Konkurencija kao opšti ambijent poslovanja Zbog stabilnosti ekonomskog sistema, odnosno da bismo imali više posla i bolje živjeli (…) temeljno reformisati obrazovanje i obrazovne insitucije (…)
Reforma obrazovanja i obrazovnih institucija
Partije: SNSD | Oblasti: Obrazovanje
Obrazloženje
U radu Vlade RS, tokom mandata 2014-2018. zabilježene određene aktivnosti na ispunjavanju ovog obećanja.
Vlada i Narodna skupština RS usvojili su nove zakone o osnovnom i srednjem obrazovanju. Iako usvojeni zakoni vode ka određenom stepenu reforme ovih nivoa obrazovanja, potrebno je vidjeti sačekati rezultate njihove primjene i implementacije, s obzirom da su usvojeni krajem mandata.
Vlada Republike Srpske je na 71. sjednici (26.04.2016.) utvrdila Nacrt zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju. Imajući u vidu da postoji potreba da se pojedine odredbe važećeg Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju preciznije definišu, sa ciljem otklanjanja uočenih nedorečenosti i što efikasnije primjene Zakona u praksi, kao i da se iznađu nova zakonska rješenja, pristupilo se izradi novog teksta Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju.
Zakona je usvojen u Narodnoj skupštini RS u maju 2017. godine.
Na 140. sjednici Vlade Republike Srpske (31.08.2017.), Vlada je utvrdila Nacrt zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju. Imajući u vidu da postoji potreba da se pojedine odredbe Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju preciznije definišu, sa ciljem otklanjanja uočenih nedorečenosti i što efikasnije primjene Zakona u praksi, kao i da se iznađu nova zakonska rješenja, pristupilo se izradi novog teksta Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju. Potrebu i inicijativu za adekvatnijim i sveobuhvatnijim uređenjem pojedinih pitanja predmetne oblasti iskazale su škole, Ministarstvo prosvjete i kulture i drugi društveni partneri u oblasti srednjeg obrazovanja i vaspitanja. Uzimajući u obzir navedeno, kao i činjenicu da je važeći Zakon tri puta mijenjan i dopunjavan, te da bi se novim izmjenama i dopunama mijenjalo više od polovine teksta Zakona, pristupilo se izradi novog teksta Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, a u skladu sa članom 59. Pravila za izradu zakona i drugih propisa Republike Srpske.
Na 152. sjednici Vlade Republike Srpske (16.11.2017.), Vlada Republike Srpske je utvrdila Prijedlog zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Prijedlogom je propisano da stručni tim škole čine nastavnici škole, stručni saradnici i po potrebi, stručno lice iz druge ustanove koje može doprinijeti radu stručnog tima. Sredstva stečena prometom proizvoda i usluga učeničke zadruge i sredstva ostvarena u obavljanju učeničke zadruge koriste se za proširenje materijalne osnove rada učeničke zadruge, ekskurzije, ishranu učenika, unapređivanje obrazovno-vaspitnog rada u školi i u druge svrhe, u skladu sa aktima kojima se uređuje rad učeničke zadruge. Dio nastavnih programa za stručno obrazovanje, do 30% utvrđuje nastavničko vijeće na prijedlog stručnih aktiva nastavnika, pri čemu se vodi računa o potrebama tržišta rada jedinice lokalne samouprave. Pravo izbora, koje podrazumijeva da učenici mogu slobodno da izaberu između škole za obavljanje praktične nastave i jednog ili više poslodavaca koji ispunjavaju zahtjeve za obavljanje praktične nastave, uz saglasnost škole. Izvršeno je usklađivanje sa zakonom kojim se uređuje poreski sistem, na način da je propisano da kandidati za polaganje stručnog ispita uplaćuju 80% od najniže plate u Republici.
Zakon je usvojen u Narodnoj skupštini RS 25.05.2018. godine.
Na istoj sjednici Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o visokom obrazovanju čija je izrada značajna radi neophodnosti usklađivanja sistema visokog obrazovanja Republike Srpske, sa kontinuiranim promjenama u evropskom prostoru visokog obrazovanja, a koje su se desile od usvajanja važećeg Zakona o visokom obrazovanju.
Na 101. sjednici Vlade Republike Srpske (24.11.2016.) usvojen je Prijedlog zakona o visokom obrazovanju. Ovim zakonom uređuju se: principi i ciljevi visokog obrazovanja u Republici Srpskoj, nivoi i vrste visokog obrazovanja, osnivanje, organizacija i rad visokoškolskih ustanova, obezbjeđenje kvaliteta u oblasti visokog obrazovanja, obrazovna, naučnoistraživačka i umjetnička djelatnost visokoškolskih ustanova, prava i obaveze akademskog osoblja i studenata, tijela u oblasti visokog obrazovanja, finansiranje visokoškolskih ustanova, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja.
Razlog za donošenje Zakona o visokom obrazovanju je sadržan u neophodnosti usklađivanja sistema visokog obrazovanja Republike Srpske, sa kontinuiranim promjenama u Evropskom prostoru visokog obrazovanja, a koje su se desile od usvajanja važećeg Zakona o visokom obrazovanju. Tokom primjene Zakona o visokom obrazovanju uočeno je da određena zakonska rješenja treba preciznije i jasnije ili u potpunosti na drugačiji način definisati, a na što je iskazano i kroz primjedbe koje su dolazile od visokoškolskih ustanova, studenata i drugih društvenih partnera.
Zakon nije usvojen u Narodnoj skupštini RS do kraja perioda izvještavanja.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.