Analize

EUFOR “uznemirava”, a prezentacija oružja MUP-a RS “zabavlja” djecu

I dok MUP Republike Srpske u gradovima širom ovog entiteta prezentuje oružje, municiju, oklopna vozila i uniforme koje imaju u svom posjedu građanima/kama, ali i najmlađoj populaciji, u pojedinim lokalnim zajednicama iskazali su nezadovoljstvo i zabrinutost zbog prisustva EUFOR-ovih snaga na ulicama bh. gradova.

Foto: Opština Sokolac
Foto: Opština Sokolac

Nakon što je Rusija započela invaziju na Ukrajinu, EUFOR je odlučio da od kraja februara 2022. godine aktivira 500 rezervista koji će boraviti u Bosni i Hercegovini, čime se broj EUFOR-ovih vojnika stacioniranih u našoj zemlji povećao na 1.100.

Komentarišući pojačano prisustvo svojih vojnika i vozila širom Bosne i Hercegovine, iz EUFOR-a su saopštili da “građani BiH mogu očekivati povećan broj patrola nakon aktiviranja 500 pripadnika rezervnog sastava, što je bila mjera predostrožnosti u podršci partnerima u BiH”.

U danima koji su uslijedili, pripadnici EUFOR-a boravili su na području opštine Sokolac, iz koje je 17. marta 2022. godine saopšteno da je “EUFOR izazvao zabrinutost i nemir kod građana Sokoca”.

Drugi dan vojnici EUFOR-a na području opštine Sokolac sprovode određene aktvivnosti, što je izazvalo zabrinutost i nemir kod građana. Njihovo prisustvo na parkingu osnovne škole, Srednjoškolskog centra Vasilije Ostroški, te kod dječijeg igrališta kod fontane, pod punom ratnom spremom i borbenim vozilima zabrinuli su roditelje. Zabrinuli su sve u lokalnoj zajednici. Premda se kaže da su tu da „osjetimo bezbjednost“ prije da su uspjeli da nas podsjete na rat, na sve strahote koje pokušavamo da zaboravimo.

Saopštenje Opštine Sokolac, 17.3.2022.

Načelnik ove opštine Milovan Bjelica poručio je da nema potrebe da pripadnici EUFOR-a obavljaju svoje zadatke u blizini škola, dvorane i dječijih igrališta.

U nastavku saopštenja, Bjelica je pojasnio da prisustvo EUFOR-ovih snaga, “koje za cilj ima navodno osjećaj sigurnosti i bezbjednosti, zapravo kod stanovnika Sokoca i Romanije stvara sve suprotno, unosi nemir, povećava gnjev i loše uspomene” te podsjetio da je NATO “u ove dane započeo i bombardovanje Srbije 1999. godine, rane su svježe, a nezadovoljstvo zbog nepravde je i danas prisutno”.

Još jednom želim da apelujem da za provođenje misije EUFOR nema razloga da plaši našu djecu. Kao ni da paradira našim ulicama. O bezbjednosti i sigurnosti naših ulica brine Policija Republike Srpske.

Milovan Bjelica, 17.3.2022.

Ipak, samo desetak dana kasnije, iz Opštine Sokolac saopšteno je da su “povodom obilježavanja 4. aprila – Dana policije Republike Srpske, pripadnici Policijske stanice Sokolac organizovali Dan otvorenih vrata za djecu iz sokolačke Ustanove za predškolsko vaspitanje i obrazovanje” te naveli da je “ovo aktivnost koja se već održava tradicionalno, a kojom se djeci na njima prilagodljiv način pokazuju oprema i sredstva koja policijski službenici koriste u svakodnevnom radu”.

Policajci su predstavili svoja materijalna i tehnička sredstva kojima raspolažu. Tako su djeca iz vrtića mogla da pogledaju uniforme, naoružanje, duge i kratke cijevi, zatim sredstva za vezivanje, službene palice, pancire, službene automobile, kao i opremu za posebne snage policije, tzv. kornjaču.

Tokom današnjeg druženja, zaključeno je da je organizovanje ovakvih aktivnosti veoma važno, jer se tako razvija ljubav prema ovom pozivu, nestaje strah od policajaca i djeci se može ukazati koliko je policijski službenik bitan u njihovom odrastanju.

Saopštenje Opštine Sokolac, 1.4.2022.

Svoj osvrt na djelovanje snaga EUFOR-a u Bosni i Hercegovini dao je i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija te istakao da je za njega “neprihvatljivo da snage EUFOR-a patroliraju ispred javnog servisa, ispred televizije”.

Vojska ispred televizije, u principu, znate šta uvijek znači. Ne vidimo mjesto, ni ulogu EUFOR-a na sportskim i dječijim igralištima, ali poštujemo mandat koji ima kao garant mira u BiH.

Zoran Tegeltija, 18.3.2022.

Podsjećamo, Dejtonski mirovni sporazum, u okviru Aneksa 1A, sadrži sporazum o vojnim aspektima mirovnog rješenja, a u njemu je definisana uloga tadašnjeg IFOR-a. Prema sporazumu, ove snage, između ostalog, imaju mandat da osiguraju mir, teritorijalni integritet i suverenitet BiH, uz široka ovlaštenjima koja uključuju i upotrebu neophodne sile.

U decembru 1996. godine, IFOR su zamijenile snage SFOR-a, a kako je tada navedeno, misija IFOR-a bila je da implementira mir, a SFOR-ova da stabilizuje mir. Odlukom Vijeća Evrope iz 2004. godine, snage SFOR-a zamijenile su snage iz Evropske unije, odnosno EUFOR misija Althea, uz osnivanje stalnog štaba NATO-a u Sarajevu, koji je uspostavljen početkom decembra 2004. godine.

Istinomjer se ovom temom detaljnije bavio u analizi “Koji je mandat EUFOR-a u BiH?”, a iz svega navedenog jasno je da EUFOR ima ovlaštenja s ciljem očuvanja mira, stabilnosti, teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, odnosno sprečavanja svega onoga što je u suprotnosti sa Općim okvirnim sporazumom za mir.

I dok se u Republici Srpskoj moglo čuti nezadovoljstvo zbog prisustva pripadnika EUFOR-a na određenim lokacijama u BiH, u martu su u gradovima širom Republike Srpske zabilježene aktivnosti povodom 30 godina postojanja Ministarstva unutrašnjih poslova RS.

Jedan vid obilježavanja ove godišnjice iskazan je na način da su pripadnici MUP-a RS građanima/kama prezentovali oružje, municiju, oklopna vozila i uniforme koje imaju u svom posjedu.

Sa fotografija i videosnimaka dostupnih javnosti, na skupu u Doboju bilo je moguće primijetiti i velik broj djece, a direktor policije Republike Srpske Siniša Kostrešević je tom prilikom istakao kako su “ovakva dešavanja vrlo zanimljiva mlađoj populaciji, naročito djeci”.

Foto: RTRS
Foto: RTRS

Slične aktivnosti provodile su se i u drugim gradovima Republike Srpske, a u saopštenjima dostupnim na zvaničnoj web stranici MUP-a RS navodi se da su se djeci na prilagodljiv i bezbjedan način pokazali oprema i sredstva koja policijski službenici koriste u svakodnevnom radu.

I dok edukativna predavanja na kojima se djeca upoznaju s policijskom opremom, svakodnevnim policijskim poslovima i važnošću policijskog postojanja i djelovanja u zajednici svakako sama po sebi nisu sporna i inače su česta praksa, postavlja se pitanje zašto se djeca, ali i ostatak stanovništva, “plaše” EUFOR-om dok se istovremeno najmlađoj populaciji kroz dane otvorenih vrata prezentuju, između ostalog, oružje i oprema koju koriste pripadnici policije RS.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!