Održivo upravljanje prirodnim resursima i ublažavanje posljedica klimatskih promjena kroz (…) unapređenje prirodnih livada i pašnjaka;
Unapređenje prirodnih livada i pašnjaka
Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija
Obrazloženje
U aktuelnom mandatu zabilježene su aktivnosti vezane za ovo obećanje.
Na sjednicama Vlade RS zabilježene su sljedeće aktivnosti vezane za ovo obećanje:
Vlada Republike Srpske je na 62. sjednici (25.02.2016.) usvojila Informaciju o potencijalima livada i pašnjaka u brdsko planinskom području Republike Srpske. U Informaciji se navodi da je za revitalizaciju livada i pašnjaka i njihovo stavljanje u funkciju razvoja animalne proizvodnje neophodno:
- Izvršiti detaljniju analizu zemljišnog pokrivača
- Izdvojiti kvalitetnije pašnjake
- Utvrditi vlasničku strukturu tj. izdvojiti površine u vlasništvu države,
- Utvrditi postojeću i nedostajuću infrastrukturu koja bi bila neophodan preduslov potencijalnim investitorima za zasnivanje proizvodne djelatnosti.
- U cilju privlačenja potencijalnih investitora Vlada Republike Srpske treba da obezbjedi sredstva za finansiranje osnovne infrastrukture kao preduslova za zasnivanje poslovnih djelatnosti.
- U Pravilniku za ostvarivanje podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela, planirati materijalnu podršku podsticanju iskorišćavanja livada i pašnjaka u cilju unapređenja animalne proizvodnje u RS.
Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2016. godinu uveden je podsticaj “za meliorativne mjere uređenja (vađenje kamena, krčenje i sl.) i za mjeru obogaćivanja florističkog sastava travnih površina (livada i pašnjaka)”, koji nije bio prisutan u programu podsticaja za 2015. godinu. Ovaj podsticaj je zadržan i u pravilniku za 2018. godinu.
U odnosu na 2014. godinu, površina pod livadama se u 2017. godini smanjila sa 183.000 na 180.000 ha, dok se površina pod pašnjacima povećala sa 164.000 na 166.000 ha (pregled statističkih podataka dostupan je ovdje). Prosječna godišnja površina pod livadama povećala se sa 182 na 184 hiljada ha; prosjek površine pod pašnjacima povećao se sa 163 na 174 hiljada ha zbog naglog rasta u 2016. godini (191.000 ha). U aktuelnom mandatu nije bilo promjene u načinu gazdovanja livadama i pašnjacima. Prema statističkim pregledima, na ovim poljoprivrednim površinama djeluje po jedan poslovni subjekt, te se gotovo cjelokupna proizvodnja odvija unutar porodičnih gazdinstava.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.