Povećanje minimalne i prosječne plate, te suzbijanje krađe plata.
Povećanje minimalne i prosječne plate, te suzbijanje krađe plata
Partije: SDP BiH | Oblasti: Socijalna politika
Obrazloženje
Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vlada FBiH provodila je značajnije aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program SDP BiH
Za vrijeme mandata prethodne Vlade FBiH na čelu sa premijerom Fadilom Novalićem donesena je Odluka o iznosu najniže plaće za 2023. godinu za period od 1.1.2023. godine do 31.12.2023. godine utvrđena u neto iznosu od 596 KM. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku prosječna isplaćena neto plaća po zaposlenom za januar 2023. godine u Federaciji iznosila je 1.208 KM.
Vlada FBiH na čelu sa premijerom Nerminom Nikšićem donijela je Odluku o iznosu najniže plaće za 2024. godinu kojom je utvrđena plata u neto iznosu od 619 KM. Novoimenovana Vlada FBiH preuzela je dužnost 3.5.2023. godine, a u trenutku imenovanja nove vlade FBiH prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za mart 2023. godine u FBiH iznosila je 1.265 KM.
U periodu od imenovanja Vlade FBIH do novembra 2024. godine prosječna plata je rasla i prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna plata za novembar 2024. godine iznosila je 1.401 KM.
Na sjednici Vlade FBiH koja je održana 30.12.2024. godine, donesena je Odluka o iznosu najniže plaće za 2025. godinu. Ovom odlukom je propisano da se najniža plaća za period od 1. januara do 31. decembra 2025. godine utvrđuje u neto iznosu od 1.000 KM i kao takva, stupa na snagu danom donošenja. Dakle, minimalna plata će biti povećana za 381 KM, odnosno minimalna plata u 2025. godini iznosit će 1.000 KM, a minimalna primanja radnika bit će iznad 1.200 KM. Navedeno se odnosi na primanja radnika koji su zbir minimalne plate, toplog obroka, sredstava koja su predviđena za prijevoz radnika, kao i drugih neoporezivih uplata.
Iz Vlade FBiH se navodi da je Vlada FBiH predvidjela program subvencioniranja iz budžeta Federacije BiH u svrhu prevazilaženja potencijalnih problema za obrtnike i mala preduzeća na način da će Vlada uplaćivati subvencije za doprinose kako bi se sačuvala ugrožena radna mjesta uslijed povećanja minimalne plate primanja.
Na održanoj hitnoj sjednici Vlade FBiH 4.2.2025. godine donesene su dvije uredbe kojim je utvrđena finansijska podrška privatnim poslodavcima kroz refundaciju ili sufinansiranje doprinosa, te data mogućnost poslodavcima da radnicima isplate neoporezivu mjesečnu pomoć do 450 KM.
Finansijska pomoć se odnosi na refundaciju isplaćenog dijela doprinosa za radnike koji su imali neto platu manju od 1.000 KM i poslodavce koji imaju kontinuitet u prijavi osiguranja radnika tokom 2025. godine za period 1.1. do 31.12.2025. godine. Za ove namjene izdvojena su sredstva u iznosu od 100.000.000 KM.
Poslodavci će također moći isplatiti do 450 KM mjesečno kako bi se ublažile posljedice povećanja troškova života na način da se radnicima povećaju primanja iz osnova radnog odnosa bez dodatnog opterećenja poslodavaca, a po osnovu plaćanja poreza na dohodak i doprinosa za obavezna osiguranja.
U Službenim novinama Federacije Bosne i Hercegovine, broj 22/24 od 22.3.2024. godine objavljeno je Saopštenje o prosječnoj isplaćenoj mjesečnoj neto/bruto plati zaposlenih u FBiH za januar 2024. godine. Prema tim podacima, prosječna neto plata po zaposlenom u FBiH ostvarena za januar 2024. godine iznosila je 1.338 KM, dok je bruto plata iznosila 2.083 KM.
Prema podacima za 2025. godinu, koji su objavljeni u Službenim novinama Federacije BiH, broj 21/25 od 21.3. 2025. godine, prosjećna neto plata za januar 2025. godine iznosila je 1.546 KM po zaposlenom, dok je bruto plata iznosila 2.414 KM.
Vlada FBiH je 21. februara 2025. godine objavila da je uspostavila namjensku službenu e-mail adresu i elektronski obrazac na službenoj web stranici putem kojih radnici/e i građani/ke mogu sigurno i anonimno prijaviti eventualne zloupotrebe u vezi s ostvarivanjem radničkih prava. Dakle, putem ove platforme radnici/e mogu prijaviti nepravilnosti poput isplata plata ispod propisanog minimalnog iznosa, prisilnog potpisivanja sporazuma o smanjenju plate, isplatu dijela plate “na ruke”, otkaze ili prijetnje radnicima/ama zbog primjene novih zakonskih odredbi, kao i druge uočene nepravilnosti.
Iz Vlade FBiH rekli su da je nakon stupanja na snagu Odluke o najnižoj plati u 2025. godini evidentan porast broja poziva građana/ki o mogućim nepravilnostima u ostvarivanju prava radnika/ca te je uspostavljen kanal “Zaštita radnika” kako bi se osigurali brža i efikasnija obrada prijava te pravovremena reakcija nadležnih institucija.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.