Institucionalne reforme i usklađenost zakonskih propisa u skladu sa zahtjevima i potrebama EU integracija.
Institucionalne reforme i usklađenost zakonskih propisa sa EU
Partije: SDP | Oblasti: Spoljna politika
Obrazloženje
Tokom prve godine mandata Vijeća ministara BiH zabilježene su određene aktivnosti na ispunjenju ovog obećanja.
Izvor: Izborni program SDP BiH
U Mišljenju Evropske komisije iz 2019. godine jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, uključujući i protiv pranja novca i terorizma, navodi se u prioritetu broj 7.
Krajem augusta 2023. godine u Parlamentarnoj skupštini BiH usvojeni su Prijedlog zakona o slobodi pristupa informacijama na nivou institucija BiH (drugo čitanje), Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH (drugo čitanje), kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (prvo čitanje).
Među razlozima za donošenje zakona o ombudsmanu za ljudska prava, koji su navedeni u samom prijedlogu, navodi se da je usvajanje ovog zakona u direktnoj vezi s ispunjavanjem prioriteta 10.b) – “Osigurati pravo na život i zabranu mučenja, posebno b) imenovanjem nacionalnog mehanizma za prevenciju mučenja i nečovječnog postupanja”.
Usvajanje novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću definisano je u prioritetu pod rednim brojem 6 – “Unaprijediti funkcionisanje pravosuđa kroz usvajanje novih zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i sudovima BiH u skladu sa evropskim standardima”. Spomenuta tri zakona Predstavnički dom PSBiH usvojio je na 10. sjednici održanoj 22.8.2023. godine, a Dom naroda usvojio ih je osam dana kasnije.
U novembru 2023. godine Evropska komisija objavila je Izvještaj o napretku BiH na putu ka Evropskoj uniji. Ovaj se izvještaj odnosio na period od juna 2022. do juna 2023. godine, ali su u njemu i navedene aktivnosti koje su bh. institucije provodile do oktobra 2023. godine.
U posljednjem izvještaju Evropske komisije navodi se da je BiH do trenutka zaključivanja izvještaja u potpunosti ispunila samo dva prioriteta, a riječ je o prioritetima koji se odnose na osiguravanje pravilnog funkcionisanja Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, koji je ispunjen u julu 2020, te osiguravanje prava na život i zabranu torture.
Evropska komisija usvojila je 8.11.2023. godine Paket proširenja za 2023. godinu u kome je, između ostalih, prezentovana i ocjena stanja i napretka koji je ostvarila Bosna i Hercegovina, a u kojem je preporučila otvaranje pregovora o pristupanju, ali tek “kada se postigne neophodni stepen usklađenosti s kriterijima za članstvo”. Ovakvu ocjenu Evropske komisije potvrdilo je i Evropsko vijeće 14.12.2023. godine.
Na sjednici Predstavničkog doma PSBiH, održanoj 21.12.2023. godine, na prijedlog Vijeća ministara BiH usvojen je Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, što je jedna od obaveza BiH preuzetih iz prioriteta broj 7 – Jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, uključujući i protiv pranja novca i terorizma. Navedeni prijedlog zakona potrebno je da usvoji i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH da bi on stupio na snagu.
Na sjednici održanoj 6. marta 2024. godine Vijeće ministara BiH usvojilo je Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH i uputilo ga Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri. U saopćenju Vijeća ministara navodi se da je Prijedlog zakona usklađen sa zakonodavstvom EU i međunarodnom praksom u tom području. Iz Vijeća ministara dodaju da bi se donošenjem ovog zakona ispunio jedan od 14 prioriteta u oblasti vladavine prava u procesu evropskih integracija BiH.
Iz Vijeća ministara saopćeno je da je cilj zakona sprečavanje sukoba interesa u vršenju javnih dužnosti u institucijama na nivou BiH, odnosno uklanjanje privatnih utjecaja na donošenje odluka, jačanje integriteta, objektivnosti, nezavisnosti, nepristranosti i transparentnosti u vršenju javne dužnosti, prevencija i borba protiv korupcije te jačanje povjerenja građana u institucije Bosne i Hercegovine.
Oba doma Parlamentarne skupštine BiH usvojila su Zakon o sprečavanju sukoba interesa po hitnom postupku 8. marta 2024. godine.
Na sjednici održanoj 12.3.2024. godine Vijeće minsitara BiH donijelo je Pravilnik o provođenju zajedničke nabavke, centralizirane nabavke i uspostavljanju centralnog nabavnog tijela s oznakom ‘EI’ kao odgovarajućom potvrdom usklađivanja s EU legislativom u ovoj oblasti. Kako je tom prilikom saopćeno, Pravilnikom se uređuju način i uvjeti provođenja zajedničke nabavke za dva ili više ugovornih organa, centralizovane nabavke te uvjeti za uspostavu centralnog nabavnog organa za potrebe više ugovornih organa.
Vijeće ministara BiH 7.5.2024. godine usvojilo je Izvještaj Ministarstva sigurnosti o radu Radne grupe za harmonizaciju propisa o oružju i municiji međusobno i s pravnom stečevinom EU. Nadležnim institucijama na svim nivoima preporučeno je da tokom izrade nacrta zakona o oružju i municiji koriste preporuke iz navedenog izvještaja radi postizanja međusobne i usklađenosti s EU propisima.
Kako je tim povodom još rečeno, preporuke se odnose na kategorizaciju oružja, rokove važenja isprava i preispitivanje ispunjenosti uvjeta za posjedovanje oružja, deaktivaciju vatrenog oružja, kao i uspostavu i održavanje centralnog ili decentraliziranog računarskog sistema baze podataka.
Predsjedništvo BiH je dana 4.4.2023. godine donijelo odluke o prihvatanju:
Međunarodnog sporazuma između Evropske unije, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, o učešću Bosne i Hercegovine u programu Unije – Digitalna Evropa (2021. – 2027.);
Predsjedništvo BiH je donijelo Odluku o odobravanju zaključivanja Memoranduma o razumijevanju o bilateralnoj saradnji između Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine i Ureda Evropske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO).
Vijeće ministara BiH 7.5.2024. godine usvojilo je Izvještaj Ministarstva sigurnosti o radu Radne grupe za harmonizaciju propisa o oružju i municiji međusobno i s pravnom stečevinom EU.
Nadležnim institucijama na svim nivoima preporučeno je da tokom izrade nacrta zakona o oružju i municiji koriste preporuke iz navedenog izvještaja radi postizanja međusobne i usklađenosti s EU propisima.
Kako je tim povodom još rečeno, preporuke se odnose na kategorizaciju oružja, rokove važenja isprava i preispitivanje ispunjenosti uvjeta za posjedovanje oružja, deaktivaciju vatrenog oružja, kao i uspostavu i održavanje centralnog ili decentraliziranog računarskog sistema baze podataka.
Predsjedništvo BiH je na sjednici 27.5.2024. godine donijelo odluke o prihvatanju:
- Međunarodnog sporazuma između Evropske unije i Bosne i Hercegovine o pridruživanju Bosne i Hercegovine Programu EU4Health
- Međunarodnog sporazuma između Evropske unije i Bosne i Hercegovine o učešću Bosne i Hercegovine u programu „Pravosuđe 2021-2027. godine“
- Predsjedništvo BiH je odobrilo i zaključivanje Sporazuma o državnoj tački za program URBACT IV za Bosnu i Hercegovinu između Direkcije za evropske integracije Vijeća ministara BiH i Državne agencije za teritorijalnu koheziju (ANCT) sa sjedištem u Francuskoj
Konferencija “Pristupni pregovori Bosne i Hercegovine s Evropskom unijom”- u organizaciji Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Direkcije za evropske integracije održana je 28. maja 2024. godine u Sarajevu. Konferencija je okupila zvaničnike sa svih nivoa vlasti u BiH i članove radnih tijela za evropske integracija te predstavnike Evropske komisije i šefove timova za pregovore o članstvu u EU iz država regije.
U Sarajevu je 19. juna 2024. održan sastanak na visokom nivou delegacija BiH i Kraljevine Švedske. Tom prilikom potpisan je Sporazuma o partnerstvu koji se odnosi na Projekt izgradnje viznog kapaciteta u Bosni i Hercegovini između Švedske agencije za migracije i Ministarstva sigurnosti BiH što će pomoći usklađivanju viznog procesa Bosne i Hercegovine sa pravnom stečevinom Europske unije, odnosno Šengena.
Ministarstvo pravde BiH u septembru 2024. godine pristupilo je programu „Pravosuđe” (JUSTICE) 2021. – 2027. godine. Program se primjenjuje retroaktivno od 1. januara 2023. godine.
Ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza i ministar Ministarstva predsjedništva, pravde i odnosa s Parlamentom Kraljevine Španjolske Félix Bolaños, dana 1.10.2024. godine održali su bilateralni sastanak nakon kojeg su potpisali zajedničku Izjavu o saradnji i razmjeni iskustava i najboljih praksi u području pravosuđa.Oba ministarstva Izjavom potvrđuju značaj jačanja vladavine prava i povjerenja javnosti u pravosuđe kao osnovnog načela demokratskog društva i ključnog elementa integracije u EU, a posebno za ostvarivanje ciljeva za pristupanje Bosne i Hercegovine EU. Potpisivanje ove Izjave je organizirano u okviru projekta EU4Justice, koji se realizira uz financijsku podršku Evropske unije s ciljem usklađivanja pravosudnog sustava u Bosni i Hercegovini s evropskim standardima.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.