Ispunjeno većim dijelom

Unapređivanje odnosa između lokalne vlasti i civilnog društva

Opštine: Travnik

Unaprijedit ćemo partnerske odnose između lokalne vlasti i civilnog društva, posebno ćemo podržavati rad omladinskih nevladinih organizacija.

Obrazloženje

Ciljevi obećanja tokom mandata ostvareni su u značajnoj mjeri.

Izvor: Izborna platforma za prijevremene izbore za načelnika Općine Travnik

U julu 2021. godine Općina Travnik je potpisala Memorandum o saradnji sa Udruženjem građana i građanki Zašto ne, kojim je uspostavljna saradnja Općine i navedenog udruženja kroz platformu Javna rasprava Lokal. Od tada, građani i građanke Travnika imaju priliku direktno komunicirati sa načelnikom Dautovićem i članovima/icama Općinskog vijeća, te iskazati svoje mišljenje o inicijativama i odlukama koje se donose na sjednicama OV Travnik.

U augustu 2021. godine upriličeno je potpisivanje Memoranduma o saradnji između Općine Travnik i Centra za edukaciju mladih (CEM). Općina Travnik i Centar za edukaciju mladih započeli su realizaciju projekta Travnik – grad nulte tolerancije na korupciju, koji se realizuje uz podršku Ambasade SAD u BiH. Vrijednost pomenutog projekta je 27.366 američkih dolara, a njegov cilj je unapređenje transparentnosti rada Općine i javnih ustanova pod njenim okriljem, kao i povećanje antikorupcijskog aktivizma među građanima općine Travnik.

Saradnja između Fondacije Mozaik i Općine Travnik nastavljena je i u 2021. godini, u skladu sa potpisanim Memorandumom o saradnji, kojim je  definisana osnova saradnje na uspostavanju i razvoju programa Omladinske banke Travnik. Kroz program Omladinske banke Travnik,  u 2021. godini podržano je 6 projekta neformalnih grupa mladih i registrovana su 2 mikrobiznisa. 

U budžetu Općine Travnik za 2022. godinu obezbijeđena su sredstva u iznosu od 10.000 KM za stavku “Tekući transferi udruženjima građana”. 

Saradnje sa CEM-om i Fondacijom Mozaik nastavljene su i u 2022. godini, a pored toga, Općina je aktivno učestvovala i u projektu Asocijacije srednjošjolaca u Bosni i Hercegovini (ASuBiH) koji nosi naziv “Socijalni dan”. Tako je 10 srednjoškolaca/ki imalo priliku jedan dan raditi u Općini, a dnevnice koje su zaradili Općina je uplatila u Fond Socijalnog dana kojim se finansiraju projekti mladih u lokalnim zajednicama širom BiH.

Saradnja kroz projekat “Omladinska banka Travnik” ostvarena je sa Fondacijom Mozaik tokom 2023. i 2024. godine (1, 2, 3, 4, 5).

Načelnik Kenan Dautović, zajedno sa drugih 11 čelnika JLS potpisao je 04.04.2023. godine Memorandum o razumjevanju za provođenje rodno odgovornog budžetiranja na lokalnom nivou. Potpisivanje ovog dokumenta je rezultat ranije uspostavljene saradnje Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena sa jedinicama lokalne samouprave.

Načelnik Dautović je 17.4.2023. sa predstavnicima USAID-a potpisao sporazum o zajedničkom projektu koji ima za cilj osnaživanje marginaliziranih grupa i pojedinaca u cilju razvoja poduzetništva. Općina Travnik i USAID su tako udružili sredstva u zajednički fond koji će omogućiti finansiranje biznis projekata, prvenstveno žena, mladih i Roma.

Sa izdvojenih 60.000,00 KM za ovaj projekat, cilj je da se u ovoj godini finansira 6 ili više kvalitetnih biznis ideja za pokretanje vlastitog biznisa. Javni poziv za podršku razvoju poduzetništva marignaliziranih grupa žena i drugih marginaliziranih skupina, koji se realizira u saradnji sa USAID, otvoren je krajem novembra 2023. godine.

Predstavnici USAID 16.5.2023. godine potpisali su memorandume o partnerstvu sa 20 jedinica lokalne samouprave, sa kojima će zajedno razvijati lokalne grant programe i podržati aktivnosti uključivanja dijaspore u ekonomski i društveni razvoj lokalnih zajednica. Jedna od 20 JLS je i Općina Travnik. U sklopu ovog projekta tokom mandata 2020 – 2024 odvilo se nekoliko aktivnosti (1, 2, 3, 4).

Iz općinske uprave Općine Travnik početkom septembra 2023. godine saopćili su da je Općina Travnik generalni sponzor Regionalnog festivala monodrame “inBox”. 

Projekat “Udruživanje snaga za radna mjesta i stabilnost –podrška ugroženim osobama u BiH kroz javno civilno i privatno partnerstvo“ implementira se i u Općini Travnik od septembra 2023. godine, nakon što je potpisan sporazum o zajedničkoj realizaciji projekta kojeg imlementiraju Njemačko savezno ministartvo za ekonomsku saradnju i razvoj u saradnji sa njemačkom nevladinom organizacijom ASB, dok  je nosilac programa LIR – civilno društvo iz Banja Luke. U sklopu ovog projekta u martu 2024. godine otvoren je Javni poziv koji ima za cilj samozapošljavanje nezaposlenih osoba kroz grantove za osnivanje biznisa.

Općinsko vijeće općine Travnik na sjednici održanoj dana 28.12.2023. godine, donijelo je Odluku o utvrđivanju nevladinih organizacija od posebnog interesa za općinu Travnik za 2024. Godinu, navedeno je iz općinske uprave. Ukupno 87 udruženja i nevladinih organizacija izabrano je za finansiranje tokom 2024. godine, a zato te svrhe je izdvojeno ukupno 887.300,00 KM. Također, iz uprave su naveli da rezerva za nevladine organizacije iznosi 60.955,00 KM.

Javni poziv organizacijama civilnog društva/nevladinim organizacijama za predaju prijedloga projekata koji će se finansirati/sufinansirati sa budžetske stavke “projekti po LOD metodologiji” iz Budžeta Općine Travnik za 2024. godinu otvoren je 23.2.2024. godine. Zainteresirane OCD/NVO mogle su prijaviti projekte iz oblasti kulture, sporta, socijalne sigurnosti i zdravstvene zaštite, ekologije te izgradnje lokalne zajednice. Izabrano je ukupno 16 projekata, naveli u iz općinske uprave 2.4.2024. godine, a ugovori za dodjelu sredstava s korisnicima potpisani su 16.5.2024. godine.

U organizaciji udruženja “Mali programer” i Općine Travnik 15.6.2024. godine održano je peto izdanje “Kids Hack Day”.

Tokom mandata 2020 – 2024 načelniku Dautoviću putem platforme Javna rasprava Lokal postavljena su ukupno 184 pitanja, te je svako od njih odgovoreno u roku od nekoliko dana. Načelnik Dautović realizovao je određene projekte koji su nastali kao prijedlog građana/ki, a koji su iskoristili priliku da direktno komuniciraju s načelnikom putem platforme Javna rasprava Lokal.

Jedno od pitanja koje je građanin uputio načelniku Dautoviću bilo je vezano za strategije kulture u ovoj općini. Kao rezultat postavljenog pitanja i dogovorenog sastanka, građanin koji je postavio pitanje postao je načelnikov savjetnik volonter za kulturu, a formiran je i Travnički kulturni forum, kojeg čine predstavnici svih travničkih ustanova kulture. Cilj Travničkog kulturnog foruma je unapređenje komunikacije između institucija kulture te podizanje događaja iz ove oblasti na viši nivo.

Kao primjer dobre prakse korištenja platforme Javna rasprava Lokal ogledaju se prijedlozi i sugestije građana/ki koje je načelnik Dautović prihvatio i proslijedilo nadležnim službama Općine ili ih uzeo u razmatranje, kao što su: promjena natpisa na turističkim tablama u dvojezične – bosanski i engleski jezik, rješavanje stambenog pitanja mladih, nedostatak vode na platou Babanovca na planini Vlašić, rješavanje pitanja sigurnosti u saobraćaju u naselju Dolac na Lašvi, rješavanje problema motornih sanki i quadova na Babanovcu na Vlašiću, rad ambulante na Babanovcu, podrška Općine Travnik za uključivanje djece s poteškoćama u razvoju iz socijalno ugroženih porodica u obrazovni proces, prijedlog da se napravi fond ogrijeva za socijalno ugrožene kategorije, pitanje legalizacije objekta i slično.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!