Jačanje uloge i suradnje s civilnim društvom u području suzbijanja korupcije.
Jačanje uloge i suradnje s civilnim društvom u području suzbijanja korupcije
Partije: SDP | Oblasti: Pravna država
Obrazloženje
Tokom prve godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program SDP BiH
Iz Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) su početkom 2024. godine za Istinomjer kazali da je Agencija izradila Smjenice za primjenu kiterija kod dodjele finanasijskih sredstava iz budžeta institucija BiH o čemu se Agencija konsultovala sa pravnim timom Transparency International BiH, ali i sa drugim relevatnim institucijama u BiH. Agencija i TI BiH pokrenuli su incijativu za sveobuhvatan monitoiring provedbe UN Konvencije za borbu protiv korupcije (UNCAC-a) u BiH. S tim u vezi, osnovan je Savjetodavni tim u BiH za provedbu ove konvencije, te je time BiH postala prva zemlja koja uspostavlja sistemsku saradnju javnog i nevladinog sektora u ovoj oblasti. U okviru Savjetodavnog tima za otvorenu vlast VM BiH, Agencija je u saradnji sa nadležnim institucijama kao i kvalificiranim organizacijama civilnog društva koji čine ovaj tim realizirala aktivnost posvećenu jačanju transparentnosti u raspolaganju javnim sredstvima u radu institucija BiH. S tim u vezi, Agencija je sačinila dokument Smjernice za primjenu kriterija kod dodjele financijskih sredstava iz proračuna institucija BiH.
APIK je u saradnji sa TI BiH 14.11.2023. godine organizirala prvi radno-konsultativni sastanak Savjetodavnog tima za reviziju i koordinaciju implementacije UN Konvencije za borbu protiv korupcije (UNCAC) u BiH. Direktor Agencije Elvis Kondžić je u svom obraćanju posebno naglasio da je ovo prvi put da je došlo do sistemske saradnje javnog i nevladinog sektora, uz poziv i privatnom sektoru da učestvuje u antikorupcijskim mjerama u BiH.
U organizaciji APIK-a od 20. do 22. decembra 2023. godine održan je sastanak radne grupe za izradu Strategije za borbu protiv korupcije 2024–2028. i Akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije 2024–2028. te radionica pod nazivom “Razmjena iskustava, pristup i metodologija pri izradi Strategije za borbu protiv korupcije”. Na spomenutoj radionici su, osim članova radne grupe, učestvovali i predstavnici relevantnih nevladinih organizacija koje se bave prevencijom i borbom protiv korupcije u BiH.
Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine (Ured), organizovao je redovni godišnji sastanak s organizacijama civilnog društva koji je, u virtualnom okruženju, održan u utorak, 9. aprila 2024. godine. Sastanak je imao za cilj upoznavanje predstavnica i predstavnika organizacija civilnog društva s okvirnim temama koje čine godišnji program revizije učinka Ureda za 2024. godinu koji je, između ostalih, uvažio i inpute dobijene putem ovih godišnjih sastanka.
Sastanku su prisustvovali predstavnice i predstavnici iz šest organizacija civilnog društva koji su ovom prilikom pozvani da svojim profesionalnim inputima, analizama i istraživanjima doprinesu istraživačkim revizionim studijama, saopćeno je na stranici Ureda.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.