Ispunjeno manjim dijelom

Recikliranje otpada

Opštine: Banja Luka

Prošle sedmice započet je jedan projekat u vezi sa Ministarstvom prostornog uređenja i Fonda za zaštitu životne sredine, a on podrazumijeva postavljanje kontejnera za odvajanje plastike, stakla, papira i ostalog otpada. Upravo juče je u Banja Luci bila jedna delegacija iz Grčke, koja se interesovala za recikliranje i za fabriku sekundarnih sirovina, koja bi se bavila preradom sekundarnih sirovina. Znači, da deponija nije samo deponija, već da se iz nje dobija i proizvodnja sekundarnih sirovina, jer u savremenom svijetu otpad više nije otpad. (…) Postoji popriličan interes. Glavno pitanje se odnosi na cijenu te proizvodnje i na to koliko područje pokriva Banja Luka, odnosno ima li rentabilnosti. Sa naših 250.000 i regionalnom konvergencijom do 500.000 stanovnika, mi možemo biti isplativi da se ovdje, da li kao strana investicija ili kao javno-privatno partnerstvo, ide na pravljenje neke fabrike koja bi na deponiji vršila razdvajanje i proizvodnju sekundarnih sirovina.Što se tiče samog grada, cilj nam je da se u narednim godinama grad pokrije sekundarnim kontejnerima za različite vrste otpada i za to će nam trebati izuzetno pomoć nevladinih organizacija i udruženja, jer je potrebno i podstaći svijest građana da i sami razdvajaju otpad i da u kontejnere koji će u budućnosti biti (postavljeni) već stavljaju otpad, pa da potom može odvojeno da se vozi i reciklira.
(Odgovor na pitanje Centra za životnu sredinu o selektivnom prikupljanju otpada na mjestu nastajanja)

Izvor: "Online tribina” na Facebooku i Twitteru, 29.09.2016.

Umjesto eko-kontejnera, čija primjena nije baš zaživjela u Banjaluci, Gradska uprava i „Čistoća“ pripremaju novi projekat selektivnog prikupljanja otpada, koji će se potom reciklirati, saopćeno je krajem augusta 2019. godine iz  Odjeljenja za komunalne poslove Grada Banja Luka.

 Potrebna je velika saradnja s građanima i „Čistoćom“ kako bi cijeli projekat imao efekta, kao i vrijeme, jer ne možemo preko noći očekivati pozitivne rezultate. Kada vidimo kakvi su utisci stanovnika u Novoj Varoši, postepeno ćemo ovaj pristup širiti i na ostale dijelove Banjaluke – rekao je tada načelnik odjeljenja Petar Bilčar.

Selektivno prikupljanje otpada započelo je najprije na području naselja Rosulje, a potom i na preostalim lokacijama u užem centru grada postavljeni su kontejneri za selektivno prikuljanje otpada (u ulicama: Stevana Markovića, Radoslava Lakića, Milana Stevilovića i XIV srednjobosanske brigade.). Projekat je realizovao Grad Banja Luka u partnerstvu sa kompanijom „EkoBeta“.

Nabavlje je i određeni broj kanti za selektivno prikupljanje  otpada, i to za prikupljanje otpada na samom kućnom pragu domaćinstava. Nabavku ovih kanti u Romanijskoj ulici izvršio je Grad Banja Luka i radi se o pilot projektu.

Univerzitet u Banjoj Luci na prostoru Univerzitetskog grada realizovao projekat postavljanja korpi za selektivno prikupljanje otpada.

 

 

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!