Unapređivanje upravljanja krizama.
Unapređivanje upravljanja krizama
Opštine: Travnik
Obrazloženje
Ciljevi obećanja tokom mandata ostvareni su u značajnoj mjeri.
Izvor: Izborna platforma za prijevremene izbore za načelnika Općine Travnik
Nakon izvršene nabavke elektronskih sirena za uzbunjivanje, Služba Civilne zaštite Općine Travnik je tokom 2022. godine vršila njihovo testiranje i provjeravanje ispravnosti, o čemu su građani obaviješteni.
Kao odgovor na krizu u Turskoj i Siriji koje su u februaru pogođene razornim zemljotresom, odlukom načelnika Kenana Dautovića Općina Travnik je na račun turske Direkcije za upravljanje katastrofama (AFAD) uplatila 25.000 KM pomoći s ciljem pravovremenog saniranja prvih posljedica zemljotresa. Članovi Gorske službe spašavanja Općine Travnik također su upućeni u Tursku, a u saradnji s Ambasadom Republike Turske, Općina je nastojala pomoći i na brojne druge načine.
Prikupljanje pomoći održano je u PKSC “Pirota”, kojem su se odazvali i brojni građani, privrednici i udruženja s područja ove lokalne zajednice. Kako je načelnik Dautović naveo, materijalna pomoć koja se skupljala u PKSC “Pirota” rezultirala je brojnim paletama pomoći, tačnije njih 68, koje su uključivale grijalice, deke, obuću i odjeću i druge neophodne stvari, te su tri puna kamiona iz općine Travnik otišla prema Republici Turskoj. Istaknuo je da je najveći dio pomoći otišao u Tursku zbog nemogućnosti da navedeno iskomuniciraju i sa sirijskom vladom.
Veliki broj volontera učestvovao je u ovim akcijama, među kojima se posebno istakao jedan od razreda Medicinske škole, kao i mjesne zajednice, koje su također dale doprinos, a sve vrijeme bila je prisutna i novoformirana jedinica Civilne zaštite Općine Travnik.
U Izvještaju o izvršenju Budžeta Općine Travnik za 2022. godinu za Službu za civilnu zaštitu ukupno su utrošena sredstva u iznosu od 830.376,21 KM. Za istu namjenu 2023. godine ukupno izvršenje iznosilo je 1.010.812,92 KM, dok su u Rebalansu Budžeta za 2024. godinu za ovu namjenu osigurana sredstva u iznosu od 3.080.600 KM.
Nakon što su u julu 2023. godine olujna grmljavina, jak vjetar i kiša zahvatili područje općine Travnik što je znatno otežalo i usporilo saobraćaj te izazvalo brojne materijalne štete, iz Općine Travnik su obavijestili građane/ke da su na terenu u punom kapacitetu djelovali članovi Štaba civilne zaštite Općine Travnik, kao i Općinska komisija za procjenu šteta te pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice Travnik, koji su nastojali sanirati novonastalu štetu.
U oktobru 2023. godine Općina Travnik je Službi hitne medicinske pomoći osigurala moderno medicinsko vozilo, kojom prilikom je načelnik Dautović istakao da, iako zdravstvena oblast nije nadležnost Općine, kroz segment komunalnih i zajedničkih poslova, a posebno kroz segment civilne zaštite, njeni djelatnici imaju potrebu stalno investirati u ovu oblast, a kako bi Dom zdravlja prvenstveno pružao preventivnu zdravstvenu zaštitu.
Općina Travnik je u 2023. i 2024. godini na službenoj web stranici nekoliko puta objavila Obuku građana za postupanje u slučaju nastanka zemljotresa (1, 2, 3, 4).
U novembru 2023. godine Općina Travnik raspisala je javni poziv za uspostavljanje evidencije u oblasti zaštite i spašavanja. Obveznici civilne zaštite su radno sposobni građani od 18 do 60 godina života (muškarci), odnosno od 18 do 55 godina života (žene). U pozivu je navedeno da su u zaštiti i spašavanju dužni učestvovati radno sposobni građani od 18 do 60 godina života (muškarci), odnosno od 18 do 55 godina života (žene).
Služba za civilnu zaštitu je u avgustu 2023. godine objavila Obuku građana za ličnu i kolektivnu zaštitu kojom su građani/ke – etažni vlasnici/e i građani/ke vlasnici/e stambenih zgrada, odnosno kuća informisani da su dužni za potrebe zaštite i spašavanja svoje porodice i imovine nabaviti i držati u funkcionalnom stanju određena sredstva i opremu.
U januaru 2024. godine Općina Travnik objavila je Obavijest i preporuku građanima o preventivnom čišćenju dimnjaka kojom iz Službe za civilnu zaštitu pozivaju građane i pravna lica na području općine Travnik koji nisu do sad očistili svoje dimnjake da to učine, kao bi izbjegli negativne posljedice tokom grijne sezone i eventualne štete po ljude i materijalna dobra, zbog neodržavanja.
U aprilu 2024. godine objavljeno je i Upozorenje Službe za civilnu zaštitu na opasnost od mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava kojim se mole građani/ke da odmah obavijeste Općinski operativni centar civilne zaštite u slučaju posjedovanja ili pronalaska neeksplodiranih ubojnih sredstava.
Početkom avgusta 2024. godine, uslijed većeg broja intervencija Profesionalne vatrogasne jedinice Općine Travnik na gašenju sitnog rastinja, trave, korova i građevnskih i drugih objekata, Služba za civilnu zaštitu ponovo je uputila upozorenje svim građanima na području općine Travnik da se pridržavaju preporučenih mjera. U upozorenju je istaknuo da će se za neprovođenje mjera zaštite od požara i paljenja vatre na otvorenom prostoru, kao i njeno prouzrokovanje štete ili opasnosti po ljude i materijalna dobra, protiv počinioca poduzeti prekršajne ili krivične mjere u skladu sa zakonskim propisima. Slično upozorenje izdato je u julu, aprilu, martu i februaru 2024. godine kao i u prethodnoj godini, a u svrhu promovisanja vatrogasne djelatnosti i značajnijeg poduzimanja aktivnosti u provođenju preventivnih mjera zaštite od požara Zakonom o zaštiti od požara i vatrogastva ustanovljena je stalna tradicionalna manifestacija pod nazivom mjeseci zaštite od požara, koja se održava svake godine tokom maja i oktobra.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.