Analize

Dok se vlast u Goraždu od poplava brani obaloutvrdama, građani bez vode

Iako su milionska sredstva uložena u rekonstrukcije primarne i sekundarne vodovodne mreže u Goraždu još od 1997. godine, građani Goražda se već dugi niz godina bore sa učestalim kvarovima i prekidima u vodosnabdijevanju, a gradska vlast na čelu sa Muhamedom Ramovićem obećava novi projekat rekonstrukcije vodovone mreže iako sredstva dobivena za prethodne rekonstrukcije još uvijek nisu otplaćena.

Goražde je tokom 1997. godine dobilo kredit u iznosu od 3,7 miliona dolara za zamjenu cjevovovda, a radilo se o kreditu Sudijskog fonda preko Razvojne banke FBiH koji, kako je gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović u junu 2020. godine potvrdio još uvijek nije otplaćen. I ministar finansija BPK Goražde, Mirsad Agović potvrdio je da ovaj kanton nastavlja “izmirivati i kredit Razvojne banke koji srećom ide svojom dinamikom i ističe 2021. godine”.

Nešto kasnije će se ispostaviti da se radilo o nekvalitetnim cijevima s obzirom na činjenicu da je dolazilo do učestalih kvarova i pucanja potisnog cjevovoda, što je u više navrata uzrokovalo da ova općina odnosno grad ostane bez vode.

Obzirom da smo mijenjali cijevi 1997. godine, moje mišljenje je da je do pucanja cjevovoda došlo uslijed ugrađenog nekvalitetnog materijala, odnosno škarta na cijevi koja je ugrađena. Sličan smo kvar imali skoro na istom lokalitetu.

Direktor JKP “6. mart” Goražde, Sadik Silajdžić, 16. april 2012.

Problemi građana Goražda nastavili su se i tokom godina koje su uslijedile, pa je tako tokom 2016. godine Goražde bilo suočeno sa kontinuiranim prekidima u vodosnabdijevanju, a iz lokalnog komunalnog preduzeća tada su još jednom istakli da je “uzrok čestim prekidima vodosnabdijevanja loše projektovan vodovod u koji su prije više od 15 godina ugrađene cijevi koje ne mogu dugo izdržati pritisak vode”.

Radni pritisak u cjevovodu je 10,5 bara, nakon 15 – 20 godina eksploatacije cjevovod je sazrio za zamjenu. Kredit za koji su cijevi kupljene još nije otplaćen, a već se mora ponovo ulagati u cjevovod.

Sadik Silajdžić, 26. juni 2016.

U oktobru 2016. godine potpisan je Ugovor o ustupanju radova na rekonstrukciji sekundarne vodovodne mreže, a realizacija ovog projekta podrazumjevala je zamjenu dotrajalih cijevi zbog kojih je često dolazilo do kvarova, a samim tim i problema sa vodosnadbijevanjem, čime je dugogodišnji problem građana Goražda trebao biti riješen.

Danas smo potpisali ugovore za posljednji projekat koji će se finasirati putem kreditnih sredstava od strane Saudijskog fonda za razvoj, a to je rekonstrukcija sekunadarne vodovodne mreže. Rječ je o dužini vodovodne mreže od 14 kilometara, s tim da imamo primarnu mrežu u dužini od 4 kilometra koju već djelimično radimo, ali ćemo od sredstava koja će nam ostati na prvoj sjednici novog saziva Općinskog vijeća Općine Goražde donijeti Odluku kojom će se ova sredstva preusmjeriti za pomenute radove na primarnoj mreži. Danas potpisani ugovori su vrijedni 1.918.829,00 KM, s tim što imamo i nadzor, zatim izradu projekta i to je negdje ukupno oko 2 miliona KM. Također, i u ovom projektu biće vraćen PDV na osnovu sporazum između BiH i Saudijske Arabije što nam je naravno drago.

Muhamed Ramović, 12. oktobar 2016.

Pomenuti kredit odobren je još 2014. godine kada je Saudijski fond prihvatio prijedlog Općine Goražde i odobrio kredit od 6 miliona dolara sa minimalnom kamatnom stopom.

S tim u vezi, radovi na rekonstrukciji sekundarne vodovodne mreže u Goraždu započeli su u maju 2017. godine, a u julu iste godine javnost je obaviještena da je polovina posla već urađena te je najavljeno i da “postoji mogućnost da se kroz ovaj projekat riješi i dio primarne vodovodne mreže”.

Ipak ovi radovi su bili obustavljeni, a iz tadašnje općinske uprave Goražde istakli su “kako je takvo stanje uzrokovano objektivnim razlozima i problemima u asfaltnoj bazi”.

Svjesni smo situacije u ovom slučaju no problem je objektivne prirode. U jesen je došlo do poteškoća u radu pogona asfaltne baze i nije mogla biti isporučena tražena količina asfalta, tako da je došla zima i u tom vremenu se nisu mogli izvoditi radovi. Molimo građane za strpljenje i razumijemo njihovo nezadovoljstvo jer i mi bi željeli da se to što prije okonča i dovede u red kako treba.

Tadašnji pomoćnik načelnika Općine Goražde, Enver Adžem, 2018. godina

Radovi na realizaciji ovog projekta nastavljeni su u aprilu 2018. godine, a načelnik Ramović je tom prilikom istakao da se “radovi privode kraju”, te da su “preostale još nekolike ulice”, kao i da se “krajem mjeseca maja očekuje završetak radova”. Pomenuti radovi nisu bili okončani u najavljenom roku, a ni nekoliko mjeseci kasnije, pa su u novembru 2018. godine građani Goražda 28 sati bili bez vode, a razlog su bili radovi u centru grada na zamjeni sekundarne vodovodne mreže. Iz JKP “6. mart” tada su istakli da “predstoji još dio radova po gradu tako da je teško predvidjeti kada bi ovaj projekat trebao biti okončan”.

Uvidom u Izvještaj revizije učinaka “Efikasnost upravljanja gubicima vode u vodovodnim preduzećima” iz 2018. godine, koji je objavio Ured za reviziju institucija u FBiH, može se doći do podatka da je JKP “6. mart” iz Goražda navelo da “ne provodi mjere aktivnog nadzora gubitaka vode u mreži”:

Analiziranjem dostavljenih odgovora iz Upitnika revizije JKP „6.mart“ d.o.o. Goražde, utvrđeno je da ovo preduzeće ne vrši redovnu kontrolu gubitaka vode iz mreže, jer nemaju ugrađene mjerače protoka na strateškim mjestima. Prikazani podaci rezultat su procjene i za sve tri godine iskazani su u istim iznosima. Ukupni gubici vode iskazani su u iznosu od cca. 4.636 hiljada mᶟ. Po izjavama odgovornih u vodovodnom preduzeću, vodi se Knjiga evidencija o količinama zahvaćene vode, iako istu ne vode u propisanoj formi na način kako je propisano Pravilnikom. Ovo vodovodno preduzeće nema podijeljenu vodovodnu mrežu na zone i ne izrađuje vodnu bilansu, zbog čega revizija nije mogla potvrditi tačnost prikazanih podataka u odgovorima na pitanja iz Upitnika.

Izvještaj “Efikasnost upravljanja gubicima vode u vodovodnim preduzećima”, 2018. godina

Dugogodišnji problem građana Goražda nastavio se i tokom 2020. godine, pa je u aprilu došlo do novog pucanja cijevi na potisnom cjevovodu kojim se voda iz fabrike u Vitkovićima doprema do rezervoara i distributivne mreže prema potrošačima, a kvarovi koji su se dešavali i ranije “intenzivirani su u jeku borbe protiv koronavirusa”.

Nezadovoljni građani su tom prilikom istakli da “kredit u iznosu od 3,7 miliona dolara, koji je uzet 1997. godine i potom utrošen u dvije faze vodosnabdijevanja Goražda, još nije otplaćen, a cijevi je potrebno zamijeniti” zbog nestručnog projektiranja, “jer ugrađene cijevi ne mogu izdržati pritisak iz Fabrike vode u Vitkovićima”, te da je “zamjena cijevi jedino trajno rješenje”.

Probleme sa redovnim vodosnabdijevanjem građani Goražda imali su i tokom maja 2020. godine, kada je zbog tri kvara na potisnom cjevovodu došlo do prekida u vodosnabdijevanju.

Zbog učestalih problema sa vodosnabdijevanjem u junu 2020. godine urađen je projekat rekonstrukcije potisnog cjevovoda Vitkovići – Goražde, a iz Gradske uprave su istakli da je “rekonstrukcija potisnog cjevovoda Vitkovići – Goražde jedini način da se riješi problem vodosnabdijevanja grada, do čijeg prekida dolazi gotovo svakodnevno zbog pucanja dotrajalog cjevovoda”.

Zavrašavajući četri faze projekta zamjene sekundarne mreže počeo se javljati problem na primarnom vodovodu. Žao nam je je cijevi na primarnom vodovodu su rađene 1997. godine i nije to davno i na bazi ovih problema i a prijedloga građana kao i Gradskog vijeća mi smo naručili izradu projekta rekonstrukcije potisnog cjevovoda i evo on je završen i već ga sutra predajemo na reviziju i onda raspisujemo javni poziv u mjesecu julu za realizaciju projekta. Negdje oko tri kilometra imamo da uradimo vodovoda od Fabrike vode u Vitkovićima do mosta u naselju Baćci i mijenja se pravac vodovoda ide desno prema fabrici odnosno podstanici koja je izgrađena od donacije prijatelja iz Francuske a koja nikad nije bila u funkciji i koja će rasteretiti vod i od nje ima već izgrađen vod do glavnog rezervoara u Rasadniku. Ukupna cijena projekta po predračunu izrađenom projektu je 886.010,31 KM, ali obzirom da ćemo koristiti pomenutu podstanicu koju već imamo trebaće nam oko 400.000,00 KM. Mi smo predložili Vijeću da se sredstva koja su preostala od projekata Saudijskog fonda usmjere u ovaj projekat i ako se odobri mi ćemo već imati određena serdstva.

Muhamed Ramović, 9. juni 2020.

Sredinom juna došlo do kvara na potisnom cjevovodu, što je dovelo do nestašice vode u domaćinstvima u cijelom Goraždu, a problem se nastavio pa su početkom jula 2020. godine Goraždani još jedanput ostali bez vode.

U junu se uslijedile i reakcije građana Goražda zbog učestalih prekida u vodosnabdijevanju, koji su zatražili “reakciju Tužilaštva BPK Goražde, jer Goražde je prije dvadesetak godina uložilo oko 3,7 miliona dolara u izgradnju cjevovoda”.

U međuvremenu, dok su se građani Goražda borili sa učestalim nestašicama vode u gradu, u aprilu 2019. godine započeo je projekt izgradnje obaloutvrde na rijeci Drini, kojim bi se konačno mogao riješiti problem urušavanja obaloutvrde koji je uzrokovan poplavama iz decembra 2010. godine. Vrijednost ovog projekta iznosi oko 10.500.000,00 KM, a u februaru 2020. godine Muhamed Ramović istakao da je “u planu nastavak ovog velikog projekta i da je zatraženo novih 20.000.000,00 KM od Svjetske banke”.

S tim u vezi, građani Goražda su u više navrata iskazali nezadovoljstvo zbog gradnje pomenute obaloutvrde, a pokrenuta je i peticija “koju je potpisalo više od 550 građana kojom se od nadležnih traži da hitno obustave gradnju i nađu drugačija rješenja od gradnje visokih zidova na obali”. Početkom juna 2020. godine neformalna grupa građana organizovala je protestnu šetnju u Goraždu, “nakon što vlasti nisu uvažile njihove zahtjeve da se obustavi izgradnja obaloutvrda na rijeci Drini”.

Građani nisu pozvani na javnu raspravu, a svako normalan bi otišao da vidi. Problem je što se ne predstavlja ni nastavak gradnje pa niko još ne zna sa sigurnošću kako će izgledati drugi dio projekta. Mi smo nezadovoljni ovom izgradnjom, količinom novca koji je ubrizgan za ono što smo dobili, a dobili smo najveće ruglo ne u Evropi nego u svijetu.

Predstavnik neformalne grupe građana, Mirsad Kadrić, 6. juni 2020.

I dok, sa jedne strane, gradska vlast na čelu sa Muhamedom Ramovićem planira nastavak višemilionskog projekta izgradnje obaloutvrde, u cilju zaštite od poplava, uprkos protivljenima građana koji su u više navrata iskazali nezadovoljstvo ovom projektu, sa druge strane obećanje da će se problem neredovitnog vodosnabdijevanja riješiti ostaje neispunjeno iz godine u godinu, na štetu građana koji već dugi niz godina ostaju bez redovnog pristupa vodi, a situacija postaje naročito teška u ljetnim mjesecima.

Stanovnici Goražda upozoravaju da bi se protesti protiv izgradnje obaloutvrde u ovom gradu mogli proširiti i na proteste zbog uskraćivanja redovnog pristupa vodosnabdijevanju, ostaje vidjeti da li će Gradska uprava imati sluha za vlastite građane.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!