Nakon što je u formi nacrta usvojen u martu 2024. godine, Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini trebao bi se naći na dnevnom redu 14. redovne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH zakazane za 22. i 23. oktobar 2024. godine. Iako je popularan zbog uvođenja neradne nedjelje, to nisu jedine odredbe koje bi trebao donijeti ovaj zakon.
Istinomjer je pisao o donošenju zakona o unutrašnjoj trgovini u martu 2024. godine s fokusom na neradnu nedjelju.
Podsjećamo da je federalni ministar trgovine Amir Hasičević još prošle godine rekao da bi se uvođenjem neradne nedjelje na teritoriji cijele Federacije BiH osigurala harmonizacija tržišta, s obzirom na to da je zabrana rada nedjeljom već na snazi u pojedinim jedinicama lokalne samouprave u FBiH.
Predsjednica Sindikata trgovine BiH Mersiha Beširović za O Kanal je izjavila da podržavaju odredbu o neradnoj nedjelji jer, kako je rekla, radnici žele nedjeljom biti kod kuće, a ne raditi dok je ostatak javnosti u tržnim centrima.
Najglasniji kritičar neradne nedjelje je zastupnik u federalnom parlamentu Admir Čavalić.
“Mislim da se radi o jednom dobro upakovanom populizmu koji je obilježen brojnim interesima velikih trgovinskih lanaca”, rekao je Čavalić za O Kanal.
Neradna nedjelja, o kojoj je Istinomjer pisao i prošle godine, nije jedina odredba ovog zakona.
Predloženim zakonom o unutrašnjoj trgovini u Federaciji BiH djelimično se preuzimaju propisi Evropske unije. Propisana je obaveza korištenja mašinski čitljive identifikacije robe (GTIN oznake, QR kodovi i sl).
Zakon proširuje obuhvat regulacije i na fizička lica jer se njegovim odredbama uređuju sankcije za trgovca primjenjive i na fizička lica koja se bave trgovinom bez odobrenja nadležnog organa.
Osobe koje žele osnovati trgovačku radnju moraju imati državljanstvo i prebivalište u BiH, dok članovi domaćinstva mogu pomagati trgovcu samo uz njegovo ili njeno prisustvo.
Ovim zakonom Vlada FBiH osniva Savjet za razvoj trgovine FBiH kao savjetodavno tijelo za potrebe unapređenja razvoja trgovine u FBiH te imenuje njegove članove na period od četiri godine.
Na platformi Javna rasprava možete pročitati detaljniju analizu Nacrta zakona, kakve je izmjene donijelo provođenje javne rasprave te o kakvom će zakonu krajem oktobra glasati u Predstavničkom domu, a onda i u Domu naroda Parlamenta FBiH.
(Istinomjer.ba)