Ispunjeno manjim dijelom

Stambeno zbrinjavanje porodica poginulih i RVI

Opštine: Banja Luka

Školstvo i kultura, naša istorija i tradicija – Nastavak politike stambenog zbrinjavanja porodica poginulih i RVI

Obrazloženje

U toku mandata gradonačelnika Igora Radojičića obećanje je ispunjeno u mjeri koja je zanemariva za njegove ciljeve.

Izvor: Program "Banja Luka 2025”

Dodjelom bespovratnih sredstava, Grad Banja Luka planira da u 2020. godini započne novi program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije.

Načelnik Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Dragomir Keserović je rekao da “postoje dvije liste za rješavanje, jedna Grada, na kojoj se nalazi oko 160 porodica i druga Vlade RS na kojoj je evidentirano 300 porodica”.

Evidentirano je ukupno 568 porodica iz ovih kategorija na području grada za stambeno zbrinjavanje, koje se nalaze na listama Grada i Vlade RS – istakao je načelnik Keserović.

Keserović je naveo i da će se zbrinjavanje ovih porodica vršiti na dva načina, i to kroz dodjelu bespovratnih sredstava i stanova, a da će sredstva obezbjeđivati Vlada RS i Grad Banja Luka.

Od ukupnog broja zahtjeva za stambeno zbrinjavanje, 281 porodicu potrebno je zbrinuti dodjelom bespovratnih sredstava, dok bi za 287 trebalo obezbjediti stanove, za šta bi ukupno bilo potrebno nešto više od 17 miliona maraka.

Grad na svojim listama ima registrovane 182 porodice koje ćemo rješavati  dodjelom bespovratnih sredstava i već naredne godine u budžetu planiraćemo dio sredstava za te namjene – ističe načelnik Keserović.

Na listama grada nalazi se i 85 porodica sa lista za stambeno zbrinjavanje iz 2009. godine, a za koje je potrebno obezbjediti stanove.

Početkom jula 2019. godine Grad Banjaluka raspisao je konkurs za dodjelu bespovratnih novčanih sredstava za stambeno zbrinjavanje porodica umrlih ratnih vojnih invalida i RVI treće i četvrte kategorije.

Prema odredbama konkursa, za one koji grade ili kupuju stambenu jedinicu predviđena su sredstva do 25.000 KM, dok oni koji su vlastitim sredstvima, nakon sticanja statusa RVI, riješili svoje stambeno pitanje, imaju pravo na dodjelu bespovratnih sredstava od 10.000 KM.

Načelnik Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Dragomir Keserović, rekao je tom prilikom “da porodice umrlih ratnih vojnih invalida i ratni vojni invalidi ostvaruju pravo na dodjelu bespovratnih novčanih sredstava za kupovinu i izgradnju stambenih jedinica na osnovu lista prioriteta”.

U decembru 2016. godine, u Gradskoj upravi uručene su upotrebne dozvole za stambene objekte porodicama poginulih boraca i RVI, za devet tipskih stambenih objekata u Ulici Nenada Kostića, koji su dodijeljeni 2002. godine. Tada je saopšteno da je 2016. godine pokrenut postupak pribavljanja upotrebnih dozvola za stanove dodijeljene boračkoj populaciji u Adi, te da je isti proces u Ramićima pri kraju.

Druga godina mandata: Riješeno stambeno pitanje za 63 porodice poginulih boraca. Za tu namjenu dodijeljeno je ukupno 819.000,50 KM. Također, stambeno pitanje riješeno je i za tri porodice ratnih vojnih invalida.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!