Ispunjeno većim dijelom

Sistem video nadzora

Opštine: Banja Luka

Bezbjedan grad – Dugoročno: opremiti škole i vrtiće adekvatnim sistemom video nadzora i dojave požara, video nadzor kritičnih gradskih saobraćajnih čvorišta, službena vozila opremiti GPS sistemima radi praćenja angažovanja, potrošnje i eksploatacije

Izvor: Program "Banja Luka 2025”

Banja Luka bi do okončanja aktuelnog mandata trebala dobiti 325 kamera na 105 lokacija. Banjalučki trgovi, parkovi, mostovi ulice, raskrsnice, parkinzi, sportski objekti naći će se pod video nadzorom.

Dio tih troškova snosiće i Vlada Republike Srpske a koštaće nešto više od 450 000 maraka plus PDV. Osim kamera, nabavljaju se i serveri, softver za obradu video zapisa, računari, monitori, radne stanice kao i druga oprema koja je namijenja za nadzor, upravljanje i čuvanje snimaka. Iz Mupa poručuju video nadzorom se želi prije svega postići preventivna zaštita građana i njihove imovine ali poboljšati borba protiv kriminala, terorizma i svih drugih oblika narušavanja bezbjednosti, javnog reda i mira.

Nova četiri sistema video nadzora postavljena su na gradskom i prigradskom području u maju 2020. godine, u nastojanju da se smanji broj divljih deponija. Video nadzor uspostavljen je na više lokacija na kojima je zabilježena pojava da nesavjesni građani, pa čak i pojedina preduzeća, na nepropisan način odlažu kabasti otpad, bijelu tehniku i građevinski materijal.

Radi se o savremenijim sistemima videonadzora koji pokrivaju područja u realnom vremenu, a zapisi sa kamera se svakodnevno pregledaju i šalju Odjeljenju komunalne policije na dalje postupanje – istakao je načelnik Odjeljenja za komunalne poslove Petar Bilčar.

Sistemi su postavljeni na Krčmaricama, u Dragočaju, zatim u Ulici Frana Supila i na početku nadvožnjaka prema Meridijanu. Na pomenutim mjestima su istaknuti i znakovi koji upućuju na to da je zabranjeno nepropisno odlaganje otpada i da je područje pod video nadzorom. Tri postojeća video stistema, koja su u funkciji već nekoliko mjeseci, narednih dana biće modifikovana i postavljena na kritičnim mjestima u gradu.

Iz Odjeljenja za komunalne poslove podsjećaju da je u proljetnoj akciji uređenja grada, u kojoj su građani imali priliku da se na potpuno besplatan način riješe kabastog otpada, prikupljeno preko 410 tona otpada. Svi koji sada žele da se riješe takvog otpada mogu da se za takve usluge obrate “Čistoći”, a cijena odvoza i deponovanja kabastog otpada je 10 KM.

Gradonačelnik Banja Luke, Igor Radojičić u drugoj godini svog mandata uputio je inicijativu prema Vladi RS za izradu elaborata i finansiranje projekta uspostavljanja sistema video nadzora. Vlada je prihvatila ovu inicijativu i odredila Ministarstvo unutrašnjih poslova za operativnu realizaciju, te odobrila dio sredstava za realizaciju projekta.

To je obiman projekat jer se radi o velikom broju lokacija. Radi se o velikim finansijskim sredstvima pa do svih drugih zahtjeva uključujući recimo telekomunikacione kapacitete za kvalitetan prenos podataka od kamera prema centrima, što sve iziskuje troškove.

Igoor Radojičić, 24. februar 2019.

U avgustu 2019. godine raspisan je tender “za izgradnju i pribavljanje objekata – izvođenje radova za postavljanje video nadzora i za usluge prenosa podataka” a rok za dostavljanje ponuda bio je 4. septembar 2019. godine.

Najviše kamera biće postavljeno kod sportske dvorane Borik, i to 16 kamera, u parku Petar Kočić biće 12 kamera, zatim na Trgu Krajine gdje će biti deset kamera, dok će po šest kamera biti postavljeno na Palatu Republike, na Banski dvor, na Gradsku upravu, na plato ispred Narodnog pozorišta RS, na raskrsnicu ulica Trive Amelice i Dr Mladena Stojanovića.

Saopćenje, Grad Banja Luka, 15. avgust 2019.

Iz Gradske uprave tada su naveli da je procijenjena vrijednost radova ukupno 128.205 KM bez PDV-a, od čega će izgradnja objekata koštati 95.535 KM, a usluge prenosa podataka 32.670 KM, a Grad Banja Luka će zakupiti i “telekomunikacione kapacitete na godinu dana radi vršenja video nadzora nad područjem grada”.

U oktobru 2019. godine javnost je obaviještena da “Trg Krajine nadzire deset kamera”, dok će ukupno 342 biti postavljene širom Banja Luke.

Iz Gradske uprave su u februaru 2020. godine najavili da će “zbog učestale pojave divljih deponija, na raskrsnici ulica Nikole Bokana i Zelengorske biti postavljene nadzorne kamere”. U maju su postavljena četiri nova sistema video nadzora i to “na Krčmaricama, u Dragočaju, zatim u Ulici Frana Supila i na početku nadvožnjaka prema Meridijanu”, a “na pomenutim mjestima istaknuti i znakovi koji upućuju na to da je zabranjeno nepropisno odlaganje otpada i da je područje pod video nadzorom”.

Nova četiri sistema video nadzora postavljena su na gradskom i prigradskom području, u nastojanju da se smanji broj divljih deponija. Video nadzor uspostavljen je na više lokacija na kojima je zabilježena pojava da nesavjesni građani, pa čak i pojedina preduzeća, na nepropisan način odlažu kabasti otpad, bijelu tehniku i građevinski materijal. Radi se o savremenijim sistemima videonadzora koji pokrivaju područja u realnom vremenu, a zapisi sa kamera se svakodnevno pregledaju i šalju Odjeljenju komunalne policije na dalje postupanje.

Načelnik Odjeljenja za komunalne poslove, Petar Bilčar, 18. maj 2020.

U nastojanju da se smanji broj divljih deponija u junu 2020. godine započelo se i sa postavljanjem nova tri sistema video nadzora na gradskom i prigradskom području, a pomenuti sistemi će biti postavljeni u Priječanima i u Lazarevu – na okretnici autobuske linije broj 13 i u Ulici Ivana Gorana Kovačića. Iz Gradske uprave ističu da je “sa ovim novim i postojećim, ukupno sedam lokacija pokriveno savremenim sistemima video nadzora koji pokrivaju područja u realnom vremenu”.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!