Analize

Mijenja li Vlada RS-a nadležnosti lokalnih zajednica?

Nedavno donošenje Odluke o stavljanju van snage odluke o prenosu akcija Republike Srpske u AD „Grad“ Bijeljina na Grad Bijeljinu od strane Vlade RS-a, ali i informacije o mogućim izmjenama Zakona o principima lokalne samouprave u RS-u koje su se pojavile u javnosti, dva su događaja koja su u danima nakon održanih Lokalnih izbora 15. novembra bacili svijetlo na odnos lokalne i entitetske vlasti u Republici Srpskoj. Izjave Milorada Dodika date nakon što je postalo izvjesno da kandidati SNSD-a neće osvojiti gradonačelničke pozicije u Banjaluci i Bijeljini, svakako su već prethodno uzburkale javnost u zemlji, te otvorila pitanje da li entitetska vlast podršku pruža samo onim općinama u kojima također vladaju iste partije.

Podsjećamo, pobjedu u izbornoj trci za gradonačelnika Banjaluke odnio je Draško Stanivuković (PDP), a u Bijeljini Ljubiša Petrović (SDS). Dan nakon izbora, na konferenciji za novinare SNSD-a 16. novembra, Milorad Dodik je na pitanje novinara može li se desiti situacija da u najvećim gradovima imamo kohabitaciju, te da li smatra da je to moguće, izjavio da u prvoj godini mandata Draška Stanivukovića neće pokretati njegovu smjenu, ustvrdivši pri tome da nijedan prijedlog gradonačelnika neće biti podržan.

Prljava kampanja sa njihove strane do te mjere je zagadila odnose da nijedan prijedlog gradonačelnika neće biti podržan… On ima svoje nadležnosti, on predstavlja grad, nek se šepuri, radi, a vidjećemo kako će provoditi odluke. On je rekao da će penzioneri, đaci, svi dobiti besplatan gradski prevoz. Evo tu ćemo odluku podržati nek predloži da vidimo kako će finansirati. Da vidimo kako će finansirati gradsko grijanje koje smo mi subvencionirali svake godine. Zašto bi onda to Republika radila? Imamo mi i druge opštine gdje trebamo pomoći da se grije. Imamo neka druga mjesta koja moramo… Prekinućemo sve investicije sa republičkog nivoa dok ne vidimo na koji način će se Grad dalje politički razvijati i odnositi, ali u svakom slučaju mislim da definitivno hoću da kažem da je velika greška onih koji su smatrali da imaju svoje pravo i da na ovaj način… Ja im neću oprostiti ovo što su uradili Igoru. Ovo nije nikakva prijetnja, to je moj lični stav. Imam pravo na to kao čovjek. Uzeću svako biračko mjesto i vidjeti. Gdje je god dobio gradonačelnik neka ide pa nek on rješava, mi nećemo više rješavati. Demokratija, šta ćeš. Tako je. Evo počinjemo malo da učimo i od Amerikanaca, šta ćete.

Milorad Dodik, 16. 11. 2020.

Događaji koji će uslijediti u narednim danima bili su povod da se javnost u BiH zapita da li će se Dodikove prijetnje obistiniti, a Istinomjer je tih dana podsjetio i na njegov raniji istup prilikom kojeg je rekao da neće pomoći općine u kojima nije pobijedio SNSD.

Vlada RS-a prvo je 3. septembra ove godine donijela odluku o prenosu akcija Republike Srpske u AD „Grad“ Bijeljina na Grad Bijeljinu, da bi potom na sjednici 26. novembra donijela odluku o poništenju prvobitne odluke, iako je ona već stupila na snagu 25. septembra.

Radi se o preduzeću koje upravlja Kvantaškom pijacom i Agrotržnim centrom „Knez Ivo od Semberije“, a bavi se poslovima inžinjeringa i konsaltinga, uređenjem gradskog građevinskog zemljišta, organizovanjem sajamskih manifestacija i ostalim uslužnim djelatnostima.

Istog dana kada je donesena posljednja odluka Vlade RS-a o stavljanju van snage odluke iz septembra, Ljubiša Petrović, koji je odnio pobjedu kao kandidat za gradonačelnika Bijeljine ispred Miće Mićića, koji je uoči lokalnih izbora napustio SDS i potpisao koalicioni sporazum sa SNSD-om, komentarisao je za BN televiziju odluku Vlade RS-a.

Ovo je sraman i ničim opravdan potez Vlade Republike Srpske, koja treba da bude vlada svih građana Republike Srpske. Ovim potezom oni pokazuju da su Vlada Milorada Dodika, a ne građana Republike Srpske. Osuđujem podjele koje izvršna vlast Srpske provodi po nalogu Milorada Dodika koji je najavio kažnjavanje građana Bijeljine i Banjaluke što nisu glasali za kandidate njegove stranke. Bezobrazna je i drska odluka o stavljanju van snage ranije odluke koju ste donijeli pred lokalne izbore kada je vlast u Bijeljini preuzeo SNSD, o prenosu akcija RS-a u AD “Grad” Bijeljina u vlasništvo građana Bijeljine. Narod vam to neće oprostiti, budite sigurni!

Ljubiša Petrović, 26. 11. 2020.

Nekoliko dana kasnije, početkom decembra, iz Vlade Republike Srpske je rečeno kako Gradu Bijeljina nije oduzela preduzeće “Grad”, već da je prenos vlasništva stopiran zbog proceduralne greške na koju je ukazala Investiciono-razvojna banka Republike Srpske. Ovo je, odgovarajući na poslaničko pitanje Tomice Stojanovića (SDS), rekla potpredsjednica Vlade RS-a Srebrenka Golić.

Akcijskom fondu RS-a pripadaju sva prava od hartija od vrijednosti i udjela koji se nalaze u njegovom portfelju. U IRB-u ističu da ovaj zakon ne predviđa mogućnost prenošenja na treća lica bez naknade i da bi se taj problem mogao riješiti samo u skladu sa Zakonom o privatizaciji državnog kapitala. (…) Ukoliko pretežna djelatnost bude komunalna djelatnost, tada, po osnovu Zakona o prenosu komunalnih preduzeća na jedinice lokalne samouprave, može doći do realizacije odluke. Odluka nije poništena, već je stavljena van snage dok se sve te procedure ne završe.

Srebrenka Golić, 1. 12. 2020.

Ovaj odgovor nije naišao na odobravanje poslanika Tomice Stojanovića, koji je ustvrdio da je ovaj potez Vlade izazvan izbornim porazom kandidata SNSD-a.

Ne možete mi reći da je ovo proceduralna greška, to ste trebali znati i prije dva mjeseca kada ste donosili prvu odluku. Potpuno sam siguran da vas je zabolio poraz u Bijeljini i toliko vas je pogodilo da ste izgubili razum i bez ikakve procedure ste oteli gradsku firmu koju vraćate na nivo Republike Srpske. Kažnjavate narod zbog svog poraza i ne uvažavate volju građana Bijeljine. Ostalo je je samo još da podnesete tužbu protiv svih onih koji nisu glasali za vas zbog nanošenja duševne boli i ne bi me čudilo da donesete zakon da se mora glasati za vas.

Tomica Stojanović, 1. 12. 2020.

Veliku javnu polemiku u RS-u izazvala je i informacija koju je objavio portal Capital da “vlast u Republici Srpskoj uveliko radi na izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima će ulogu onih kojima je narod ukazao povjerenje, a koji pritom nisu članovi SNSD-a, svesti na minimum”.

Iako niko iz Vlade RS-a nije potvrdio ovu informaciju, neimenovani izvor portala Capital tvrdio je da se izmjenama ovog zakona smanjuju nadležnosti načelnika i gradonačelnika.

Zakon se mijenja u dijelu nadležnosti gradonačelnika, gdje se ide u pravcu da njegova funkcija bude protokolarna i da on minimalno odlučuje o procesima u gradu. Funkciju gradonačelnika preuzeće gradski menadžer koji će sa prijedlozima ići pred skupštinu.

Capital, 24. 11. 2020.

U narednim danima uslijedile su brojne reakcije, mahom opozicionih političara u RS-u, ali pisalo se i o otporima unutar samog SNSD-a ovakvom zakonskom rješenju.

Prve reakcije uslijedile su iz PDP-a, ali i od predsjednika SDS-a Mirka Šarovića, koji je rekao da je “prekrajanje zakona nakon izbora udar na demokratiju i njene osnovne principe“.

Pokušaj da se ovo izmijeni nije udar na njih dvojicu, nego na građane koji su ih izabrali sebi za gradonačelnike i na osnovna demokratska prava stanovnika Republike Srpske. Stanovnici ova dva grada neće prihvatiti da njihovo biračko pravo i demokratija budu izigrani promjenama zakona poslije izbora i onaj koji to pokuša moraće se suočiti sa posljedicama postizbornog prekrajanja izborne volje građana.

Mirko Šarović, 25. 11. 2020.

Draško Stanivuković rekao je kako će, u slučaju usvajanja izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi, građane pozvati na proteste.

Ako neko bude spreman da uradi tako nešto, biću prvi gradonačelnik koji će ljude pozvati na protest.

Draško Stanivuković, 25. 11. 2020.

Međutim, iako je portal Capital objavio radne verzije izmjena tri zakona koji se odnose na lokalnu samoupravu (Zakon o službenicima i namještenicima u organima jedinica lokalne samouprave, Zakon o sistemu javnih službi, Zakon o lokalnoj samoupravi), entitetski premijer Radovan Višković negirao je da se radi o nacrtima izrađenim u Vladi RS-a.

Zakoni nisu pisani u Vladi, morate uvažiti to. Da li je neko pisao ili imao namjeru da nešto tako radi, mogu i poslanici da predlože zakon. Vlada niti je pisala, niti predložila, niti se tom temom uopšte bavila.

Radovan Višković, 28. 11. 2020.

Međutim, dva dana kasnije Milorad Dodik je ipak dao određene naznake da bi do izmjena pomenutih zakona moglo doći “u dogledno vrijeme”.

U dogledno vrijeme, kad se konstituiše vlast i novi Savez opština i gradova, oni će predložiti Vladi određena rješenja. (…) Ta rješenja podrazumijevaju tamo gdje načelnik opštine ne može da obezbijedi usvajanje budžeta, to će onda predložiti Komisija za finansije te opštine.

Milorad Dodik, 30. 11. 2020.

Nakon ove izjave postalo je jasno da do izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi u dijelu kojim se mijenjaju nadležnosti načelnika i gradonačelnika neće doći ubrzo, ali Dodik je potvrdio da će se one razmatrati. Pitanje ko je tvorac radnih verzija zakona koje su se pojavile u javnosti, ostalo je neodgovoreno.

U narednim danima zanimljivo će biti pratiti i sudbinu preduzeća AD “Grad” Bijeljina, odnosno da li će ono, prema najavama ministrice Golić, biti ponovo vraćeno Gradu Bijeljini na upravljanje, nakon što se isprave navodne proceduralne greške. Vrijeme će pokazati i da li je slučajnost da su upravo ove dvije teme došle u fokus javnosti, nakon što je SNSD izgubio trku za gradonačelnika u dva najveća grada u RS-u.

Objavljeni članak je nastao kroz projekat SELDI mreže

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!