Analize

Pregled sedmice: Špirić nema najduži staž u institucijama BiH, a na čelu ministarstava finansija nisu bili samo kadrovi HDZ-a BiH

Minulu sedmicu na Istinomjeru, pored ostalog, karaterisale su neistinite tvrdnje Envera Bijedića i Nikole Špirića, kao i nedosljedan stav Bilsena Šahman u vezi (ne)kažanjavanja vozača/ica električnih romobila u KS koji se kreću trotoarom. Pored toga, kroz analizu, osvrnuli smo se i na genezu problema neimenovanja sudija Ustavnog suda FBiH.

Jedna od neistinitih tvrdnji bila je ona zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) i predsjednika Socijaldemokrata BiH Envera Bijedića koji je ustvrdio da je u proteklih 30 godina na čelu ministarstva finansija na nivou BiH i Federacije BiH (FBiH) uvijek bio kadar HDZ-a BiH.

Podsjetivši da je Ministarstvo finansija i trezora BiH uspostavljeno je 2000. godine pod imenom Ministarstvo trezora institucija BiH, Istinomjer je tragom Bijedićeve izjave posjetio historijat saziva ovog izvršnog organa koji se nalazi na web-stranici Vijeća ministara BiH.

Tom prilikom, pored ostalog, utvrdili smo da je prvi ministar finansija na državnom nivou bio član SDS-a Spasoje Tuševljak, te da su nakon toga Ministarstvo finansija BiH predvodila dva člana SDP-a BiH, Božidar Matić i Anto Domazet. Posljednji ministar finansija na državnom nivou koji nije dolazio iz HDZ-a BiH bio je Nikola Špirić, funkcioner SNSD-a, a koji je funkciju obnašao od 2012. do 2015. godine.

Govoreći o Federalnom ministarstvu finansija, većina ministara/ica bili su članovi HDZ-a BiH, ali je tokom 2001. i 2002. godine ovu funkciju obnašao Nikola Grabovac, član tadašnje Nove hrvatske inicijative.

Drugu neistinitu tvrdnju minule sedmice u emisiji Telering na RTRS-u iznio je aktuelni predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) Nikola Špirić izjavivši da je on bh. političar koji najduže obnaša funkciju u državnim organima vlasti

Ja sam dugo u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine, najduže od svih koji su na političkoj sceni i Republike Srpske i Federacije.

Nikola Špirić, 17.8.2022.

Međutim, i pored činjenice da Špirić duže od dvije decenije boravi u institucijama BiH, Istinomjer je utvrdio da član SDA Halid Genjac posjeduje dvije godine iskustva više u državnoj vlasti, ocjenivši tako Špirićevu tvrdnju da je on političar koji je najduže u institucijama vlasti neistinitom.

Istinomjer je tokom prošle sedmice pisao i o nedosljednom stavu zastupnice u Skupštini Kantona Sarajevo (KS) Bilsene Šahman, a koji se odnosio na kažnjavanje vozača/ica električnih romobila u KS koji se kreću trotoarom.

Podsjećamo, na sjednici Skupštine KS, održanoj krajem jula ove godine, Šahman je postavila pitanja “zašto su se počeli kažnjavati vozači električnih romobila, zar se ne može naći bolje i pravednije rješenje s obzirom da iste te građane pozivate na manju upotrebu automobila kako bi smanjili zagađenje”, dodajući da je trenutno u toku i popravka tramvajske pruge da su građani kažnjeni što su se “snašli”.

Međutim, iako je Bilsena Šahman izrazila nezadovoljstvo kažnjavanjem vozača/ica električnih romobila, Istinomjer je podsjetio da je Šahman bila jedna od zastupnica u Skupštini KS koja je krajem decembra prošle godine podržala usvajanje zakona kojim se “zabranjuje kretanje bicikala, mopeda i električnih balansirajućih prijevoznih sredstava na površinama koje su namijenjene za kretanje pješaka”, te se za navedeni prekršaj predviđa novčana kazna u iznosu od 50 do 250 KM.

U svjetlu pisma koje je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt uputio 8.8.2022. godine, u kojem od predsjednika Federacije BiH Marinka Čavare i dva potpredsjednika entiteta Federacije BiH Milana Dunovića i Melike Mahmutbegović, traži da čim prije imenuju četiri upražnjene pozicije sudija Ustavnog suda Federacije BiH, Istinomjer se u analizi Neimenovanje sudija Ustavnog suda FBiH: Svjesna blokada ili nepostojanje političkog dogovora? osvrnuo na genezu ovog problema, te najavio da će pratiti da li će Čavara ispuniti svoju najavu o imenovanju četiri suca Ustavnog suda FBiH i uputiti na daljnju proceduru, kako je i naveo u pismu visokom predstavniku.

O okviru praćenja ispunjenosti predizbornih obećanja na lokalnom nivou datih tokom izborne kampanje za Lokalne izbore 2020. godine, imali smo priliku da se osvrnemo na dva obećanja. Jedno se odnosilo na rekonstrukciju gradskog kina u Gradačcu datog u okviru Izbornog programa GO SDP BiH Gradačac 2020/2024. Gradsko kino u Gradačcu svečano je otvoreno 16.8.2022. godine, te je Istinomjer ovo obećanje ocijenio ispunjenim. Tim povodom, na zvaničnoj web-stranici Grada Gradačac, pored ostalog, je navedeno da je “ukupan iznos koji je uložen u rekonstrukciju zgrade oko 550.000 KM, te da je finansiran od Vlade Švicarske i Švedske kroz projekat “Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH” kojeg provodi Razvojni program UNDP BiH, USAID-a kroz projekat „PRO-Budućnost“, Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice TK i budžeta Grada Gradačac”.

Izgradnja sportsko-rekreacionog centra “Zlatno polje” u Naselju heroja Sokolje predizborno je obećanje koje je u okviru Izbornog programa za mandatni period 2020 – 2024 “Nastavljamo zajedno” dao aktuelni načelnik Opštine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić. Nakon što je augustu 2022. godine saopćeno iz Općine Novi Grad Sarajevo da su, nakon što je u prethodnom periodu izgrađen i ograđen fudbalski teren površine oko 800 metara kvadratnih sa umjetnom travom, u sklopu Sportsko – rekreacionog centra “Zlatno polje” u Naselju heroja Sokolje, nastavljeni radovi na ovom projektu, Istinomjer je aktivnosti na njegovom ispunjavanju ocijenio ocjenom u “progresu”.

Na kraju, minule sedmice ocjenu “započeto” dobila je i realizacija obećanja Vlade KS koje se odnosilo na kontinuiranu realizaciju sanacije objekata oštećenih uslijed ratnog dejstva prema Registru iz 2019. godine, nakon usvojenog Pravilnika o kriterijima, načinu i izboru objekata.

U vezi s tim, Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Enver Hadžiahmetović polovinom augusta je potpisao Aneks sporazuma o sufinansiranju Projekta „Stambeni razvoj-Sistemska sanacija objekata oštećenih ratnim dejstvima – sanacija krovova”, u Ulici Petra Tiješića na Dobrinji.

Kako je tom prilikom saopćeno iz Vlade KS, ovim aneksom sporazuma odobravaju se dodatna sredstva koja su bila neophodna za početak realizacije ovog projekta, a iako je bilo planirano da radovi na rekonstrukciji objekata počnu ranije, do toga nije došlo zbog poskupljenja cijena materijala i radova, pa je bilo potrebno izdvojiti veći iznos u odnosu na ranije planirana sredstva.

Procijenjena vrijednost realizacije projekta iznosi oko 350.000 KM sa uračunatim PDV-om. Ministarstvo će izdvojiti sredstva u visini 200.000 KM, dok će Općina Novi Grad učestvovati sa 150.000 KM. Navedeni rok za izvršenje radova i realizaciju ovog sporazuma je 31. decembar 2022. godine.

(Istinomjer.ba)

 

Pitajte Istinomjer!