Treba da grad radi i dalje, a urađeno je već dosta toga, na uklanjanju takozvanih barijera za lica sa invaliditetom, da imaju pristup objektima kulture, školstva i drugim objektima koji su u javnoj upotrebi.(Odgovor na pitanje “Da li ćete posvetiti veću pažnju osobama sa invaliditetom?”)
Uklanjanje barijera za osobe sa invaliditetom
Opštine: Banja Luka
Obrazloženje
U toku mandata gradonačelnika Igora Radojičića ciljevi datog obećanja su djelimično ostvareni.
Izvor: "Online tribina” na Facebooku i Twitteru, 29.09.2016.
Kad je riječ o pomoći osobama sa ivaliditetom, gradonačelnik Radojičić je početkom oktobra ove godine saopćio da je “Grad pred potpisom novog sedmogodišnjeg ugovora sa prevoznicima u javnom gradskom prevozu i da će biti uvedeni novi standardi”.
Jedan od novih standarda koje smo postavili pred prevoznike jeste da u roku, ne dužem od pet godina, svi autobusi budu prilagođeni osobama sa invaliditetom odnosno da imaju ulaznu rampu – istakao je Radojičić.
Krajem 2019. godine, najavljeno je usvajanje akcionog plana za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom za period od 2020. do 2026. godine.
Izrada akcionog plana predviđena je i Strategijom razvoja grada Banje Luke, a vodeći principi su održivost i socijalna uključenost. U izradi akcionog plana učestvovali su predstavnici organizacija lica sa invaliditetom, ustanova socijalne zaštite, zdravstva, obrazovanja, saobraćaja, privrede te različitih odjeljenja Gradske uprave.
Princip socijalne uključenosti podrazumijeva jednake šanse za sve i pravičnost u smislu identifikovanja potreba i interesa marginalizovanih i socijalno isključenih grupa stanovništva. U tom smislu, u okviru svih strateških ciljeva definisani su određeni projekti i mjere koji se odnose na jačanje socijalne inkluzije ranjivih grupa, što u najvećoj mjeri obuhvata programe, projekte i mjere koji se odnose na unapređenje položaja lica sa invaliditetom u gradu.
Prilikom izrade plana. primjenjeni su standardi usvojeni na međunarodnom nivou i na nivou RS i BiH, sadržani u Konvenciji UN o pravima lica sa invaliditetom. Valan ističe da je misija akcionog plana da se osobama sa invaliditetom obezbijedi kvalitetniji život, uključujući korišćenje svih raspoloživih kapaciteta za njihovu integraciju u društvo.
Osnovni ciljevi akcionog plana za unapređenje položaja lica sa invaliditetom jesu podizanje svijesti o potrebama ovh lica, zatim pružanje adekvatne pomoći kroz različite servise, omogućavanje pristupačnosti svim institucijama kroz uklanjanje arhitektonskih barijera, uključivanje osoba sa invaliditetom u sve sfere društva (kultura, sport, rekreacija…), omogućavanje uključenosti u proces obrazovanja za osobe sa svim tipovima invaliditeta, zapošljavanje ovih lica te razvijanje programa obuke za za osoblje medicinskih, socijalnih i obrazovnih radnika – naglašava Valan.
“U okviru tih nastojanja, samo prošle godine je na gradskom području uklonjeno 80 arhitektonskih barijera, s tim da se kod planiranja i izgradnje novih infrastrukturnih projekta posebno vodi računa o osobama sa invaliditetom i njihovim potrebama. Zadovoljni smo što je danas otkolonjena još jedna barijera kada su u pitanju objekti i kancelarije Gradske uprave, a ovaj posao ćemo nastaviti i u narednim godinama, naglasila je ona i dodala da, potred uklanjanja barijera, grad nastoji da i na druge načine olakša život našim sugrađanima sa ograničenom tjelesnom sposobnošću. Ona je, tako, podsjetila da je Banja Luka prvi grad u BiH koji je uveo taksi za prevoz osoba sa invaliditetom”.
U maju 2017. godine, predstavnici/e Gradske uprave održali su sastanak sa predstavnicima/cama više udružanje osoba sa invaliditetom. Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Janko Kecman, rekao je tom prilikom da je gradska uprava formirala timove koji će, zajedno sa predstavnicima/cama udruženja, izaći na teren i utvrditi koje se arhitektonske barijere mogu ukloniti u skorije vrijeme. Najavljeno je, takođe, da će se za pola godine održati novi sastanak na kome će se razmotriti postignuti rezultati.
– Montirana je rampa za pristup invalidnim licima u Banskom dvoru. U planu je obezbjeđenje lifta za invalidna lica u ovoj ustanovi kulture putem donacija i drugih menadžerskih aktivnosti , jer je stari lift dotrajao i tehnološki prevaziđen.
– Stavljen je u funkciju lift za invalidna lica koji vodi sa Trga Krajine ka gradskom kinu i marketu koji se nalaze na spratu niže.
da se vlasnici, odnosno korisnici, objekata koji grade rampe ili slične objekte koji služe za kretanje lica sa umanjenim tjelesnim sposobnostima na javnim površinama, oslobode plaćanja naknade za zakup javne površine.
Odjeljenje za saobraćaj i puteve u okviru radova na rekonstrukciji gradskih saobraćajnica izgrađeni su trotoari u Ulicama Vojvode Prijezde, Karađorđevoj i Kozarskoj, pri čemu je na svakoj raskrsnici sa bočnim ulicama izvedena rampa za kretanje osoba sa umanjenim tjelesnim sposobnostima. Na zahtjev saobraćajne inspekcije sanirane su rampe na raskrsnicama kod zgrade JU „Centar za socijalni rad“. Dana 07.08.2017. godine izdat je nalog izvođaču radova da se u okviru redovnog održavanja gradskih asfaltnih saobraćajnica izvedu radovi na upuštanju ivičnjaka, odnosno izgradnji rampe na raskrsnici Ulica Krajiških brigada i Maksima Gorkog i raskrsnici Ulica Krajiških brigada i Ive Andrića, sa rokom izvođenja do 31.08.2017. godine.
Saniran je i stavljen u upotrebu lift na Trgu Krajine.
Odjeljenje za opštu upravu pokrenulo je aktivnosti na uklanjanju arhitektonskih barijera na Univerzitetskoj biblioteci, Ambulanti porodične medicine u Novoj Varoši, uslužnom centru i Mjesnoj zajednici u zgradi „Titanik“ u naselju Borik. Na objektu Univerzitetske biblioteke i Ambulante porodične medicine u Novoj Varoši planirano je postavljanje podiznih platformi, a sredstva za izgradnju doniraće kompanija „ Mtel“ a.d. U toku su pregovori sa firmama koje se bave prodajom takvih rampi, a nakon toga pristupiće se pribavljanju potrebne urbanističko – tehničke dokumentacije.
Odjeljenje za kulturu, turizam i socijalnu politiku putem javnog poziva podržava projekte koji su usmjereni na socijalno uključivanje lica sa invaliditetom (u 2017. g. 7 projekata, u 2018. g. 6 projekata + 3 projekta u saradnji sa UNDP). Takođe sufinansira programske aktivnosti i režijske troškove za 7 udruženja koja djeluju decenijama u gradu BL. Odjeljenje sufinansira i Servise podrške za lica sa invaliditetom:
-Centar za podršku porodicama djece i osoba sa
poteškoćama „Dajte nam šansu-Zvjezdice“
-„Prilagođen prevoz lica sa invaliditetom“ koji provodi Udruženje distrofičara regije Banja Luka. Početkom novembra 2016. godine, pušten je u rad „IN TAKSI“ – uslugu sufinansira Odjeljenja za saobraćaj.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.