Sistemska podrška programima preventivnog djelovanja i ranog otkrivanja vodećih oboljenja.
Sistemska podrška programima preventivnog djelovanja i ranog otkrivanja oboljenja
Partije: NiP | Oblasti: Zdravstvo
Obrazloženje
Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vlada FBiH provodila je značajnije aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program Narod i pravda
Iako je 2023. godine pružena institucionalna podrška programima preventivnog djelovanja i ranog otkrivanja oboljenja usvajanjem niza odluka 30.3.2023. godine, to jeste tokom prethodnog mandata, ovakve aktivnosti nisu zabilježene nakon formiranja aktuelne vlade, tj. tokom prvih godinu dana njenog rada. Tokom posljednje godine mandata 2018 – 2022 Vlada FBiH izdvojila je 122.385.000 KM za potrebe osam programa utroška sredstava koji su doznačeni Federalnom ministarstvu zdravstva. Od toga su dva nova transfera, i to za biomedicinski potpomognutu oplodnju, te prevenciju širenja i rano otkrivanje HIV virusa, navedeno je u saopćenju Vlade FBiH od 30.3.2023. godine.
U septembru 2023. godine započelo je održavanje edukativnih radionica o uvođenju imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH koje su namijenjene zdravstvenim radnicima. Shodno tome, održane su radionice u Sarajevu, Travniku, Tuzli, Orašju, Grudama, Livnu, Mostaru, Goraždu, Zenici i Bihaću.
Edukativne radionice o uvođenju imunizacije protiv HPV-a u FBiH vodi Zavod za javno zdravstvo FBiH (ZZJZ FBiH) u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, organizacijama UNFPA, WHO u BiH, USAID te Udrugom “Kap”.
Aktivnosti na promociji imunizacije započele su u augustu, kada je ZZJZ FBiH potpisao memorandume o saradnji s Udruženjem za promovisanje urbane kulture u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Udruženjem “Kap” na osnovu kojih će se realizovati pojedinačne i zajedničke aktivnosti na uvođenju imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV) u Federaciji BiH.
Udruženja bi trebala osigurati resurse za podršku promovisanju imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH, sarađivati sa Zavodom u odabiru lokacija za promociju imunizacije protiv HPV-a i učestvovati u distribuciji postojećih i novopripremljenih promotivno-informativnih materijala o važnosti imunizacije protiv HPV-a.
Tako je na Open City Mostar Festivalu, koji je otvoren 24.8.2023. godine, ZZJZ FBiH imao promotivni štand na kojem su informisali zainteresovane o uvođenju imunizacije protiv HPV-a, najčešćeg uzročnika pojave karcinoma grlića maternice u kasnijoj dobi.
Tokom 2024. godine održano je više radionica i edukativnih predavanja o HPV-u i važnosti imunizacije. Prva takva aktivnost realizirana je u novembru u Mostaru za učenike Srednje medicinske škole. Istog mjeseca, u Bihaću je održana radionica za zdravstvene djelatnike iz Unsko-sanskog kantona, fokusirana na razmjenu iskustava u vezi s HPV imunizacijom. Također u novembru 2024. godine, u Sarajevu je organizirana radionica za osoblje domova za djecu bez roditeljskog staranja, dok je slična radionica održana i u Mostaru, okupivši sudionike iz različitih kantona. U istom periodu, radna skupina Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH provela je dodatnu edukaciju na temu imunizacije. Ranije tokom godine, u maju 2024., edukativna radionica organizirana je za studente Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, kao i za stručnjake sanitarnog inženjerstva.
Sve ove aktivnosti imale su za cilj podizanje svijesti o HPV-u i promoviranje imunizacije kao ključne mjere prevencije.
U općinama u FBiH krajem marta 2024. godine počelo je predstavljanje programa „Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini“. Projekt je usmjeren na uključivanje žena, muškaraca i mladih u stvaranje zajednica koje će usvojiti i provoditi zdrave životne stilove i osigurati strateški pristup općina u području prevencije bolesti i promociji zdravlja. Kako se navodi na stranici Federalnog ministarstva zdravstva ovim projektom će više od milion građana/ki dostići zdravstvenu informiranost i povećati učešće u zagovaranju i aktivnostima na promociji zdravlja i prevenciji bolesti u lokalnim zajednicama. Projekt će se provoditi u 13 lokalnih zajednica u Federaciji BiH, a do sada je predstavljen u općinama Kiseljak, Travnik, Općini Stari Grad, Kaknju, Tuzli i Konjicu.
Memorandumi o saradnji za provođenje ovog projekta potpisani su u Banjoj Luci 28. maja 2024. godine s gradonačelnicima/ama i načelnicima/ama lokalnih zajednica koje su izabrane za učešće u projektu, saopćeno je na stranici Federalnog ministarstva zdravstva.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je od 2025. godine uveo pneumokokno cjepivo u redoviti imunizacijski program. Cjepivo štiti od ozbiljnih bolesti poput upale uha, pluća, meningitisa i sepse, osobito kod djece, starijih osoba i osoba s oslabljenim imunitetom.
Tijekom oktobra i novembra 2024. godine, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je seriju edukativnih radionica za zdravstvene radnike širom Federacije. Radionice su imale za cilj informirati i educirati o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae), novom cjepivu i planu provedbe imunizacije u kantonima Federacije BiH. Dodatni cilj je promicanje imunizacije, prevencija zaraznih bolesti i zaštita zdravlja djece.
Edukativne radionice su održane u Sarajevu, Grudama, Žepču, Vitezu, Cazinu, Goraždu, Orašju, Gračanici i Međugorju, a na njima je sudjelovalo gotovo 260 zdravstvenih radnika, uključujući liječnike, medicinske sestre i druge stručnjake. Na radionicama su predstavljeni i informativni materijali o imunizaciji, kao i „Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije“, koji je namijenjen zdravstvenim radnicima i drugim dionicima kako bi im pomogao u rješavanju čestih dilema koje se javljaju tijekom imunizacije.
Federalna uprava za inspekcijske poslove, u suradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva i pod pokroviteljstvom UNICEF-a, organizovala je stručno savjetovanje u Sarajevu 12. februara 2025. godine. Tema savjetovanja bila je “Obavezna imunizacija protiv dječijih zaraznih bolesti i prateće kontrole nadležnih inspekcija u Federaciji BiH”. Stručnjaci su govorili o rizicima odbijanja imunizacije, kalendaru vakcinacije i izazovima u distribuciji vakcina. Naglašena je ključna uloga inspekcija u osiguravanju provođenja zakonskih obveza, dok su prisutni istaknuli važnost edukacije i informisanja roditelja o imunizaciji. Pored toga, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH pokrenuo je inicijativu prema Federalnom ministarstvu rada za donošenje Zakona koji bi omogućio roditeljima dan plaćenog odsustva s posla za vakcinaciju djece.
Zavod za javno zdravstvo FBiH u oktobru 2023. godine najavio je da će u 2023. godini provesti Preventivni program rane detekcije slabovidnosti kod djece uzrasta od 4 godine (rođene 2019. godine) u sklopu projekta “Pregledaj-progledaj”. Ovaj skrining program ima za cilj rano/pravodobno otkrivanje slabovidnosti kod djece, kako bi se poduzele mjere koje bi rezultirale korekcijom vida i otklanjanjem problema u daljnjem životu djece.
Pregled/skrining vida provodila su stručna medicinska lica u određenim terminima u vrtićima odnosno u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (kod pedijatara) u FBiH do kraja 2023. godine godine uz primjenu principa dobrovoljnog i informiranog pristanka roditelja/staratelja.
Projekat je nastavljen i 2024. godine za djecu rođenu 2020. godine i trajao od juna do decembra.
Istraživanje o četiri vrste raka (vrata maternice, dojke, debelog crijeva i prostate) u Bosni i Hercegovini pokrenuto je uz podršku Europske unije i UN-a. Cilj je stvoriti temelje za učinkovitu politiku kontrole raka, smanjenje smrtnosti i poboljšanje kvalitete života. Rezultati istraživanja bit će korišteni za izradu programa prevencije malignih bolesti, a provodi se u suradnji s relevantnim zdravstvenim institucijama u BiH, saopćeno je 29. januara 2025. godine na stranici Federalnog ministarstva zdravstva.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.