Djelimično ispunjeno

Projekat hitnih mjera zaštite od poplava (EBRD)

Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija

Osim toga u narednom periodu nastaviće se sa realizacijom započetih ulaganja u okviru dugoročnih mjera razvoja sektora koje uključuju sledeće investicije:- Projekat hitnih mjera zaštite od poplava koji se realizuje iz kreditnih sredstava Evropske Investicione Banke u iznosu od 55.000.000 evra za prvu fazu i 19.000.000 evra za drugu fazu koja mogu biti odobrena dodatno;- Pripremiti novu listu mjera za realizaciju Projekta hitne pomoći zaštite od poplava sagledavajući potrebe za podizanjem stepena zaštite od vanjskih i unutarnjih voda, nakon katastrofalnih poplava;

Obrazloženje

U aktuelnom mandatu zabilježene su aktivnosti vezane za ovo obećanje.

Projekat Hitne pomoći i zaštite od poplava u Republici Srpskoj sredstvima Evropske investicione banke (EIB) se, prema saopštenju Vlade RS sa 187. sjednice  (26.07.2018.), po projektnim mjerama kojih je bilo u startu 134, a naknadno je odobreno i novih 10 mjera nakon poplava 2014. godine. Do jula 2018. ukupno su aktivirane 83 mjere; ukupna vrijednost do sada ugovorenih radova je 90,421,375.97 KM, a ukupni iznos koje je isplaćen izvođačima radova (avansne i situacije za radove ) je 55,554,937,47 KM. Zaključen je ukupno 31 ugovor, 7 za pružanje usluga i 24 za izvođenje radova.

Vlada Republike Srpske usvojila je na 58. sjednici (29.12.2017.) Informaciju o ulaganjima u vodoprivredne sisteme putem EIB-a, Fonda solidarnosti, Svjetske banke i IPA 2014. U saopštenju sa sjednice je navedeno da je u posljednje tri godine sanirano oko 140 kilometara obodne kanalske mreže i regulisano oko 60 kilometara vodotoka raznih nivoa; izgrađeno i nadograđeno oko 40 kilometara nasipa, te 12 kilometara obaloutvrda.

Kada su u pitanju projekti koji se finansiraju sredstvima Fonda solidarnosti, radi se o 93 mjere na području 19 opština u Republici Srpskoj. Ukupna vrijednost izvedenih radova na projektu “Hitne sanacije vodoprivrednih objekata oštećenih u majskim poplavama iz 2014. U Republici Srpskoj” je 27.149.217 KM, od čega se na vrijednost radova odnosi 21.749.234 KM, a ostalo na sredstva za rješavanje imovinskih odnosa na savskim nasipima i troškove odbrane od poplava na šest vodnih područja.

Vlada Republike Srpske usvojila je na  187. sjednici  (26.07.2018.) Informaciju o projektnoj mjeri “Sanacija pumpnih stanica” u okviru Projekta Hitne pomoći i zaštite od poplava u Republici Srpskoj i zadužila JU “Vode Srpske” da odmah izvrši analizu realizacije Ugovora o sanaciji pumpnih stanica sa izvođačem radova “OCIDE” Španija i da o rezultatima analize putem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede informiše Vladu Republike Srpske, u roku od 30 dana. “Vode Srpske” i Tim za implementaciju projekta zaduženi su da odmah  preduzmu sve neophodne aktivnosti u cilju realizacije aktivnosti na sanaciji pumpnih stanica u okviru projekta Hitne pomoći i zaštite od poplava u Republici Srpskoj. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zaduženo je da prati aktivnosti i o tome informiše Vladu Republike Srpske. U saopštenju je navedeno da je u planu da se do kraja godine ugovore svi poslovi u vrijednosti od 55.000.000 eura, što ukazuje i dobru ocjenu od Evropske Investicione Banke za realizaciju ovog projekta. Ovim projektom biće urađena rekonstrukcija nasipa na dionicama gdje isti nemaju obezbijeđen rang zaštite na stogodišnje vode na oko 25 km. Osim planirane rekonstrukcije nasip pojedine dionice savskog nasipa će biti sanirane u smislu sanacije klizišta, popravke krune nasipa, servisnih puteva i objekata na samom nasipu u dužini od 30 km.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!