Započeto

Pristupanje NATO paktu

Partije: SDP | Oblasti: Spoljna politika

Pristupanje NATO paktu.

Obrazloženje

Tokom prve dvije godine mandata Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na ispunjenju datog obećanja.

Izvor: Izborni program SDP BiH

U Programu rada Vijeća ministara BiH za 2023. godinu kao jedan od strateških ciljeva navodi se i saradnja  BiH i NATO  saveza.

Vijeće ministara BiH je na 2. sjednici održanoj 23.2.2023. godine usvojilo Informaciju Komisije za saradnju s NATO-om o realizaciji aktivnosti iz dva programa reformi Bosne i Hercegovine, i to za 2021. i 2022. Godinu.

Informacija, kako je tom prilikom rečeno, koja predstavlja svojevrsnu samoprocjenu planiranih i provedenih aktivnosti institucija BiH, potvrđuje da se reformske aktivnosti odvijaju u okviru strukturirane saradnje BiH s NATO-om. Tada je saopćeno i da je Komisija BiH za saradnju s NATO-om zadužena da otpočne procedure izrade Programa reformi Bosne i Hercegovine za 2023. Godinu.

Ministar odbrane BiH Zukan Helez je 27.3.2023. godine primio u posjetu vojnog atašea SAD-a brigadira Erica R. Adamsa, a teme sastanka bile su saradnja sa NATO-om, aktivnosti koje su planirane u narednom periodu u MO BiH i OS BiH, te bilateralna saradnja između dvije prijateljske zemlje.

 

Na 7. sjednici održanoj 30.3.2023. godine, Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj o radu Komisije za saradnju s NATO-om Bosne i Hercegovine za period 1. 7. 2022. – 31. 12. 2022. Godine.

Kako je javnost obaviještena putem zvanične stranice Ministarstva vanjskih poslova BiH, zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić se 25.4. 2023. godine u Briselu, u odvojenim sastancima, sastao sa zamjenikom pomoćnika generalnog sekretara NATO-a Javierom Colominom i šefom NATO-a za sigurnosnu politiku i partnerstva Jamesom H. Mackeyem.

Tom prilikom, pored ostalog, Brkić je pozdravio odluku NATO-a da razvije novi paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta za Bosnu i Hercegovinu, koji je i službeno odobren 10.2.2023. godine. Paket uključuje devet projekata za odbrambeni sistem i tri projekta za sigurnosni sistem.

U maju 2023. godine Vijeće ministara utvrdilo je Prijedlog zakona o sklapanju i izvršavanju međunarodnih ugovora koji pojednostavljuje i ubrzava proceduru sklapanja i izvršavanja međunarodnih ugovora i prati pravni sistem EU i Bečku konvenciju. Iz Vijeća ministara je tom prilikom saopćeno da je usvajanje ovog zakona važno zbog planiranih multilateralnih konvencija kojima se pristupa u procesu približavanja EU i jačanju saradnje s NATO-om.

Na sjednici Vijeća ministara održanoj u junu 2023. godine donesena je Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o uspostavljanju Komisije za saradnju s NATO-om BiH, kojom se vrše personalne izmjene članova uslijed kadrovskih promjena u pojedinim institucijama BiH. Iz Vijeća ministara je saopćeno da je cilj omogućiti funkcionalan rad Komisije.

U oktobru 2023. održana je inauguralna sjednica Komisije za saradnju s NATO-om BiH, na kojoj je predsjedavajući Komisije informisao članove da je Bosna i Hercegovina dobila potvrdu domaćinstva za održavanje NATO Partnerskog simpozijuma 360 2024. godine, te je dodao da će to biti “jedan od najznačajnijih događaja i potvrda uspješne saradnje i partnerstva naše zemlje i Alijanse”.

Tokom posjete komandantice NATO Štaba Sarajevo Pamele McGah  Zajedničkom štabu OS BiH 18.4.2024. godine  18. aprila 2024. godine teme su bile usvajanje Aneksa Dobojskog sporazuma koji se odnosi na rješavanje pokretne neperspektivne vojne imovine, ali i decentralizacija procesa javnih nabavki u Ministarstvu odbrane BiH i OS BiH kao i rješavanje neperspektivnih vojnih lokacija.

Predstavnici Ministarstva odbrane, OS BiH, Ministarstva sigurnosti i NATO Štaba Sarajevo, učestvovali su od 16. do 17. aprila 2024. godine u sjedištu NATO-a u Briselu na godišnjem preglednom sastanku implementacije DEEP programa za BiH.

Kako je tim povodom navedeno na zvaničnoj stranici Ministarstva odbrane BiH, navedeni program ušao je  u šestu godinu implementacije, te ima 20 aktivnosti godišnje, pri čemu je 16 partnerskih zemalja koje ga trenutno implementiraju BiH na drugom mjestu, odmah nakon Ukrajine.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!