena tvrdnja direktora Agencije za bankarstvo Republike Srpske Srđana Šuputa koji je ustvrdio da pojedine zemlje u okruženju godinama imaju privremeno finansiranje.
Od zemalja u okruženju samo je Crna Gora pola godine bila na privremenom finansiranju, i to samo 2021. godine. Sve ostale zemlje donosile su budžet na vrijeme u proteklih pet godina.
Predsjednik Skupštine grada Banjaluke Ljubo Ninković, komentarišući dešavanja u RS, rekao je da je zastupnica u parlamentu Srbije Marinika Tepić pisala rezoluciju o genocidu Srba, što je ocijenjeno neistinom.
Predmet ocjene bila je objava predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića na društvenoj mreži X. Stevandić je prenio video u kojem se prikazuje navodno izbacivanje ministrice vanjskih poslova Njemačke Annalene Baerbock s pres-konferencije. S obzirom na to da je riječ o lažnoj vijesti, i njegova objava ocijenjena je neistinitom.
Pregled završavamo tvrdnjom Denisa Zvizdića, predsjedavajućeg državnog Predstavničkog doma. Rekao je da nije zadovoljan brojem zakona koje je Vijeće ministara BiH uputilo u parlamentarnu proceduru. Zvizdić će rekao da je upućeno između deset i 15 zakona, a zapravo je upućeno sedam, zbog čega je njegova tvrdnja ocijenjena neistinitom.
(Istinomjer.ba)