Realiziranje širokog spektra aktivnosti iz oblasti ekološke sigurnosti kao što su: U saradnji sa višim nivoima vlasti rješavati probleme saniranja postojećih „divljih“ deponija te preduzimati zakonom predviđene mjere za sprečavanje njihovog nastajanja.
Rješavanje problema saniranja postojećih „divljih“ deponija
Opštine: Travnik
Obrazloženje
Ciljevi obećanja tokom mandata djelimično su ostvareni.
Izvor: Izborna platforma za prijevremene izbore za načelnika Općine Travnik
Iako je budžetom iz 2021. godine za sanaciju divljih deponija bilo planirano 10.000 KM, prema Izvještaju o izvršenju budžeta Općine Travnik za 2021. godinu, ova sredstva nisu utrošena.
Kako je iz Općine Travnik saopćeno krajem marta 2022. godine neformalne grupe građana i mjesne zajednice Nova Bila i Vitovlje već su počeli sa aktivnostima na čišćenju i uređenju na teritoriji općine. Tada je navedeno da je mjesna zajednica Vitovlje osmislila projekat sanacije divljih deponija i zaštite šumskih resursa na području Vlašića.
Tokom 2022. godine radilo se na uklanjanju i saniranju divljih deponija, te su organizovane aktivnosti kojima su građani i građanke Travnika bili pozivani da selektivno odlažu otpad dok je općina Travnik osigurala posude koje su u besplatno podijeljene pojedinim kućnim savjetima u zgradama kolektivnog smještaja.
Služba za zajedničke i komunalne poslove Općine Travnik obavijestila je građane Travnika da je od 01.04.2022. godine zvanično počela sa radom Deponija krutog otpada Bijelo Bučje-Pulac kojom upravlja JKP „Bašbunar“.
Kako je navedeno u saopćenju na internet stranici Općine Travnik, “značaj ove Deponije sadržan je u činjenici da se konačno sistemski rješava odlaganje građevinskog šuta i otpada, krutog otpada i granja što je značajno opterećivalo okolinu i uticalo na stvaranje divljih deponija”.
Prema Izvještaju o izvršenju Budžeta Općine Travnik za 2022. godinu, za sanaciju divljih deponija izdvojeno je 37.479 KM, dok je za uklanjanje divljih deponija izdvojeno 15.000 KM.
U oktobru 2023. godine iz Općine su poručili da je u okviru brojnih aktivnosti komunalnih redara i komunalnih inspektora na kontroli odlaganja otpada i evidentiranju divljih deponija kao i deponija građevinskog materijala, uočljivo smanjenje broja nastanka divljih deponija na području općine Travnik.
Prema Izvještaju o izvršenju Budžeta Općine Travnik za 2023. godinu, za sanaciju divljih deponija izdvojena su sredstva u iznosu od 40.000 KM.
U Rebalansu Budžeta za 2024. godinu za sanaciju divljih deponija osigurana su sredstva u iznosu od 30.000 KM, dok su za Projekat zaštite vodotoka i smanjenja posljedica poplava uklanjanjem divljih deponija uz vodotoke (MZ Rudnik i MZ Turbe – preventivne mjere 0,5% osigurana sredstva u iznosu od 20.000 KM.
Također, u sklopu “Sedmice društvene odgovornosti” u maju 2024. godine provođene su aktivnosti na čišćenju divljih deponija (1,2).
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.