Obrazovanje, prosvjetu, kulturu i naučno-tehnološki razvoj planirati i voditi koristeći iskustva najuspješnijih modela.
Najuspješnini modeli u obrazovanju
Partije: SP RS | Oblasti: Obrazovanje
Obrazloženje
U radu Vlade RS, u mandatu 2014-2018. zabilježene su određene aktivnosti i napredak u ispunjavanju ovog obećanja.
Vlada Republike Srpske usvojila je na 58. sjednici, održanoj 28.01.2016. godine Prijedlog strategije razvoja obrazovanja Republike Srpske za period 2016-2021. godine. Prijedlogom Strategije razvoja obrazovanja za period 2016-2021. godina predviđeno je niz mjera čiji je glavni cilj unapređivanje kvaliteta obrazovanja na svim nivoima. Kako se u samoj Strategiji navodi, proces donošenja novih zakonskih propisa i drugih dokumenata iz oblasti obrazovanja u funkciji je usaglašavanja obrazovnih modela i rješenja sa evropskim obrazovnim okvirom, predstavljenim u međunarodno podržanim projektima reforme obrazovanja i razvoja obrazovnih sistema u Republici i Bosni i Hercegovini. Dodatno, Republika Srpska jasno izražava opredjeljenje da u području izgradnje obrazovnog sistema stvori uslove za priključenje BiH Evropskoj uniji, te su, u tom cilju, prilikom izrade Strategija uzela je u obzir dokumente i strategije EU zakonodavstva.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Strategiju na svojoj redovnoj 10. sjednici, održanoj 06.04.2016. godine.
Vlada Republike Srpske usvojila je na 83. sjednici Vlade Republike Srpske (22.07.2016.) Akcioni plan Strategije razvoja obrazovanja Republike Srpske za period 2016-2021. godine, kojim je precizirana realizacija strateških ciljeva u obrazovanju Republike Srpske.
U skladu sa strateškim ciljem koji se odnosi na povećanje obuhvata djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem do 30 odsto, predviđeno je da se radi na izgradnji novih, te obnovi postojećih objekata predškolskih ustanova i škola. Više o ispunjenju ovog cilja možete pročitati ovdje.
Predviđeno je jačanje vaspitne uloge škole kroz razvijanje obrazovnih aktivnosti, te unapređivanje partnerstva škole, porodice i lokalne zajednice prvenstveno kroz definisane obaveze, prava i dužnosti škole, nastavnika i porodice kao najznačajnijeg činioca u vaspitanju i brizi o djetetu/učeniku. Poseban akcenat je na unapređenju podrške nadarenim i talentovanim učenicima, prvenstveno kroz formiranje Centra za talente te unapređivanje sadržaja i kvaliteta usluga za djecu sa smetnjama u razvoju.
Akcionim planom precizirano je uspostavljanje Kvalifikacionog okvira Republike Srpske za srednje stručno obrazovanje, razvijanje standarda zanimanja, zasnovanih na kompetencijama i ishodima učenja i jačanje sistema usmjeravanja i informisanja pri izbora budućeg zanimanja učenika. Od ključnog značaja je povezivanje stručnog obrazovanja i tržišta rada kroz planiranje upisne politike u skladu sa potrebama privrednog razvoja jedinice lokalne samouprave u kojoj stručna škola djeluje i potrebama tržišta rada.
Akcioni plan definiše realizaciju strateških ciljeva i u oblasti visokog obrazovanja, prije svega, unapređenje organizacione strukture visokog obrazovanja, izgradnju naučnoistraživački orijentisanog visokog obrazovanja i povezivanje visokog obrazovanja i tržišta rada te modernizaciju studijskih programa za inicijalno obrazovanje vaspitača, nastavnika i stručnih saradnika, kao i unapređivanje studentskog standarda.
Izvještaj o stepenu realizacije i implementacije Akcionog plana Strategije razvoja obrazovanja u Republici Srpskoj nije dostupan javnosti, niti nam je Ministarstvo prosvjete i kulture RS isti dostavio na zahtjev, pa zbog navedenog se ovom obećanju dodjeljuje gore navedena ocjena.
Više o reformi obrazovanja u Republici Srpskoj, i najvažnijim aktivnostima Vlade RS po ovom pitanju možete pročitati ovdje.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.