Djelimično ispunjeno

Skraćivanje i pojednostavljenje svih administrativnih oblika komunikacije države i privrede

Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija

Očito je da je krajnje vrijeme za pokretanje novog kruga reformi, ali reformi koje će dati šansu znanju, inovacijama, preduzetništvu i konkurenciji. U tom smislu, Republika Srpska, u okvirima svojih nadležnosti, treba pristupiti preispitivanju zakonodavnog okvira, mijenjanju i donošenju novih zakona kojima će se radikalno i ubrzano promijeniti poslovno okruženje i dati novi podsticaji investicijama. Svako odlaganje ili iščekivanje da sa nivoa BiH dođu spasonosne inicijative može privredu odvesti u potpuni kolaps. / Ne možemo očekivati da nam recept za izlazak iz krize da MMF i Svjetska banka. Njihovi savjeti su dobrodošli, ali mi moramo biti u poziciji da bolje razumijemo naše stanje i biti sposobni da ponudimo mjere prilagođene progresivnom mijenjanju tog stanja. Da bi poboljšala ekonomsko stanje, Republika Srpska će pristupiti provođenju širokog kruga reformi kojima će u novim okolnostima dalje poboljšavati poslovno okruženje i davati podsticaje novim investicijama. Istina, to neće biti lako s obzirom na činjenicu da je kreditni rejting BiH jako loš.I u ekonomskoj sferi RS mora napuštati poziciju taoca neefikasnih i nefunkcionalnih institucija BiH i pristupiti izmjeni zakonodavnog okvira kojim se definišu uslovi poslovanja u cilju uvođenja najboljih rješenja i primjene verifikovanih dobrih iskustava iz drugih zemalja, s ciljem definisanja poslovnog ambijenta stimulativnog za investicije, zapošljavanje, ubrzavanje evropskih integracija, primjenu modernih tehnologija i povećanje izvoza. Cilj treba biti pretvaranje Republike Srpske u jednu od najpoželjnijih destinacija za investicije. Globalizacija je nametnula, a ekonomska kriza dodatno pojačala konkurenciju između zemalja u stimulativnosti poslovnog okruženja za strane investitore.Danas, kada je potrebno stimulativnije poslovno okruženje za strane investitore, međunarodna zajednica nema veliki interes, a moglo bi se reći ni potrebni autoritet, za provođenje novog kruga reformi. To je razlog više zbog koga će Republika Srpska, u okviru svojih nadležnosti, inicirati i provoditi reforme kako bi poboljšala poslovno okruženje za domaće i strane investitore. Novi krug reformi podrazumjeva skraćivanje i pojednostavljenje svih administrativnih oblika komunikacije države i privrede, od osnivanja preduzeća do predaje poslovnih izvještaja.

Vlada Republike Srpske utvrdila je na sjednici 20.11.2015. godine Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Republici Srpskoj. Predloženim Nacrtom zakona vrše se tehničke ispravke važećeg Zakona, a radi efikasnije primjene i komunikacije između institucija koje su nadležne za primjenu ovog zakona, zatim efikasniji i jeftiniji postupak likvidacije poslovnih subjekata po službenoj dužnosti koji nisu uskladili svoju pravnu formu sa zakonom o privrednim društvima na način da se rješenje o pokretanju ovog postupka ne objavljuje u “Službenom glasniku Republike Srpske” već samo na oglasnoj tabli i internet stranici APIF-a, a na taj način izbjegavaju troškovi objave.

Predloženim izmjenama i dopunama Zakona vrši se usklađivanje ovog zakona sa Zakonom o elektronskom postpisu Republike Srpske i Zakonom o elektronskom dokumentu Republike Srpske, na način da se alternativno propisuje i upotreba elektronskog potpisa pored naziva i pečata nadležnog registarskog suda, prilikom donošenja rješenja o upisu u registar.

Vlada Republike Srpske prihvatila je na 28. sjednici održanoj 02.07.2015. godine Informaciju o realizaciji aktivnosti reforme registracije poslovanja u Republici Srpskoj.Na sjednici su zaduženi direktni učesnici jedinstvenog informacionog sistema za registraciju poslovnih subjekata (APIF, nadležni registracioni sudovi i Poreska uprava Republike Srpske) za finalizaciju aktivnosti u vezi njegovog nesmetanog funkcionisanja u praksi.

Zadužen je APIF, da u saradnji sa Ministarstvom finansija, izvrši svoje finalno reorganizovanje u cilju prilagođavanja potrebama jednošalterskog sistema registracije poslovnih subjekata, uzimajući u obzir dostupne preporuke i iskustva iz prakse. Zaduženo je i Ministarstvo pravde da u saradnji sa nadležnim registracionim sudovima dogovori plan aktivnosti vezanih za elektronsku digitalizaciju sudske registracione arhive.Inače firma se u RS može registrovati na jednom šalteru, a prosjećno vrijeme registracije je 37 dana.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!