Započeto

Uvođenje eUprave

Partije: SDP | Oblasti: Državno uređenje

Digitalizacija poslovanja i uvođenje eUprave sa ciljem smanjenja mogućnosti korupcije u administraciji i olakšanja poslovanja.

Obrazloženje

Tokom prve godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.

Izvor: Izborni program SDP BiH

Tokom prve godine mandata Vijeća ministara BiH radilo se na aktivnostima koje uključuju informatizaciju i digitalizaciju javne uprave. U vezi s navedenim građanima je u januaru 2024. godine predstavljena mogućnost aktiviranja digitalnog potpisa e-Identitet na stranici Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine.


Saziv Vijeća ministara BiH imenovan je 25.1.2023. godine. Na sjednici održanoj 20.3.2023. godine Vijeće ministara BiH je usvojilo Program ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za period 2023. – 2025. godine (PER BiH 2023. – 2025.) u koje je uključena i digitalna transformacija. Program rada VM BiH za 2023. godinu usvojen je na 5. sjednici 10.3.2023. godine kojim je planirano stvaranje e-uprave.


Vijeće ministara BiH je na sjednici održanoj 9.2.2024. godine usvojilo Prijedlog memoranduma o razumijevanju i saradnji u oblasti digitalne transformacije između Ministarstva komunikacija i prometa BiH i Ministarstva digitalne transformacije Republike Slovenije, Vladinog ureda za informacijsku sigurnost Republike Slovenije. Ovim memorandumom žele se unaprijediti bilateralni odnosi te jačati saradnja nadležnih institucija BiH i Slovenije u području digitalne transformacije, usluga elektronske komunikacije, upravljanja IKT sistemima i pružanja elektronskih usluga javne uprave.

Na sjednici Vijeća ministara BiH održanoj 9.4.2024. godine na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa usvojen je Prijedlog memoranduma o razumijevanju između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti stručne i savjetodavne podrške razvoju sigurne digitalne infrastrukture, javih digitalnih usluga i digitalne transformacije, čime dvije države jačaju saradnju i prijateljske odnose.


U januaru 2024. godine direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Zoran Tegeltija uručio je ministru komunikacija i prometa BiH Edinu Forti digitalni kvalificirani potpis. Prema riječima Tegeltijie, UIOBIH aktivno radi na implementaciji elektronskih usluga uz upotrebu kvalificiranog elektronskog potpisa, kao što su podnošenje PDV i PDA prijava, uvoznih i izvoznih carinskih prijava i slično. Elektronski potpis bi trebao omogućiti razvoj digitalnih servisa javne uprave i olakšati komunikaciju sa građanima. Tom prilikom ministar Forto je izjavio da u toku 2024. godine neće biti potrebna ni kartica i sve će biti moguće završiti preko telefona.

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) prezentovala je 29.1.2024. godine mogućnost aktiviranja digitalnog potpisa  e-Identitet putem internetske stranice IDDEEA-e. Na ovaj način građani će imati mogućnost provjere svih evidencija, kazni, zahtjeva i sličnih informacija kojim raspolaže u svojim bazama IDDEEA. 

Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević rekao je da građani BiH sada imaju mogućnost korištenja elektronskog potpisa i digitalnog identiteta nakon 18 godina od donošenja Zakona o elektronskom potpisu.


Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević ugostio je 1.4.2024. godine ambasadoricu Republike Austrije u BiH Urlike Hartmann. Ambasadorici su predstavljena postignuća u proteklih nekoliko mjeseci na polju digitalizacije i unapređenja usluga prema građanima. Tom prilikom direktor Badnjević najavio je uvođenje digitalnog novčanika kako bi se građanima olakšalo obavljanje raznih transakcija iz udobnosti vlastitog doma te smanjenja čekanja u redovima. 

Na sastanku održanom 5.2.2024. godine Klinički centar Univerziteta u Sarajevu i IDDEEA pokrenuli su inicijativu za uspostavu saradnje na implementaciji Dokument Menadžment sistema (DMS) uz korištenje kvalifikovanog elektronskog potpisa za koje je IDDEEA spremna pomoći u implementaciji. Navedeno ima potencijal da unaprijedi zdravstvenu zaštitu građana BiH i stvori osnovu za bržu razmjenu dokumenata te poveća efikasnost i modernizaciju pristupa zdravstvenim uslugama.

Na sastanku održanom 14.2.2024. godine direktor IDDEEA-e Almir Badnjević  podržao je projekat “Podrška EU za interoperabilnu platformu infrastrukture e-uprave u Bosni i Hercegovini”. Cilj ovog projekta jeste izrada koncepta interoperabilne platforme infrastrukture e-uprave u BiH, uz posebne anekse za sektore, koji će uključivati osnovne, administrativne i pravne ICT preporuke za dalje korake. Planirani završetak projekta je 27.12.2025. godine.

Općinski sud u Travniku potpisao je 18.3.2024. godine Sporazum sa IDDEEA-om kojim će se omogućiti stalni pristup prijemnom organu Općinskog suda putem web servisa koji povezuje sud sa centralnom evidencijom IDDEEA-e. Ovim će se olakšati provođenja postupaka registracije i online registracije poslovnih subjekata u FBiH, omogućavajući provjeru osnovnih podataka osnivača/vlasnika subjekta upisa i ovlaštenih predstavnika/zastupnika.


E-uprava još uvijek ne postoji na nivou BiH, dok kao takva postoji na entitetskom i nivou Brčko Distrikta.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!