Djelimično ispunjeno

Zaštita od elementarnih nepogoda

Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija

Politiku razvoja poljoprivrede fokusirati na povećanje produktivnosti i efikasnosti poljoprivredne proizvodnje i dostizanje nivoa razvijenih zemalja. Razvoj poljoprivrede zasnivati na sledećim principima:Preduzimanje mjera zaštite od elementarnih nepogoda i prilagođavanje uticajima klimatskih promjena;

Zaštita od poplava

Projekat zaštite od poplave rijeke Drine provodi se sredstvima iz kredita Svjetske banke. U izvještaju Svjetske Banke o implementaciji projekta iz aprila 2015, dinamika njegove implementacije ocijenjena je kao zadovoljavajuća.

Na Sedmoj sjednici NSRS,  održanoj u oktobru 2015, poslanica Neda Petrić (Klub poslanika DNS-SRS) postavila je  pitanje Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kada se može očekivati početak izgradnje drinskog nasipa. Resorni ministar  je u odgovoru naveo da je u toku izrada idejnog i glavnog projekta lijevog drinskog nasipa, te da će se izgradnja raditi u tri faze, od kojih je druga prioritetna (od magistralnog puta “Bijeljina – Badovinci” Pavlovića most do objekta Vodozahvata na rijeci Drini, kanal “Drina –Dašnica”, u dužini od 16,05 km).

Ministar je naveo korake koje je neophodno poduzeti da bi radovi na drugoj fazi otpočeli u maju 2016. godine, uključujući plan parcelacije i eksproprijacije, izradu plana preseljenja i izradu glavnih projektnih planova. U aprilu 2016. godine SB je ponovo ocijenila implementaciju projekta kao zadovoljavajuću.  

Vlada Republike Srpske usvojila je na ​​112. sjednici (16.02.2017.) Informaciju o napretku projekta zaštite od poplavnih voda rijeke Drine na području grada Bijeljine i potrebnim sredstvima za rješavanje imovinsko pravnih odnosa, sa prijedlogom mjera. U saopštenju sa sjednice navedeno je da se za početak izgradnje drinskog nasipa u okviru projekta sa Svjetskom bankom, moraju obezbijediti sredstva za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa u iznosu od 4.200.00,00 KM. Takođe je naglašeno da je potrebno obezbijediti 1.500.000 KM. da bi se sa radovima izgradnje nasipa započelo u 2017 godini.

Tokom 2017. godine, izrađeni su planovi preseljenja za drinski nasip. U aprilu i decembru 2017. godine, progres u ostvarivanju ciljeva ocijenjen je kao umjereno zadovoljavajući. U izvještaju iz aprila, navedeno je da su određeni podaci pogrešno prijavljeni i da će tačna ocjena u progresu ispunjavanja ciljeva biti data u narednom izvještaju.

U decembru 2017. objavljeno je da su pripremni radovi za izgradnju nasipa u toku, ali da imovinsko-pravna pitanja još nisu u potpunosti riješena. Projekat je u međuvremenu revidiran, te je najavljeno da će radovi na izgradnji početi sredinom 2018. godine, što se nije desilo.

U aprilu 2018, mještani Janje, Popova i Amajlija pokrenuli peticiju za izmjenu trase drinskog nasipa. Vlasnici zemljišta odbili su da da potpišu eksproprijaciju, zbog nesaglasnosti sa trasom drinskog nasipa, smatrajući da će značajan broj kuća ostati u plavnom području između nasipa i rijeke, ali i uništavanja poljoprivrednog zemljišta. U junu 2018, ocjena implementacije projekta od strane Svjetske banke umanjena je na umjereno nezadovoljavajuću. U izvještaju se navodi da je proces raspisivanja tendera odložen dok se ne riješe problemi sa vlasnicima zemljišta koji su pokrenuli peticiju. Takođe je konstatovano da završetak projekta neće biti moguć u predviđenom roku, ali sam rok nije promijenjen.

Ministar poljoprivrede RS Stevo Mirjanić je u aprilu rekao da će izgradnja početi u junu, što se nije desilo. U julu 2018. je objavljeno da su dogovorena tehnička rješenja za izgradnju drinskog nasipa. Početkom jula, 5.7.2018., ministar je održao sastanak u Janji, nakon čega je pomoćnik za vodoprivredu Republike Srpske Čedomir Stojanović rekao da je SB spremna je da produži rok za izgradnju nasipa, za koji je evidentno da neće biti završen na vrijeme (kraj 2019. godine). Stojanović je takođe rekao da postoji rok do kraja septembra da se “dobrim dijelom završi eksproprijacvija parcela za izgradnju drinskog nasipa”, da se mogu izvršiti manje prilagodbe, ali da je nemoguće pomjeranje trase nasipa. Ministarstvo je 10.7.2018. saopštilo da su postigli dogovor sa mjesnom zajednicom Janja i da će time otvorena mogućnost za početak radova, ali je iz zbora građana u Janji, održanom krajem jula, očigledno da je lokalno stanovništvo ostalo skeptično prema dogovoru.   

Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH provodi projekat “Integrisanje klimatskih promjena u smanjenje rizika od poplava u slivu Vrbasa”, u okviru kog je 2016. godine predstavljena prva jedinstvena Metodologija za izradu Mapa opasnosti i Mapa rizika od poplava u BiH.  U saopštenju UNDP navedeno je da je Metodologija prethodno predstavljena agencijama za upravljanje rječnim slivovima u BiH (Agencija za vodno područje rijeke Save i JU “Vode Srpske”) koje su se složile sa predloženim integralnim pristupom kako bi se ovaj pristup koristio i za izrade mapa opasnosti i rizika na poplave za druge slivove u BiH, kroz različite projekte koji su već najavljeni kroz Western Balkans Investment Framework (WBIF). Navedeno je da će krajnji korisnici projekta, AVP Sava i JU “Vode Srpske”, uz mape opasnosti i mape rizika, po završetku aktivnosti dobiti i sve obrađene korištene podatke, geodetske snimke, te izrađene hidrološke i hidrauličke modele. Ovim alatima upravljanje poplavnim rizikom u BiH će biti značajno poboljšano s krajnjim ciljem smanjenja štetnog uticaja poplava na najosjetljivije grupe stanovništva.

 

Vlada Republike Srpske donijela je na 156. sjednici (14.12.2017.), Uredbu o sadržaju i osnovnim elementima procjene i upravljanja rizicima od poplava, kojom je propisan sadržaj i postupak izrade Preliminarne procjene rizika od poplava, izrada, sadržaj i izgled mapa opasnosti od poplava i mapa rizika od poplava, ciljevi upravljanja rizicima od poplava i mjere za postizanje utvrđenih ciljeva, sadržaj programa aktivnosti na pripremi Plana, sadržaj prvog Plana upravljanja rizicima od poplava i elementi za njegovo ažuriranje i druga pitanja od značaja za procjenu i upravljanje rizicima od poplava. Nakon toga nije bilo pomena ovog pitanja na sjednicama Vlade RS do kraja monitoringa.

Ministarstvo poljoprivrede je 22.2.2018. održalo sastanak sa predstavnicima UNDP-a povodom pomenutog projekta.

 

Vlada RS je svake godine usvajala godišnje planove odbrane od poplava (na ​6. sjednici Vlade Republike Srpske (05.02.2015.), Vlada Republike Srpske usvojila je Plan odbrane od poplava u Republici Srpskoj u 2015. godini.

  1. sjednici Vlade Republike Srpske (21.01.2016.), 108. sjednici Vlade Republike Srpske (19.01.2017.), te 161. sjednici Vlade Republike Srpske (23.01.2018.))

Na državnom nivou provodi se projekat izrade mapa rizika od poplava, koji koordinira Ministarstvo civilnih poslova BiH. U programu rada ministarstva za 2017. godinu navedeno je da ministarstvo planira unaprijediti “koordinaciju aktivnosti sa nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, harmonizovati planove entitetskih tijela vlasti, pripremiti Projekat nivelmana visoke tačnosti, izvršiti pripremu i snimanje LIDAR metodom”. U Izvještaju o radu Ministarstva civilnih poslova BiH za 2017.godinu navedeno je da su tokom prošle godine izvršene pripreme za snimanje LIDAR metodom i usaglašeni su svi tehnički detalji, te da se snimanje LIDAR planira na proljeće 2018. godine, koje je u FBiH obavljeno u maju.

 

Projekat Hitne pomoći i zaštite od poplava u Republici Srpskoj sredstvima Evropske investicione banke (EIB) provodi se, prema saopštenju Vlade RS sa 187. sjednice  (26.07.2018.), po projektnim mjerama kojih je bilo u startu 134, a naknadno je odobreno i novih 10 mjera nakon poplava 2014. godine. Do jula 2018. ukupno su aktivirane 83 mjere; ukupna vrijednost do sada ugovorenih radova je 90,421,375.97 KM, a ukupni iznos koje je isplaćen izvođačima radova (avansne i situacije za radove ) je 55,554,937,47 KM. Zaključen je ukupno 31 ugovor, 7 za pružanje usluga i 24 za izvođenje radova.

Na 100. sjednici Vlade Republike Srpske (17.11.2016.) razmatrana je informacija Ministarstva finansija Srpske o potencijalno mogućoj novoj donaciji u iznosu od sedam miliona evra za nastavak otklanjanja posljedica poplava.  

 

Na 147. sjednici (12.10.2017.) Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o nastavku saradnje sa Evropskom komisijom i Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) u okviru nove faze Projekta oporavka od poplava u Republici Srpskoj i donijela Odluku o prihvatanju donatorskih sredstva Evropske unije u iznosu od 6.800.000,00 EUR (13.294.000,00 KM) odobrenih Republici Srpskoj po Sporazumu o bespovratnoj pomoći Evropske unije broj 2017/388-193 zaključenim sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) radi realizacije nove faze Projekta oporavka od poplava u Republici Srpskoj. Ukupna procijenjena vrijednost Projekta iznosi do 7.701.524,88 EUR (15.062.873,40 KM). Sufinansiranje Vlade Republike Srpske za realizaciju Projekta iznosi do 1.300.000,00 KM (664.679,44 EUR) ili 8,63%, a preostali iznos do 463.229,40 KM (236.845,44 EUR) ili 3,08% obezbijediće jedinice lokalne samouprave uključene u Projekat.  

Vlada Republike Srpske usvojila je na 58. sjednici (29.12.2017.) Informaciju o ulaganjima u vodoprivredne sisteme putem EIB-a, Fonda solidarnosti, Svjetske banke i IPA 2014. U saopštenju sa sjednice je navedeno da je u posljednje tri godine sanirano oko 140 kilometara obodne kanalske mreže i regulisano oko 60 kilometara vodotoka raznih nivoa; izgrađeno i nadograđeno oko 40 kilometara nasipa, te 12 kilometara obaloutvrda.

Kada su u pitanju projekti koji se finansiraju sredstvima Fonda solidarnosti, radi se o 93 mjere na području 19 opština u Republici Srpskoj. Ukupna vrijednost izvedenih radova na projektu “Hitne sanacije vodoprivrednih objekata oštećenih u majskim poplavama iz 2014. U Republici Srpskoj” je 27.149.217 KM, od čega se na vrijednost radova odnosi 21.749.234 KM, a ostalo na sredstva za rješavanje imovinskih odnosa na savskim nasipima i troškove odbrane od poplava na šest vodnih područja.

Vlada Republike Srpske usvojila je na  187. sjednici  (26.07.2018.) Informaciju o projektnoj mjeri “Sanacija pumpnih stanica” u okviru Projekta Hitne pomoći i zaštite od poplava u Republici Srpskoj i zadužila JU “Vode Srpske” da odmah izvrši analizu realizacije Ugovora o sanaciji pumpnih stanica sa izvođačem radova “OCIDE” Španija i da o rezultatima analize putem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede informiše Vladu Republike Srpske, u roku od 30 dana. “Vode Srpske” i Tim za implementaciju projekta zaduženi su da odmah  preduzmu sve neophodne aktivnosti u cilju realizacije aktivnosti na sanaciji pumpnih stanica u okviru projekta Hitne pomoći i zaštite od poplava u Republici Srpskoj. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zaduženo je da prati aktivnosti i o tome informiše Vladu Republike Srpske. U saopštenju je navedeno da je u planu da se do kraja godine ugovore svi poslovi u vrijednosti od 55.000.000 eura, što ukazuje i dobru ocjenu od Evropske Investicione Banke za realizaciju ovog projekta. Ovim projektom biće urađena rekonstrukcija nasipa na dionicama gdje isti nemaju obezbijeđen rang zaštite na stogodišnje vode na oko 25 km. Osim planirane rekonstrukcije nasip pojedine dionice savskog nasipa će biti sanirane u smislu sanacije klizišta, popravke krune nasipa, servisnih puteva i objekata na samom nasipu u dužini od 30 km.

 

Zaštita od požara

Na sjednicma Vlade RS zabilježene su i sljedeće aktivnosti vezane za zaštitu od požara:

Na ​6. sjednici Vlade Republike Srpske (05.02.2015.) usvojen je Plan aktivnosti u pripremi i sprovođenju mjera zaštite i spasavanja od šumskih i drugih požara na otvorenom prostoru u Republici Srpskoj u 2015. godini.

Na 57. sjednici Vlade Republike Srpske (21.01.2016. godine) usvojen je Prijedlog plana odbrane od poplava i Prijedlog plana aktivnosti u pripremi i sprovođenju mjera zaštite i spasavanja od šumskih i drugih požara na otvorenom prostoru u Republici Srpskoj u 2016. godini.

Na 108. sjednici 19.01.2017.) Vlada Republike Srpske donijela je Plan aktivnosti u pripremi i sprovođenju mjera zaštite i spasavanja od šumskih i drugih požara na otvorenom prostoru u Republici Srpskoj u 2017. godini.

Na 58. radno-konsultativnoj sjednici (29.08.2017.) Vlada Republike Srpske usvojila je  Informaciju o požarima na području regije Trebinje i zadužila Republičku upravu Civilne zaštite, Vatrogasni savez Republike Srpske i Centar za gazdovanje kršom da do sredine septembra sačine detaljnu analizu posljedica požara i dostave je Vladi na razmatranje. Vlada je usvojil Ianformaciju o požarima na području krša na 144. sjednici   (20.09.2017.) i zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da sredstvima posebnih namjena za neplanirane mjere zaštite šuma za 2017. godinu podrži saniranje posljedica šumskih požara na području krša; te Javno preduzeća šumarstva “Šume Republike Srpske” a. d. Sokolac da vlastitim sredstvima podrži nabavku materijalno-tehničke opreme za borbu protiv požara na području krša.

Na  161. sjednici Vlade Republike Srpske (23.01.2018.) usvojen je Plan aktivnosti u pripremi i sprovođenju mjera zaštite i spasavanja od šumskih i drugih požara na otvorenom prostoru u Republici Srpskoj u 2018. godini.​

Vlada Republike Srpske utvrdila je na 178. sjednici   (24.05.2018.) Nacrt zakona o zaštiti od požara, sa ciljem propisivanja obaveze vlasnicima objekata u kojima se okuplja veći broj lica da sprovedu adekvatne mjere zaštite od požara za koje je potrebna saglasnost Ministarstva unutrašnjih poslova, zatim propisivanje obaveze za jedinice lokalne samouprave da formiraju dimnjačarske službe, povećanje odgovornosti projektanata zaštite od požara i projektantskih kuća koje izrađuju elaborate mjera zaštite od požara, podizanje nivoa svijesti o zaštiti od požara kod djece i omladine propisivanjem obaveze za predškolske i školske ustanove za utvrđivanje i sprovođenje programa edukacije zaštite od požara, kao i funkcionalniji način raspodjele prikupljenih sredstava za opremanje i obuku vatrogasno-spasilačkih jedinica. Saopšteno je da se u cilju povećanja efikasnosti gašenja požara treba preciznije definisati djelokrug rada vatrogasno-spasilačkih jedinica, kao i opis poslova vatrogasaca-spasilaca, odnosno normativno prilagođavanje stvarnom stanju, jer vatrogasci više ne intervenišu samo u slučaju požara, već i u ostalim spasilačkim akcijama.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!