Djelimično ispunjeno

Evropski standardi u sferi upravljanja otpadom

Opštine: Travnik

Radit ćemo na uspostavljanju evropskih standarda u sferi upravljanja otpadom.

Obrazloženje

Ciljevi obećanja tokom mandata djelimično su ostvareni.

Izvor: Izborna platforma za prijevremene izbore za načelnika Općine Travnik

Općina Travnik je u periodu od 2021.- 2024. godine kontinuirano radila na rješavanju problema upravljanja otpadom na teritoriji općine. 

Općina Travnik je u julu 2021. godine provela postupak javne nabavke za namjensko vozilo za prikupljanje reciklažnog otpada. Kako je navedeno u rješenju u tu svrhu je izdvojeno 134.433 KM.


Služba za zajedničke i komunalne poslove Općine Travnik obavijestila je građane Travnika da je od  01.04.2022. godine zvanično počela sa radom Deponija krutog otpada Bijelo Bučje-Pulac kojom upravlja JKP „Bašbunar“.

Kako je navedeno u saopćenju na internet stranici Općine Travnik, “značaj  ove Deponije sadržan je u činjenici da se konačno sistemski rješava odlaganje građevinskog šuta i otpada, krutog otpada i granja  što je značajno opterećivalo okolinu i uticalo na stvaranje divljih deponija”.

Služba za zajedničke i komunalne poslove je u augustu 2022.godine raspisala Javni poziv kućnim savjetima za učešće u Pilot projektu “Građani recikliraju”. Prema planiranim aktivnostima projekta provedena je kampanja selektivnog prikupljanja ambalaže, ambalažnog otpada i E-otpada putem posuda koje su postavljene u zajedničkim prostorijama u zgradama kolektivnog smještaja.

U aprilu 2022. godine načelnik Općine Travnik, Kenan Dautović je sa saradnicima i predstavnicima javnih komunalnih preduzeća “Bašbunar” i “Trebišnjica posjetio poduzeće Lucius d.o.o. Vitez, u kojem je sa predstavnicima preduzeća razgovarao o mogućnostima saradnje u okviru utvrđivanja planova strateškog i sistemskog rješavanja problema otpada na području općine.

Prema Izvještaju o izvršenju Budžeta Općine Travnik za 2022. godinu, za Implementaciju projekta zaštitimo okoliš, čuvajmo prirodu (nabavka plastičnih kanti i kontejnera za selektiranje otpada izdvojeno je 88.767,90 KM. Za sanaciju divljih deopnija izdvojeno je  37.479 KM, dok je za uklanjanje divljih deponija izdvojeno 15.000 KM.


Dana 6.9.2023. godine usvojena je Odluka o prihvatanju ugovora o osnivanju javnog preduzeća “Lašva”. Riječ je o preduzeću koje bi se bavilo reciklažom otpada, a njegovi osnivači su četiri općine s područja Srednjobosanskog kantona. Osnivanje ovog preduzeća ujedno znači i implementaciju projekta “Zbrinjavanje otpada u Lašvanskoj dolini” kojim će se iskoristiti  dobijena grant sredstva od Evropske banke za obnovu i razvoj u iznosu 580.000 eura

U oktobru 2023. godine iz Općine su poručili da je u okviru brojnih aktivnosti komunalnih redara i komunalnih inspektora na kontroli odlaganja otpada i evidentiranju divljih deponija kao i deponija građevinskog materijala, uočljivo smanjenje broja nastanka divljih deponija na području općine Travnik.

Prema Izvještaju o izvršenju Budžeta Općine Travnik za 2023. godinu, za Sufinansiranje troškova rekonstrukcije prostora skladišta ambalažnog otpada JKP Bašbunar izdvojena su sredstva u iznosu od 80.000 KM, dok je JP Bašbunar pozajmljeno 800.000 KM u sklopu izdataka za nabavku stalnih sredstava.


U Rebalansu Budžeta za 2024. godinu za Sufinansiranje troškova rekonstrukcije prostora skladišta ambalažnog otpada JKP Bašbunar osigurana su sredstva u iznosu od 200.000 KM, dok su za Rekonstrukciju prostora i opremanje pretovarne stanice JKP “Bašbunar” Travnik u kasarni Slimena osigurana sredstva u iznosu od 2.000.000 KM.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!