Analize

Društvene mreže najčešće mjesto preuranjene kampanje

Nakon izmjena Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, Centralna izborna komisija BiH (CIK BiH) počela je zaprimati prijave i intenzivnije kažnjavati političke stranke zbog preuranjene izborne kampanje. Međutim, kazne CIK-a od nekoliko hiljada konvertibilnih maraka često nisu djelovale preventivno te su stranke i kandidati/kinje nastavili kršiti Izborni zakon.

Izmjene Izbornog zakona koje je 26. marta 2024. godine nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt proširile su definiciju preuranjene izborne kampanje i dovele do većeg kažnjavanja od CIK-a. Ovim izmjenama zabranjeno je provođenje izborne kampanje u periodu od raspisivanja izbora do službenog početka kampanje. Kao preuranjena politička kampanja definirano је vođenje izborne kampanje u elektroničkim, online i tiskanim medijima, putem društvenih mreža ili bilo koji oblik javnog oglašavanja kampanje. Izmjene su predvidjele kazne za političke subjekte u iznosu od 3.000 KM do 30.000 KM.

Preuranjena predizborna kampanja obuhvatila je period od 8. maja 2024, kada je Centralna izborna komisija raspisala Lokalne izbore, do 6. septembra 2024, kada je započela predizborna kampanja.

Centralna izborna komisija BiH izrekla je prve kazne na izborima 2024. godine za preuranjenu izbornu kampanju 18. juna 2024. godine, kada je, po prijavi Transparency Internationala, s 3.000 KM kažnjen Demokratski narodni savez, jer je pristalica ove stranke Dobrica Kucalović kao zamjenik ministra sigurnosti i predsjednik gradskog odbora ove stranke u Zvorniku vodio preuranjenu kampanju objavama na društvenim mrežama. CIK je naložio Kucaloviću brisanje spornih objava.

Izricanje kazni nastavljeno je i na sjednici CIK-a 25. juna 2024. godine, kada su kažnjeni Naša stranka i Narod i pravda zbog objava na društvenim mrežama koje je CIK ocijenio kao preuranjenu izbornu kampanju, te je također izrekao kazne od po 3.000 KM.

Stranke su najčešće kažnjavane za preuranjenu kampanju zbog objava na društvenim mrežama u kojima su promovirani/e kandidati/kinje ili stranke prije početka kampanje. Tako je SDA kažnjena zbog objave na Facebooku koja promovira Rusmira Musu za gradonačelnika Bihaća te jer je SDA Visoko radove gradske administracije predstavila kao svoje. HDZ BiH je za preuranjenu kampanju kažnjen zbog postavljanja bilborda sa stranačkim logom u Busovači. SNSD je jednu od kazni dobio jer je predstavljao infrastrukturne radove u Trebinju kao zaslugu stranke. Za preuranjenu kampanju kažnjen je i SDS zbog promocije kandidata za načelnika Teslića Milana Miličevića prije službenog početka kampanje.

U periodu od 20. maja do 2. jula 2024. godine, CIK je izrekao ukupno 26 kazni za preuranjenu predizbornu kampanju. Također, CIK je od 20. maja do 13. septembra 2024. zaprimio 607 prijava na preuranjenu izbornu kampanju, što pokazuje da je ova praksa bila masovna. Kažnjene su sve značajnije političke stranke, uključujući DNS, Našu stranku, HDZ BiH, SDA, Ujedinjenu Srpsku, Možemo bolje, PDP, Snagu naroda, SNSD, SDP BiH, Laburističku stranku, Stranku za BiH, SDS, Demos, HDZ 1990, BOSS i druge. Prijave su najčešće podnosili Transparency International, Koalicija “Pod lupom”, političke stranke i kandidati/kinje i privatna lica, a dio prijava podnesen je anonimno.

Prema analizi Mediacentra, političke stranke često su odbijale ukloniti sporni sadržaj s društvenih mreža i nakon izricanja kazni, te su se na odluke CIK-a žalile nadležnim sudovima. U slučaju prve kazne DNS-u, Sud BiH prihvatio je žalbu i poništio kaznu. Anadolu Agency izvijestila je kako je do 15. augusta CIK izrekao ukupno 233.500 KM kazni, od čega za preuranjenu kampanju 206.600 KM, ili 88% od ukupnog iznosa kazni. Iznos kazni za preuranjenu kampanju do 1. septembra 2024. povećao se na oko 300.000 KM.

Da je preuranjena predizborna kampanja dominantan oblik kršenja Izbornog zakona BiH, potvrđuje i izvještaj Koalicije “Pod lupom”, koji je za period od 25. jula do 7. augusta utvrdio kako se od 191 nepravilnosti, koju je zabilježila ova koalicija, 147 odnosi na preuranjenu izbornu kampanju, a zabilježeno je i 125 slučajeva preuranjene kampanje na društvenim mrežama. Koalicija “Pod lupom” upozorila je na to kako je zakonski kažnjiva samo plaćena preuranjena kampanja, što ostavlja političkim akterima/kama širok prostor za preuranjenu kampanju na druge načine.

Kazne koje je izricao CIK BiH često nisu djelovale preventivno te su političke stranke nastavljale ponavljati prekršaje i voditi preuranjenu političku kampanju. Također, kažnjeni su često odbijali ukloniti sporan sadržaj. Zbog svega toga, CIK je po narednim prijavama povećavao kazne. Demos je kažnjen četiri puta za preuranjenu kampanju, a SNSD u Vlasenici tri puta jer nije uklonio sporne objave s društvenih mreža.

Prema mišljenju Vehida Šehića iz Koalicije “Pod lupom”, ovakve novčane kazne nisu svrsishodne, jer ih neke političke stranke mogu plaćati, te bi, kako ističe, trebalo razmisliti o strožijim mjerama.

“Ja mogu sve jer imam moć, imam fotelju, a vi nećete moći” – to je najgora poruka koja se može poslati. Tako da bi trebalo u narednom periodu, kad se ovo sve završi, dopuniti, izmijeniti Izborni zakon Bosne i Hercegovine, predvidjeti neke nove sankcije. Vidimo da su mnogi rekli da nije njima nikakav problem plaćati novčane kazne.

Vehid Šehić, 15.9.2024.

Transparency International upozorio je 19. jula 2024. godine kako CIK ne kažnjava stranke za preuranjenu kampanju u svim prijavljenim slučajevima, usprkos postojanju jasnih dokaza. Tako je CIK odbio kazniti SNSD po prijavi Transparency Internationala za dijeljenje stranačkog propagandnog materijala u staračkom domu i udruženju djece s posebnim potrebama u Prnjavoru, usprkos postojanju fotografija koje to dokazuju, tvrdeći da nije bilo stranačkih obilježja, logoa stranke ili političkih poruka bilo kakve vrste.

Pokazalo se da CIK kažnjava stranke pretežno po prijavama. Među onima koje je CIK ipak kaznio po službenoj dužnosti jeste i stranka Snaga naroda zbog objavljenog spota, koji je ocijenjen kao preuranjena kampanja.

Iako je kampanja u toku, Centralna izborna komisija nastavila je razmatrati pristigle prijave za preuranjenu kampanju. Tako je CIK na sjednici 19. septembra 2024. godine kaznio PDP, SDA, HDZ BiH, NES i Savez za novu politiku.

Naš partnerski portal Raskrinkavanje uočio je i primjere preuranjene kampanje korištenjem web portala koji se nominalno predstavljaju kao neovisni mediji, a zapravo promoviraju političke kandidate/kinje.

Izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt u značajnoj su mjeri utjecale na način vođenja predizbornih kampanja u BiH i stranačke financije usljed kazni koje je izricao CIK. Međutim, unatoč izricanju kazni i prijavljenim prekršajima, očigledno je da preuranjena kampanja ostaje problem, pri čemu političke stranke često ne reagiraju na odluke Centralne izborne komisije BiH i odbijaju ukloniti sporni sadržaj.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!