Ispunjeno manjim dijelom

Podizanje manjih i modernih prerađivačkih kapaciteta

Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija

(…) te daljnje jačanje finalizacije podizanjem manjih ali modernih prerađivačkih kapaciteta kako na poljoprivrednim gazdinstvima, tako i u okviru zadružnih objekata i drugih oblika preduzetničkog organizovanja u ruralnom području.

U Programu ekonomskih reformi RS 2017-2020 definisane su mjere za unapređivanje poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, za koje je već u Programu ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2018-2020. navedeno da nisu nisu u potpunosti realizovane. Među mjerama važnim za restrukturiranje poljoprivrede je komercijalizacija poljoprivredne proizvodnje. U programu 2017-2020, navedeno je da je u Registru poljoprivrednih gazdinstava Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede registrovano oko 35.000 poljoprivrednih gazdinstava, od čega su oko 5.000 komercijalna, a oko 30.000 nekomercijalna gazdinstva. U programu za 2018-2020 navedeno je da je broj poljoprivrednih gazdinstava 38.000, pri čemu se broj komercijalnih smanjio na 4.000, a broj nekomercijalnih povećao na 34.000, što je u suprotnosti sa ciljevima ovog obećanja.

Strateški plan razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske 2016-2020, usvojen u maju 2015. godine, predviđa podršku horizontalnom i vertikalnom grupisanju i povezivanju poljoprivrednih proizvođača u zadruge, udruženja i klastere i podršku njihovim inicijativama, odnosno projektima koji doprinose realizaciji navedenog cilja. U dokumentu se navodi takođe da je potrebno virtuelnim ukrupnjavanjem gazdinstava i grupisanjem poljoprivrednih proizvođača na ekonomskim osnovama ojačati male proizvođače koji ne mogu sami nastupati na tržištu. Kao “napredan korak udruživanja” navedeno je osnivanje klastera u kojima se istovremeno nalaze proizvođači, trgovci i prerađivači. U mandatu nisu zabilježene aktivnosti na realizaciji ovih mjera.

Slične mjere najavljene su kao podrška udruženjima uzgajivača u stočarstvu u cilju njihovog osposobljavanja kao faktora unapređenja proizvodnje u stočarstvu, “pri čemu treba težiti ka dostizanju evropskog nivoa organizovanosti u sektoru prema kom uzgajivačke organizacije i udruženja uzgajivača, vrše obilježavanje, vođenje matičnih knjiga, donose i sprovode uzgojne ciljeve i između ostalog posjeduju reprocentre, vrše kontrolu proizvodnosti, izdaju sertifikate o proizvodnosti, te druge neophodne dokumente koji se odnose na kompletan sistem selekcije i kontrole proizvodnosti u ovom sektoru”. U aktuelnom mandatu poduzimane su određene aktivnosti na realizaciji ovih mjera (vidjeti obećanje o formiranju reprocentara).

Program razvoja poljoprivrednog zadrugarstva u RS 2011-2016 usvojen je prije sedam godina. U aktuelnom mandatu nije bilo aktivnosti na izmjeni zakonske regulative koja se odnosi na poljoprivredne zadruge. Na sjednicama Vlade RS takođe nisu zabilježene aktivnosti vezane za ovo obećanje.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!