Analize

Građani/ke KS i ove zime u strahu od obustave grijanja i budućih poskupljenja plina

U javnosti se početkom ove sedmice pojavila informacija da će doći do obustave grijanja u Kantonu Sarajevo. I dok su trajale rasprave i prebacivanje odgovornosti između kantonalne Vlade i opozicije, te Energoinvesta i Sarajevogasa, u jeku zime i jednog od najhladnijih dana, sa izrazito niskim temperaturama, građani/ke ovog kantona su još jednom bili/e suočeni/e sa mogućom obustavom grijanja. To predstavlja još jedan udarac za potrošače ovog energenta, s obzirom na činjenicu da je početkom godine došlo i do poskupljenja plina.

Foto: Parkstone Yorkshire
Foto: Parkstone Yorkshire

Početkom sedmice, tačnije 24. januara 2022. godine, iz Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća Sarajevogas saopćeno je da ograničena isporuka gasa dobavljača Energoinvest nije dovoljna za snabdijevanje svih kupaca u Kantonu Sarajevo.

Kako bi se očuvao gasni sistem i osiguralo snabdjevanje gasom kupaca koji nemaju mogućnost korištenje alternativnih goriva, ekipe KJKP “Sarajevogas” su u dogovoru sa KJKP “Toplane- Sarajevo” na terenu i sa gasnog sistema isključuju sve kotlovnice koje mogu koristiti lož ulje. (…) Nestabilnosti gasnog sistema, doprinjela je i dvostruko veća potrošnja ArcelorMittala u odnosu na uobičajnu, što predstavlja problem u situaciji kada Energoinvest za FBiH isporučuje ograničene količine gasa.

Saopćenje KJKP Sarajevogas, 24.1.2022.

Ova informacija zabrinula je građane/ke Kantona Sarajevo, s obzirom na činjenicu da su ove sedmice u BiH zabilježene izrazito niske temperature, zbog čega je i Federalni hidrometeorološki zavod izdao narandžasto upozorenje.

Iz Vlade Kantona Sarajevo poručili su kako “neće dozvoliti da građani ostanu bez grijanja, uprkos političkom pritisku sa federalnog nivoa”.

U posljednja tri dana za Kanton Sarajevo je isporučeno 215.000 kubika plina manje u odnosu na garantovane količine. (…) Manjak je nastao zbog nepredviđenog povlačenja 150.000 kubika plina od strane “Arcerol Mittala”, na ime navodnog remonta. “Energoinvest” u ovom trenutku traži da građani Kantona Sarajevo plaćaju tržišnu cijenu plina za dodatne količine, a koja je četiri puta viša od ugovorene, dok “Arcelor Mittal” dodatne količine plaća po nižim, ranije ugovorenim cijenama. Vlada KS neće dozvoliti da taj udar podnesu sami građani. Trenutno u Sarajevu 70 posto kotlovnica radi na alternativnim gorivima, zbog reduciranih količina plina.

Saopćenje Vlade KS, 25.1.2022.

Povodom tvrdnji Vlade Kantona Sarajevo da su kriza nedostatka energenata i najavljeno isključenje grijanja posljedica političkog pritiska s federalnog nivoa, oglasila se i Kantonalna organizacija SDA Sarajevo saopćenjem u kojem odbacuje pomenute navode.

Istina je da je Vlada KS nesposobna donijeti precizne i blagovremene procjene, te naručiti potrebne količine gasa. Energoinvest gas nabavlja već 45 godina, a problemi s isporukom pojavljivali su se samo u toku agresije na BiH i za vrijeme aktuelne vlade Trojke. Vlada KS nesposobna je urediti i pitanje marži Sarajevogasa i Toplana, pa ova preduzeća prilikom nabavke ostvaruju dvostruku zaradu.

KO SDA Sarajevo, 25.1.2022.

Istog dana, Vlada Kantona Sarajevo je na vanrednoj sjednici donijela odluku o nabavci dodatnih količina gasa po tržišnoj cijeni, kako bi spriječila obustavu grijanja za više od 150.000 građana/ki koji/e su korisnici/e Toplana. Iz kantonalne Vlade navode da je zatražena nabavka dodatnih 500.000 kubika gasa, koji bi po ugovorenoj cijeni koštali 372.000 KM, te će biti plaćeni četiri puta više.

“Sarajevogas” će u narednom periodu poduzeti pravne radnje koje se tiču nepoštivanja ugovora od strane” Energoinvesta”, zbog neisporučenih ugovorenih količina gasa i naknade štete uzrokovane neizbježnom nabavkom dodatnih količina gasa po značajno uvećanoj cijeni. Podsjećamo, u posljednja tri dana za Kanton Sarajevo je isporučeno 215.000 kubika gasa manje u odnosu na garantovane količine. Manjak je nastao zbog nepredviđenog povlačenja 150.000 kubika gasa od strane privatne kompanije “Arcerol Mittal”, na ime navodnog remonta. “Energoinvest” traži da Kanton Sarajevo plaća tržišnu cijenu gasa za dodatne količine, a koja je četiri puta viša od ugovorene, dok “Arcelor Mittal” dodatne količine plaća po nižim, ranije ugovorenim cijenama. Vlada KS neće dozvoliti da taj udar podnesu sami građani. Trenutno u Sarajevu 70 posto kotlovnica radi na alternativnim gorivima zbog reduciranih količina gasa.

Saopćenje Vlade KS, 25.1.2022.

U međuvremenu, javnosti se obratilo i Kantonalno javno komunalno preduzeće Sarajevogas demantom na saopćenje Energoinvesta d.d Sarajevo, objavljeno 24.1.2022. godine, u kojem su naveli da su u prethodnim danima isporučili veću količinu gasa od prvobitno planirane, tj. naručene količine, kao i da je “Energoinvest, u subotu, 22.1.2022. godine, imajući na umu nastupajući hladni period, poslao poruku Sarajevogasu i Toplanama, obavještavajući ih da je spreman da naruči i dodatne količine gasa, za šta je potrebna saglasnost i narudžba Sarajevogasa, ukoliko ne postoje druga alternativna rješenja zagrijavanja”.

Kako snabdjevač za Federaciju BiH Energoinvest d.d Sarajevo kontinuirano obavještava javnost o mogućnosti nabavke dodatnih količina prirodnog gasa za Federaciju BiH, KJKP Sarajevogas je, radi istinitosti i kompletnosti informacije, dužan obavijestiti javnost o sljedećem:

Ponuda Energoinvesta za nabavku dodatnih količina prirodnog gasa koja je stigla na e- mail direktora KJKP Sarajevogasa jasno naglašava kupovinu dodatnih količina prirodnog gasa, ali po četiri puta većoj cijeni u odnosu na trenutnu koju je utvrdila Vlada Federacije BiH 30.12.2021. godine za distributivna preduzeća u Federaciji BiH. Također, ističemo, po istom Ugovoru, prethodnih godina Sarajevogas nije imao ograničenja u dnevnoj potrošnji, odnosno postojala je mogućnost dnevne renominacije količina gasa, što u ovom trenutku nije moguće. Trenutno, Energoinvest je ograničio isporuku na 1.200.000 Sm3 prirodnog gasa za Federaciju BiH, odnosno 950.000 Sm3 za dnevne potrebe KJKP Sarajevogasa, po veleprodajnoj cijeni prirodnog gasa koju je utvrdila Vlada Federacije BiH na sjednici održanoj 30.12.2021.godine. S tim u vezi, važno je naglasiti da je 22.01.2022. godine Sarajevogasu isporučeno 50.000 Sm3 manje u odnosu na naručene dnevne količine, 23.01.2022. manje 44 000 Sm3 a jučer 24.01.2022. godine za čak 130.000 Sm3. Javnost mora biti upoznata i s činjenicom da je jučer i danas (24 i 25.01.2022.godine) Arcelor Mittalu dozvoljeno da troši dodatne količine gasa dva puta veće od planiranih, a po trenutnoj cijeni koju je utvrdila Vlada Federacije BiH, dok se tržišna cijena nudi samo KJKP “Sarajevogasu” i KJKP “Toplane-Sarajevo”.

Saopćenje KJKP Sarajevogas, 25.1.2022.

Generalna direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević, gostujući na N1 televiziji 25. janaura 2022. godine, istakla je da su “Sarajevogas i Toplane dobile više gasa nego što su naručile te da kriza apsolutno ne postoji”.

Na pitanje voditelja da li je istina da je Energoinvest tražio četiri puta veću cijenu od dosadašnje, Hadžialjević je istakla da je “Energoinvest dostavio originalnu ponudu Sarajevogasu koji ima originalnu ponudu tržišnog isporučioca gasa, koja je sa vrijednošću na granici u Zvorniku”, te da je cijena izuzetno velika jer, kako je navela, “kada se to pretvori, to je 1.600 dolara na 100 kubika, što je ekstremno puno i jako je velika cijena u odnosu na ono što imamo”.

U nedjelju je Sarajevogas naručio 855.000 svaki dan, a dobio je milion i 3.885 kubika. Sarajevogas je naručio jednu količinu i on na dnevnoj bazi mora da primi tu količinu. Sarajevogas ne govori istinu, odnosno Toplane nisu naručile količine koje su sada njima trebale, a svih ovih dana apsolutno ne. I Arcelor Mittal kao i Sarajevogas je definisao godišnje, mjesečne i dnevne količine gasa. Arcelor Mittal je naručio 160.000 kubika, uglavnom su se pridržavali, a jučer je potrošio 235.000. Zašto? Jer je imao remont i to nisu količine gasa koje su uzete od nekog, i one se vrati u te količine.

Bisera Hadžialjević, 25.1.2022.

Dan kasnije, 26. januara, javnost je obaviještena da je počela normalizacija u snabdijevanju gasom i stabiliziranje gasnog sistema te da će tokom dana u gasni sistem biti vraćeni svi privredni i poslovni subjekti koji su zbog ograničene isporuke gasa koristili alternativna goriva, kao i određeni broj kotlovnica KJKP Toplane-Sarajevo. Naveli su i da očekuju da će u večernjim satima i sve ostale kotlovnice Toplana, koje su koristile alternativno gorivo, ponovo biti dio gasnog sistema.

Direktor Sarajevogasa Edis Baković istakao je da je bitna informacija da dodatne količine, koje će biti nabavljene po većoj cijeni, neće utjecati na račune koje primaju građani/ke, kao i da im Energoinvest nije isporučio ono što su naručili te da im nikada nije poslao dopis u kojem navodi kako nije u mogućnosti to da uradi.

Mi imamo mjesečne planove i dnevne narudžbenice. Svaki dan planiramo koliko nam treba. Niti jednom nismo dobili od Energoinvesta poruku da nisu u mogućnosti da ispune to. U ponedjeljak se desio previd neplanski, ne znam zašto usred grijne sezone i najhladnijeg dana ArcellorMital radi remont i dobio je duplo više količina nego što je planirano.

Edis Baković, 26.1.2022.

U četvrtak, 27. januara, iz Energoinvesta su saopćili da su u tri navrata dostavljali Sarajevogasu ažuriranu i transparentnu ponudu za traženu dodatnu količinu gasa ,”obzirom da se tržišne cijene gasa mijenjaju na dnevnoj osnovi”. Međutim, kako navode iz Energoinvesta, “umjesto nabavke dodatnih količina gasa, Sarajevogas je svojom e-mail porukom od 26. januara 2022. godine u 18.06 sati obavijestio Energoinvest da mu dodatne količine gasa nisu potrebne, da odustaje od nabavke dodatnih količina, te da ga zadovoljavaju količine gasa koje Energoinvest redovno isporučuje za potrebe Sarajevogasa”.

Osim što su građani/ke Kantona Sarajevo u određenim naseljima neko vrijeme ostali bez grijanja na izuzetno niskim temperaturama, ovo svakako nije prvi put da se stanovnici/e ovog kantona tokom zimskog perioda suočavaju sa isključenjem plina, a posljednjih se godina, iz različitih razloga, ovo pitanje često tematiziralo. Tako je 2009. godine mađarski transporter plina obavijestio BH-Gas da su Ukrajina i Rusija smanjile isporuke prirodnog gasa BiH za 100% u odnosu na ugovorene količine tog energenta. Tada je dotok plina za individualne potrošače u potpunosti obustavljen te su građani/ke bili/e primorani preći na alternativne izvore topline – električne peći i čvrsta goriva.

Tokom 2012. godine, pred početak grijne sezone, pojavila se informacija kako bi Kanton Sarajevo mogao ostati bez plina zbog neizmirenih obaveza Toplana, koje su najveći dužnik Sarajevogasu, koji je, opet, dužan BH-Gasu, “a sve to bi moglo uticati na isporuku plina iz Rusije, gdje bi Gazprom mogao zavrnuti ventile”.

Sredinom te godine došlo je do prekida isporuke prirodnog gasa za Kanton Sarajevo, a u opticaju su bile male količine koje su bile dovoljne da izmire potrebe privatnih korisnika/ca, dok su veliki potrošači ostali bez ovog energenta. Kao razlog ove obustave navedena su dugovanja prema BH-Gasu od Sarajevogasa, kojem su dužnik bile Toplane, dok su građani/ke Toplanama dugovali više od 35 miliona eura u tom momentu.

U godinama koje su uslijedile dešavale su slične situacije i problemi zbog dugovanja koje je Sarajevogas imao prema BH-Gasu.

I dok se prebacuje odgovornost sa jedne na drugu stranu, građani/ke Kantona Sarajevo navikli su da se svake godine suočavaju sa mogućim isključenjem plina, a do toga je u nekoliko navrata zaista i došlo. Pored toga, podsjećamo i da je početkom godine došlo do povećanja cijene prirodnog gasa. Naime, nakon što je u aprilu 2021. godine Bosna i Hercegovina prešla na snabdijevanje prirodnim gasom putem Turskog toka, iz uvoznika ovog energenta, Energoinvesta, saopćeno je da je cijena transporta niža za 25% nego u periodu kada je gas dopreman preko Mađarske. Ipak, niža cijena se nije odrazila na krajnje korisnike/ce, te je došlo do poskupljenja gasa već početkom 2022. godine. To se reflektiralo na Kanton Sarajevo, koji je najveći potrošač prirodnog gasa u BiH.

Svaka godina sa sobom donosi novi krizu i strah građana/ki od novih poskupljenja ovog energenta, kao i mogućnost prekida snabdijevanja, no konkretnih aktivnosti u cilju rješavanja brojnih problema vezanih za opskrbu plinom u Bosni i Hercegovini još uvijek nema.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!