Nastavak realizacije projekata revitalizacije strateških preduzeća u prehrambenoj industriji: fabrike za proizvodnju sokova, Doboj; izgradnje agro-industrijske zone Nova Topola; mesne industrije «Levita», Gradiška; proširenje proizvodnog programa HPK «Draksenić»; revitalizacije fabrike šećera Bijeljina i mnogi drugi,
Revitalizacija strateških preduzeća u prehrambenoj industriji
Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija
Obrazloženje
Aktivnosti vezane za ovo obećanje u aktuelnom mandatu su bile malobrojne i uglavnom su se odvijale na lokalnom nivou.
Fabrika u Doboju
U toku je izgradnja fabrike za preradu voća i povrća “Bosanka” u Doboju, koju gradi firma “Benkons Bosna”, filijala azerbejdžanske kompanije “Benkons”. Vlada RS je u prošlom sazivu usvojila informaciju o izgradnji fabrike, dok je u aktuelnom mandatu izdala potrebne saglasnosti za izgradnju, ali nije nosilac ovog projekta, koji je sa azerbejdžanskim “Benkonsom” ugovorio grad Doboj. Gradonačelnik Doboja izjavio je sredinom 2017. godine da je neangažovanost entitetskih vlasti na projektu razlog kašnjenja izgradnje fabrike, zbog odugovlačenja pri izdavanju potrebnih dozvola. U julu 2018. godine najavljeno je da će izgradnja biti nastavljena u avgustu.
Mesna industrija “Levita”
U aktuelnom mandatu nisu zabilježene aktivnosti na obnavljanju proizvodnje u mesnoj industriji “Levita”. Postrojenje je u dokumentu Vlade RS o privrednim potencijalima Gradiške, objavljenom u maju 2017. godine, označeno kao objekat za izdavanje ili prodaju, uz napomenu da je postojeća infrastruktura i oprema većim dijelom očuvana.
Agro-industrijska zona Nova Topola
Agroindustrijska zona “Nova Topola” projekat je opštine Gradiška, u kom Vlada RS nije učestvovala u aktuelnom mandatu. Resorni ministar Stevo Mirjanić najavio je 05.12.2016. da će ministarstvo pomoći izgradnju agroindustrijske zone. Slične najave dao je i ministar Petar Đokić, ali do kraja 2017. godine nisu zabilježene takve aktivnosti.
U oktobru 2017. godine, opština je raspisala poziv za prodaju zemljišta u ovoj zoni, za parcele namijenjene zanatskoj, komercijalnoj, trgovinskoj, industrijskoj, te djelatnosti skladištenja i trgovine na veliko, kao i za izgradnju benzinske pumpe. U martu 2018. godine, objavljen je poziv za prodaju parcela, dok je u junu počela izgradnja prečistača otpadnih voda u industrijskoj zoni, za koji je sredstva donirao USAID. Tada je najavljeno i da je obezbijeđenadonacija UNDP-a od 800.000 KM za odvodnju oborinske površinske kanalizacije, te da će biti raspisan tender vrijedan 6 miliona KM za dogradnju vodovoda, kanalizacije i putne infrastrukture na prostoru Agrozone.
Prema revizorskom izvještaju za ministarstvo industrije za 2016. godinu, sredstva namijenjena razvoju poslovnih zona, planirana u iznosu od 50.000 KM, izvršena su samo u iznosu od 6.000 KM, koji je preusmjeren na pokretanje stečaja u dva privredna društva. Izvještaj o izvršenju budžeta za 2017. godinu dostupan je za period do juna mjeseca i u njemu se navodi da je izvršeno 0 od planiranih 25.000 KM za ovu namjenu. U budžetima nisu zabilježene stavke za razvoj prehrambene industrije. Prema revizorskom izvještaju za ministarstvo industrije za 2017. godinu, Ministarstvo je u okviru Granta za sprovođenje Strategije razvoja malih i srednjih preduzeća, preduzetništva i uspostavljanja poslovnih zona, izdvojilo sredstva u iznosu od 10.000 KM.
HPK Draksenić
Prema informacijama o zaključcima sa sastanaka akcionara preduzeća “Draksenić”, ovo se preduzeće u 2015. godini bavilo sanacijom gubitaka, dok o proširenju proizvodnog programa nema informacija. Nisu zabilježene takve aktivnosti ni u 2016. godini, kao ni do kraja mandata.
Fabrika šećera Bijeljina
U bijeljinskoj šećerani nije pokrenuta proizvodnja i pored pregovora koji su se odvijali sa Poljoprivrednom zadrugom “Jankovci” iz Hrvatske kao potencijalnim strateškim partnerom. U novembru 2015. pokrenut je stečajni postupak za ovu fabriku, a licitacija za prodaju imovine raspisana je u novembru 2016. U junu 2017. godine je saopšteno da su u opticaju tri ponude za kupovinu fabrike, dok je u julu objavljeno da se očekuje ponuda vijetnamske kompanije ” Construction Corporation JSC” za kupovinu šećerane. Skupština povjerilaca bijeljinske Šećerane u stečaju u septembru je odbacila kao finansijski neprihvatljive sve četiri ponude za kupovinu fabrike. Stečajni upravnik fabrike smijenjen je u novembru, a u decembru 2017. započela je policijska istraga poslovanja ovog preduzeća prije pokretanja stečaja, po krivičnoj prijavi preduzeća “Agrocoop export-import” iz Banja Luke. U julu 2018. je saopšteno da će ponude za kupovinu fabrike biti razmatrane u septembru.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.