Ispunjeno manjim dijelom

Principi Zajedničke agrarne politike Evropske unije

Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija

Politiku razvoja poljoprivrede fokusirati na povećanje produktivnosti i efikasnosti poljoprivredne proizvodnje i dostizanje nivoa razvijenih zemalja. Razvoj poljoprivrede zasnivati na sledećim principima:

Uvažavanje osnovnih principa Zajedničke agrarne politike Evropske unije, kao i spoljnotrgovinskih sporazuma i režima;

U septembru 2015, održan je sastanak ministara iz resora poljoprivrede, na kom se razgovaralo o koracima u vezi sa proizvodnjom i izvozom mlijeka i mliječnih proizvoda, te o definisanju zajedničkih aktivnosti o pitanjima od interesa za sektor poljoprivrede i prehrambene industrije. Diskutovane su i izmjene i dopune Zakona iz oblasti poljoprivrede, veterine i hrane, izradi strateških planova iz oblasti poljoprivrede i dr.​

Dva mjeseca kasnije, na 50. sjednici Vlade Republike Srpske (27.11.2015.), Vlada RS usvojila je Informaciju o dostavljenim tekstovima Nacrta zakona o hrani, Nacrta zakona o veterinarstvu u BiH i Nacrta zakona o izmjenama Zakona o poljoprivredi, ishrani i ruralnom razvoju BiH i zaključila da nije saglasna sa dostavljenim tekstom Nacrta zakona o hrani i Nacrta zakona o veterinarstvu u BiH, jer isti predstavljaju prenos nadležnosti, te da je saglasna sa dostavljenim tekstom Nacrta Zakona o izmjenama Zakona o poljoprivredi, ishrani i ruralnom razvoju BIH.

 

U zaključku Vlade RS navodi se da “Vlada Republike Srpske zahtijeva od institucija BiH da se pri izradi Nacrta zakona o hrani i Nacrta zakona o veterinarstvu u BiH zadrže isključivo na formiranju odredbi kojima se uređuje spoljnotrgovinsko poslovanje, te da se uzdrže od neustavnog djelovanja usmjerenog na regulisanje pitanja koja su u isključivoj nadležnosti entiteta”, te da “Vlada Republike Srpske podržava aktivnosti na transponovanju pravne tekovine Evropske Unije iz oblasti hrane i veterinarstva i ujednačavanje zakonodavstva na nivou entiteta, uz koordinaciju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.”

 

Vlada RS je, takođe, presudno uticala na neusvajanje strateškog dokumenta neophodnog za aktiviranje sredstava predpristupnih fondova EU za poljoprivredu (IPARD fondovi) – usvajanje državne Strateškog plana ruralnog razvoja BiH i uspostavljanje operativne IPARD strukture. Ispunjavanje oba uslova ocijenjeno je kao hitno još u junu 2016. godine, na sastanku prvog Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo u okviru SSP-a između EU i BiH. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS je prvo povuklo saglasnost za rad u strukturama uspostavljenim u Interresornoj komisije za izradu Nacrta Strateškog plana ruralnog razvoja BiH; dok je posljednji zabilježeni stav ministarstva o ovom pitanju taj da je dokument neprihvatljiv zbog toga što je njegov naziv “Strateški plan ruralnog razvoja”, a ne “Okvirni strateški plan ruralnog razvoja”.

Na 158. sjednici Vlade Republike Srpske (29.12.2017.) data je saglasnost na revidirani tekst “Strateškog plana ruralnog razvoja BiH – Okvirni dokument”, nakon što je naziv dokumenta preimenovan u “Okvirni dokument”. Nakon usvajanja strateškog plana na državnom nivou, odobrena su sredstva IPA II za BiH u iznosu od 30 miliona eura, koja bi trebala biti aktivna od naredne godine.

Vlada Republike Srpske usvojila je na 164. sjednici (14.02.2018.) Informaciju o provođenju i mjera i aktivnosti iz “Akcionog plana Republike Srpske za realizaciju preporuka Evropske komisije sa prvog Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH”, kao i dopunjen akcioni plan RS za realizaciju preporuka Evropske komisije sa prvog sastanka Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!