U progresu

Zdravstvena zaštite trudnica i žena koje planiraju trudnoću

Partije: Ujedinjena Srpska | Oblasti: Socijalna politika

U okviru dokumenta Platforma za Opšte izbore 2022. političkog subjekta Ujedinjena Srpska dato je obećanje koje se odnosilo na unapređenje dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite trudnica i žena koje planiraju trudnoću.

“Neke od mjera podrške pronatalitetnoj politici su: obezbjeđivanje besplatnih udžbenika, besplatnih sportskih aktivnosti za najmlađe, posebno iz višečlanih porodica, subvencionisanje vrtića, unapređenje dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite trudnica i žena koje planiraju trudnoću.”

Obrazloženje

Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vlada RS provodila je značajnije aktivnosti na realizaciji datog obećanja.

Izvor: Platforma za Opšte izbore 2022

Ministrica Selma Čabrić je 15.11.2023. godine na konferenciji o pronatalitetnim politikama BiH izjavila da ministarstvo pruža podršku za  svako novorođeno dijete, daje platu za svaku nezaposlenu porodilju u Republici Srpskoj i to 12 mjeseci za prvo dijete i 18 mjeseci za treće rođeno dijete i blizance. 


Na 25. sjednici Vlade RS koja je održana 15.6.2023. godine, prihvaćena je Informacija o učešću jedinica lokalne samouprave u finansiranju vantjelesne oplodnje u 2022. godini. Ministarstvo porodice, omladine i sporta RS nadležno je za provođenje mjere finansijske pomoći pri liječenju nepolodnosti kod parova kroz finanisranje tri besplatna pokušaja vantjelesne oplodnje.

Sredstva za finansiranje troškova postupaka vantjelesne oplodnje u budžetima za 2023. godinu planiralo je 17 opština/gradova, u okviru drugih pozicija za ove namjene 26 opština/gradova, a njih devet je finansiralo troškove sa nekih drugih budžetskih pozicija (budžetska rezerva), ukoliko bi imali zahtjeva za ovakve namjene. To znači da su troškove za finansiranje postupaka vantjelesne oplodnje u 2023. godini finansirale 52 jedinice lokalne samouprave.

Vlada RS donijela je 2.3.2023. godine Odluku o načinu finansiranja Programa neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice za 2023. godinu u iznosu od dva miliona KM koje je bilo dostupno za sve osiguranice kojima je navedeno bilo potrebno, odnosno medicinski indikovano.

Na 41. sjednici Vlade RS, koja je održana 19.10.2023. godine, Vlada je donijela dvije odluke koje se tiču direktne podrške porodicama u okviru pronatalitetnih mjera. Riječ je o Odluci o načinu finansiranja Programa neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice za 2024. godinu u iznosu od 9.000.000 KM, kao i  Odluku kojom se reguliše način finansiranja Programa za obezbjeđivanje biomedicinski potpomognute oplodnje za 2024. godinu, za koji su sredstva obezbijeđena u budžetu RS za 2024. godinu u iznosu od 3.500.000 KM.

Odlukom o usvajanju budžeta Republike Srpske za 2024. godinu bila su planirana sredstva u iznosu od 3.500.000 KM za vantjelesnu oplodnju.

Na sjednici održanoj 4.12.2024. godine Vlada RS utvrdila je prijedlog budžeta RS za 2025. godinu kojim je bio planiran transfer za vantjelesnu oplodnju u iznosu 3,5 miliona KM, te sredstva u iznosu od sedam miliona KM za dijagnostičku proceduru (NIPT test). 


Na službenoj web stranici Fonda zdravstvenog osiguranja RS 29.9.2024. godine bila je objavljena informacija da je Fond poslao obavještenje svim zdravstvenim ustanovama u RS o proceduri i načinu ostvarivanja prava na neinvazivno prenatalno testiranje iz krvi trudnice (NIPT). Navodi se da je od 1.10.2024. godine omogućeno trudnicama da uzorke krvi za NIPT mogu da dati u bolnicama, odnosno Univerzitetsko-kliničkom centru RS. Uslugu je u potpunosti finansirao Fond u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, kao i Programom neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnica za 2024. godinu.

Fond je 14.10.2024. godine objavio informaciju da se uvodi trudnička knjižica te se svi ginekolozi na primarnom nivou obavezuju da vode podatke o fiziološkoj trudnoći u ovoj knjižici, koja je dostupna u elektronskom obliku. Ovo omogućava da trudnica u svakom trenutku ima trudničku knjižicu u kojoj će biti upisani svi podaci u vezi s trudnoćom, za što se navodi da će doprinijeti efikasnijoj zaštiti zdravlja budućih majki i beba. Navedeno je predviđeno novim Pravilnikom o postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu u Republici Srpskoj.

Iz Fonda također navode da Fond u potpunosti finansira zdravstvenu zaštitu trudnica za sve ono što spada u obavezno zdravstveno osiguranje. Također, sve savjete i preglede prije trudnoće koji se odnose na planiranje porodice finansira obavezno zdravstveno osiguranje, a ukoliko je trudnica na bolovanju plata za vrijeme bolovanja iznosi 100 %. Uz NIPT test o trošku Fonda su dostupni i dabl testovi i amniocinteza.

Napomenuli su da od 2007. godine Fond finansira vantjelesnu oplodnju i to tri pokušaja, a od 2017. godine i čuvanje embriona za parove za koje se steknu uslovi i to na period od dvije godine. Također, sve trudnice koje nemaju nijedan drugi osnov za prijavu na zdravstveno osiguranje omogućeno im je osiguranje po osnovu statusa.

 

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!