Klinički centar Univerziteta u Sarajevu već dugi niz godina potresa niz problema – od odlaska velikog broja doktora, optužbi uposlenika za mobing od generalne direktorice, neusvajanja izvještaja o radu ove zdravstvene ustanove do afere “Respiratori” i nedavnog odlaska 13 anesteziologinja iz ove ustanove u Opću bolnicu ”Prim. dr. Abdulah Nakaš”. Paralelno sa ovim događajima, kantonalna Vlada u Sarajevu i opozicione stranke pozivaju na ostavku generalne direktorice Sebije Izetbegović, koja, s druge strane, ističe da namjerava “još dugo raditi na KCUS-u”. Upravni odbor ove ustanove, koji ima ovlasti da imenuje i razrješava generalnog direktora/icu, još uvijek nije imenovan, iako mu je mandat istekao početkom 2021. godine, a novi/stari privremeni UO KCUS-a imenovala je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine bez, kako tvrde iz Vlade Kantona Sarajevo, konsultacija sa njima.
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) je javna zdravstvena ustanova u vlasništvu Federacije BiH i pet kantona: Zeničko-dobojskog, Bosansko-podrinjskog, Unsko-sanskog, Srednjobosanskog i Kantona Sarajevo.
Organi nadzora, upravljanja i rukovođenja na KCUS-u su Nadzorni i Upravni odbor, te generalni direktor/ica.
Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (UO KCUS) bira se na mandat od četiri godine, kao i menadžment te ustanove, a UO KCUS-a ima ovlasti da imenuje i razrješava generalnog direktora/icu, odnosno v.d. generalnog direktora/ice KCUS-a, uz prethodnu saglasnost federalnog ministra zdravstva (član 37. Statuta KCUS-a).
Upravnom odboru KCUS-a, imenovanom 2016. godine, mandat je istekao 13. januara ove godine, a u februaru 2021. godine izglasan je privremeni UO KCUS-a, kada je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine izglasala novi/stari privremeni Upravni odbor KCUS-a bez, kako tvrde iz Kantona Sarajevo, konsultacija sa njima, zbog čega su regovali, osuđujući “samovoljno i nezakonito postupanje federalnog ministra zdravstva Vjekoslava Mandića i Vlade Federacije BiH u postupku imenovanja privremenih članova UO KCUS-a”.
Federalna vlada je, zbog isteka perioda na koji su imenovani, razriješila predsjednika i članove Upravnog odbora Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, te imenovala privremeni UO, u sastavu Branka Galić (predsjednica), Zvonko Landeka, Marina Bera, Edin Obradović, Vesna Brkić, Stana Rotim, Fila Raguž, Ružica Biloš, Snježana Marić, Nedžad Hadžić i Petar Radoš (članovi). Zbog istog razloga razriješen je i Upravni odbor Univerzitetsko-kliničkog centra Sarajevo, te imenovan privremeni kojeg čine Jasmin Kapetanović (predsjednik), Dželaludin Junuzović, Teufik Orahovac, Amer Ovčina, Feriha Hadžagić – Čatibušić, Samir Muminović, Diana Štimjanin-Kolđo, Nusret Popović, Dalibor Kolak, Amra Karić i Ankica Kolar – Jurčević.
Vlada FBiH, 4. 2. 2021.
Kako je saopćila Vlada KS-a i kako su istog dana prenijeli i brojni mediji, ministri iz SDA i HDZ-a na sjednici Vlade Federacije BiH izglasali su imenovanje privremenog Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu – “za” je glasalo osam ministara iz SDA i HDZ-a, protiv su bili Aljoša Čampara, Edita Đapo i Zlatan Vujanović, dok su ostali bili suzdržani.
Osuđujući “samovoljno i nezakonito postupanje federalnog ministra zdravstva i Vlade FBiH”, iz Vlade Kantona Sarajevo poručili su da je KS “većinski finansijer ove vrlo važne zdravstvene ustanove”, te da je “također, u posljednjih 20 godina, 99-procentni finansijer svih kapitalnih ulaganja u Kliničkom centru Kanton Sarajevo”.
Predstavnici Kantona Sarajevo su u toku 2019. godine uputili zvanični opoziv tadašnjih članova Upravnog odbora KCUS-a, tj. predstavnika Kantona Sarajevo, zbog nezadovoljstva i nepostojanja bilo kakvih informacija o radu ovog odbora, odnosno o djelovanju predstavnika KS u odboru ove zdravstvene ustanove. Federacija BiH nikada nije postupila po tom zahtjevu. A posljednji čin imenovanja privremenih članova ovog upravnog odbora, u koji su ponovno imenovane iste osobe, koje, kako su naglasili iz Vlade, nisu legitimni predstavnici Kantona Sarajevo, pokazuje svu samovoljnost federalnog nivoa vlasti. Vlada KS će u narednim danima zauzeti stav o podnošenju eventualnih prijava protiv odgovornih lica, prvenstveno protiv ministra Vjekoslava Mandića kao predlagača odluke o imenovanju privremenih članova UO KCUS-a, zbog zloupotrebe ovlaštenja, ali i nanošenja štete, odnosno uskraćivanja osnivačkih prava KS u ovoj zdravstvenoj ustanovi. Vlada KS će razmotriti i druge mogućnosti pravne zaštite interesa Kantona Sarajevo i njegovih građana.
Vlada Kantona Sarajevo, 4. 2. 2021.
I mjesec ranije, iz Vlade Kantona Sarajevo postavljeno je pitanje ministru Mandiću i Vladi Federacije BiH “zašto nisu blagovremeno provedene aktivnosti na imenovanju Upravnog odbora na mandatni period”.
Upravnom odboru Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) je istekao četverogodišnji mandat 13. januara 2021. godine, o čemu je Vlada Kantona Sarajevo (KS) tek obaviještena dopisom Federalnog ministarstva zdravstva. U dopisu se napominje da Vlada KS treba dostaviti imena dva člana Upravnog odbora (UO), ali da će Vlada Federacije imenovati „privremeni“ UO, dok se redovna procedura imenovanja ne provede. Ovim putem javno postavljamo pitanje ministru Mandiću i Vladi Federacije BiH zašto nisu blagovremeno provedene aktivnosti na imenovanju Upravnog odbora na mandatni period? Informišemo javnost da je tokom 2019. godine Vlada KS imenovala svoje predstavnike u Upravni odbor ove zdravstvene ustanove, ali federalne vlasti takvu odluku nikada nisu provele. Stoga imamo opravdane razloge za bojazan da će se opet političkim manevrima i igrama pokušati zanemariti volja većinskog finansijera ove, za građane i osiguranike Kantona Sarajevo iznimno važne ustanove. Vlada KS će u ostavljenom kratkom roku, svakako dostaviti imena članova UO.
Vlada Kantona Sarajevo, 17. 1. 2021.
U aprilu je Vlada KS-a zatražila od inspekcije i tužilaštava BiH i KS-a da hitno ispitaju tvrdnje iz drugog pisma anesteziologa KCUS-a, a nakon što je početkom maja 2021. godine ostavku na KCUS-u dalo 13 anesteziologinja, ponovno se oglasila Vlada Kantona Sarajevo, zahtijevajući od Vlade FBiH da hitno smijeni rukovodstvo i Upravni odbor Kliničkog centra Sarajevo.
Ipak, da bi se mogao smijeniti menadžment KCUS-a, odnosno generalna direktorica Sebija Izetbegović, potrebno je imenovati Upravni odbor ove zdravstvene ustanove koji još uvijek nije predložen, a federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić ističe da je “u tijeku natječaj za nove članove Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu“.
Menadžment mijenja Upravni odbor, a federalni ministar samo na to daje saglasnost. Upravni odbor postoji za to.
(…)
Po zakonu svi osnivači Kliničkog centra, a to su kantoni, predlažu članove Upravnog odbora, a onda Upravni odbor raspiše natječaj. Zadnji put je na najtečaj bilo prijavljeno samo jedno, to je profesorica koja je sad imenovana (Sebija Izetbegović). Niko se više nije prijavio.
(…)
Kanton Sarajevo imenuje dva člana, jer je tu sjedište (KCUS-a), ostali kantoni po jednog, federalno ministarstvo imenuje dva i ustanova kojoj se imenuje Upravno vijeće imenuje tri člana Upravnog vijeća. Tako je po Zakonu.
(…)
Samo sam dobio informaciju od ministra Vranića (ministar zdravstva KS) da je u toku procedura, jer oni su trebali raspisati natječaj, pa oformiti komisiju. Komisija onda napravi selekciju prijavljenih kandidata i samo me izvjestio da je u toku procedura.
(…)
Mi kao Federalno ministarstvo predlažemo nove, kantoni moraju predložiti nove i ustanova gdje se imenuje moraju predložiti nove. Svi moraju proći natječajnu proceduru, moraju se predložiti i rekao sam da sam dobio od ministra Vranića izvješće da njima procedura još traje i da nisu u mogućnosti u roku poslati imena novih kandidata. Onda ja njihove prijedloge iznesem na sjednicu Vlade Federacije i Vlada dizanjem ruka izabere ili ne izabere Upravno vijeće. To Vam samo može biti ako aludirate na neku politiku.
Vjekoslav Mandić, 13. 5. 2021.
Članom 35. Statuta KCUS-a utvrđeno je da Upravni odbor čine predstavnici:
- Federacije – dva člana;
- kantona osnivača – po dva člana kojima je zdravstvena ustanova ujedno opća i kantonalna bolnica,
- kantona osnivača – po jednog člana, kojima zdravstvena ustanova nije ujedno opća i kantonalna bolnica,
- stručnih radnika zdravstvene ustanove – tri člana, od kojih najmanje dva moraju biti iz reda zdravstvenih radnika.
Predsjednika i članove Upravnog odbora imenuje i razrješava Vlada Federacije BiH na prijedlog federalnog ministra zdravstva, a u smislu člana 64. stav 6. Zakona o zdravstvenoj zaštiti. (…) Kandidati za članove u Upravni odbor moraju ispunjavati kriterije utvrđene Odlukom o bližim kriterijima za imenovanje u upravne odbore zdravstvenih ustanova u vlasništvu Federacije odnosno jednog ili više kantona i Federacije zajedno koju donosi Vlada Federacije BiH.
Statut KCUS-a, član 35.
Uvidom u član 64, stav (6) Zakona o zdravstvenoj zaštiti, jasno je da predsjednika i članove upravnog odbora zdravstvene ustanove imenuje i razrješava Vlada Federacije BiH, na prijedlog federalnog ministra.
Na pitanje RSE koliko ima političkog uticaja u izboru rukovodstva KCUS-a, ministar Mandić je odgovorio kako Vlada FBiH bira upravni odbor, a ministar zdravstva “daje suglasnost na imenovanje direktora isto kao što daje suglasnost obrnuto na rješenje o smjeni”.
Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, odnosno članom 66, utvrđeno je da “direktora/icu zdravstvenih ustanova, čiji je osnivač, odnosno suosnivač Federacija, imenuje upravni odbor zdravstvene ustanove, uz prethodnu saglasnost federalnog ministra”, što, pak, znači da federalni ministar zdravstva može odbiti da dâ saglasnost za imenovanje direktora/ice zdravstvene ustanove, ali i članova/ica Upravnog odbora KCUS-a.
Tako je, naprimjer, Vlada Kantona Sarajevo u augustu 2019. godine donijela Rješenje o imenovanju Ismeta Gavrankapetanovića i Belme Kapo na mjesta vršilaca dužnosti predstavnika Kantona Sarajevo u Upravnom odboru Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, nakon što je prethodno donijela rješenje o razrješenju ranijih članova ovog upravljačkog tijela KCUS-a, no ministar zdravstva FBiH Vjekoslav Mandić nije uvažio zahtjeve Kantona Sarajevo u vezi imenovanja prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića i dr. Belme Kapo.
Početkom maja, 13 anesteziologinja dalo je otkaz u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu zbog, kako su naveli, “uslova rada”, nedugo nakon što je dio ljekara sa Klinike za anesteziju i reanimaciju poslalo interni akt u kojem su iznijeli tvrdnju da respiratori ACM 812A, koje je iz Kine uvezla firma “Srebrena malina” u aprilu 2020. godine i koji se koriste na KCUS-u, ne posjeduju neophodne postavke koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju COVID-19 pacijenata.
Na odlazak velikog broja radnika iz ove zdravstvene ustanove upozorava se već nekoliko godina.
Ovo svakako nije jedini problem sa kojim se susreće KCUS – Skupština Kantona Sarajevo nije usvojila pozitivan Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju KCUS-a za 2019. godinu, nakon što su pojedini zastupnici istakli nezadovoljstvo zbog ušteda na KCUS-u za koje su smatrali da su se “vršile na račun pacijenata, da ljekarima nije dozvoljeno da obavljaju stručno usavršavanje, te da je samo četiri hiljade maraka utrošeno za te namjene.”
I u maju 2021. godine, na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, razmatran je Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju KCUS-a za 2019. godinu, koji je predstavljao Edo Hasanbegović, direktor Discipline za zdravlje djeteta KCUS-a.
Zastupnici su iznijeli niz kritika na rad KCUS-a, kao i na činjenicu da generalna direktorica Sebija Izetbegović nije došla na Skupštinu KS-a kako bi branila izvještaj, a u raspravi su iznesene brojne kritike i na odlazak ljekara sa KCUS-a, naročito u kontekstu odlaska 13 doktorica anesteziologa.
Skupština Kantona Sarajevo, u konačnici, sa 23 glasa protiv nije usvojila Izvještaj KCUS-a za 2019. godinu.
Ukupno stanje u zdravstvu u Federaciji BiH, ali i u Kantonu Sarajevo, odavno iziskuje korijenite reforme kako bi građani imali zdravstvene usluge kakve zaslužuju i i za koje odvajaju novac.
(Istinomjer.ba)