Započeto

Promovisanje i zaštita kulturno historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine

Partije: SDP | Oblasti: Obrazovanje

Promovisat ćemo i štititi kulturno historijsko naslijeđe Bosne i Hercegovine.

Obrazloženje

Tokom prvih 100 dana rada Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na ispunjenju ovog obećanja.

Izvor: Izborni program SDP BiH

U Programu ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine 2023-2025, navedeno je da će se podržavati razvoj poduzetništva turističkoga sektora i ugostiteljstva u Federaciji BiH – Podrška razvoju turizma. To podrazumijeva da bi Sektor za turizam i ugostiteljstvo trebao svoje aktivnosti usmjeriti na održivom turizmu, poštovanju društveno-kulturne autentičnosti zajednica domaćina, očuvanju kulturne baštine i tradicionalnih vrijednosti, osiguranju održive i dugoročne ekonomske aktivnosti.

Programom rada Vijeća ministara BiH za 2023. godinu, u svim kvartalima 2023. godine planirana je koordinacija aktivnosti u oblasti kulture u BiH i unaprijeđenje međunarodne saradnje u oblasti kulture u BiH. Nosilac ovih aktivnosti je Ministarstvo civilnih poslova BiH.


Vijeće ministara je 25.7.2023. godine donijelo Odluku o kriterijima za raspored sredstava iz tekućeg granta “Međunarodna kulturna saradnja” za 2023. godinu u iznosu od 390.000 KM te Odluku o kriterijima za raspored sredstava iz tekućeg granta “Sufinansiranje projekata kulture u Bosni i Hercegovini” za 2023. godinu u iznosu od 3.097.000 KM.

Sredstva iz tekućeg granta „Međunarodna kulturna saradnja“ za 2023. godinu raspoređena su za ukupno 55 projekata među kojima su finansirani i projekti očuvanja kulturno-historijske i nematerijalne baštine. 


U Budžetu za 2023. godinu, za Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika, izdvojeno je 1.797.000 KM. U korigovanom budžetu za Komisiju je izdvojeno 1.963.464 KM, a u prvih devet mjeseci 2023. godine utrošeno je 1.184.529 KM.

Ovim budžetom, obezbijeđeno je funkcionisanje institucije i pokriveni su samo operativni troškovi, dok kapitalnih izdataka nema.


Početkom jula 2024. godine, Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine u suradnji s Vijećem Evrope organiziralo je konferenciju pod nazivom „Promocija angažmana zajednica i mladih u programu Dani evropske baštine (European Heritage Days – EHD) u Bosni i Hercegovini.

Cilj konferencije je jačanje stručnih kapaciteta i vidljivosti potencijala kulturne baštine na lokalnom nivou te razmjena iskustava o EHD programu između međunarodnih eksperata i predstavnika resornih entitetskih i kantonalnih ministarstava u Bosni i Hercegovini. Na konferenciji su sudjelovali predstavnici resornih entitetskih i kantonalnih ministarstva kulture, predstavnici Vijeća Evrope, Francuskog kulturnog centra u Sarajevu i međunarodni eksperti.


Krajem jula 2024. godine, pećina Vjetrenica službeno je uvrštena na Popis svjetske baštine UNESCO-a. Ovom odlukom, Vjetrenica je postala prvi samostalni prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine koji je uvršten na svjetski popis zaštićenih spomenika.

U Sarajevu je sredinom septembra 2024. godine održana sjednica Državnog povjerenstva za suradnju Bosne i Hercegovine s UNESCO-om. Članovi Povjerenstva su usvojili ažuriranu Preliminarnu listu nematerijalne kulturne baštine u BiH. Na ovu listu uvršteno je 11 novih elemenata. 


Početkom decembra 2024. godine, na sjednici Odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu UNESCO-a, sevdalinka, tradicionalna gradska narodna pjesma Bosne i Hercegovine, uvrštena je na listu nematerijalne kulturne baštine.

Nominacija sevdalinke za listu UNESCO-a inicirana je 2017. godine iz Udruženja muzičkih umjetnika iz Tuzle, a uz podršku Državne komisije za suradnju BiH s UNESCO-om i Ministarstva civilnih poslova. Pripremu nominacijskog dokumenta koordinisalo je Federalno ministarstvo kulture i sporta.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!