Ispunjeno manjim dijelom

Standardizacija i sertifikacija proizvodnje

Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija

Izrada Strateškog plana razvoja poljoprivrede i ruralnih područja do 2020. godine je u završnoj fazi sa jasnim ciljevima razvoja sektora. Ciljevi i glavne mjerepredviđene novim strateškim okvirom odnose se na:Povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje kroz:- standardizaciju i sertifikaciju proizvodnje u skladu sa zahtjevima tržišta;

Obrazloženje

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske u aktuelnom mandatu usvojilo je više pravilnika i drugih akata kojima se regulišu procedure vezane za poljoprivrednu proizvodnju i proizvodnju hrane.

Cjelokupna važeća legislativa iz oblasti poljoprivrede dostupna je na ovom linku.

Na sjednicama Vlade RS zabilježene su sljedeće aktivnosti vezane za ovo obećanje:

Vlada RS je na​4. sjednici (22.01.2015.) usvojila Informaciju o problemima oko tumačenja i primjene pojedinih odredbi pravilnika iz “higijenskog paketa”, kojom se, između ostalog, traži od Savjeta ministara BiH da hitno usvoji Jedinstveni integrisani višegodišnji plan službenih kontrola, kako bi se obezbijedila efikasna primjena propisa o hrani u svim fazama proizvodnje, prerade i distribucije, propisa o zdravlju i dobrobiti životinja. Na 5. sjednici Vlade Republike Srpske (28.01.2015.) usvojena je Odluka o sprovođenju službenih kontrola i revizije službenih kontrola subjekata u poslovanju sa hranom životinjskog porijekla namijenjene za izvoz u zemlje Evropske unije.

Zaključeno je da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dužno da sprovodi reviziju sprovedenih službenih kontrola opštinskih i gradskih veterinarskih inspektora i službenih veterinara, posredstvom veterinarskih inspektora Republičke uprave za inspekcijske poslove, u skladu sa planom koji donosi ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ministarstvo je dužno da obezbijedi da se službene kontrole sprovode redovno, na osnovu procijenjenog rizika i u odgovarajućim intervalima.

Na 20. sjednici (06.05.2015.), Vlada Republike Srpske usvojila je Strateški plan razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske 2016-2020. Jedan od ciljeva izrade dokumenta je da obezbijedi jednake uslove konkurentnosti za domaće poljoprivredne proizvođače u odnosu na proizvođače u zemljama okruženja, kao i da ispuni osnovne regulatorne standarde, te standarde dobre prakse EU u programiranju razvoja poljoprivrede i ruralnih područja

Na ​106. sjednici (29.12.2016.), Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o hrani i Nacrt zakona o veterinarstvu, koji je razmatran i na 120. sjednici (12.04.2017.), dok je prijedlog ovog zakona usvojen na 130. sjednici (22.06.2017.). Oba zakona usvojena su u NSRS u 2017. godini.

Na 148. sjednici (19.10.2017.), Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o duvanu. Do isteka treće godine mandata, zakon nije usvojen u NSRS.

Politika podsticaja, međutim, nije pratila ciljeve zacrtane ovim obećanjem.

Prema Pravilniku o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2016. godinu, korisnici koji se bave proizvodnjom i preradom poljoprivrednih proizvoda namijenjenih tržištu, mogli su tražiti podsticajna sredstva za certifikaciju dobre poljoprivredne prakse na poljoprivrednim imanjima i za certifikaciju organske poljoprivredne proizvodnje, u maksimalnom iznosu do 10.000 KM po korisniku. U Pravilniku za 2017. godinu ovih podsticaja više nema. Prema Strateškom planu razvoja poljoprivrede i ruralnih područja RS 2016–2020, predviđeni su podsticaji za uvođenje “Global gap” standarda koji nisu implementirani. Podsticaji za standardizaciju uvedeni su tek u 2018 godini. Prema Pravilniku o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2016. godinu, korisnici koji proizvode za tržište mogli su tražiti podsticajna sredstva za certifikaciju dobre poljoprivredne prakse i za certifikaciju organske poljoprivredne proizvodnje, u maksimalnom iznosu do 10.000 KM po korisniku. U Pravilniku za 2017. godinu ovih podsticaja više nema, kao ni u Pravilniku za 2018 godinu (omogućeni su samo podsticaji za proizvođače koji su već certifikovani). U pravilniku su, pak, navedeni podsticaji u iznosu do 5.000 KM po korisniku za  uvođenje standarda dobre poljoprivredne prakse, integralne i organske poljoprivredne proizvodnje (integralna proizvodnja ranije nije bila osnov za podsticaje).

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!