Analize

Dodik o platama, BDP-u, Ustavu BiH i odnosu s Rusijom

Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik gostovao je 27.9.2023. godine u emisiji “Telering” na RTRS-u. Dodik je tom prilikom komentarisao aktuelnu društveno-političku situaciju u Bosni i Hercegovini, a Istinomjer je analizirao nekoliko njegovih tvrdnji iz ovog gostovanja.

Screenshot: RTRS

Između ostalog, Dodik je govorio o statusu Srba na ovim prostorima, pri čemu je ustvrdio da u pojedinim općinama u Federaciji “žive Srbi 100%”:

Mi nemamo pretenzije prema Federaciji BiH ni u jednom dijelu, pa čak i tamo gdje žive Srbi 100%, kao što je Drvar i te druge opštine. Mi smatramo da je to dio FBiH. To je definitivno završeno.

Milorad Dodik, 27.9.2023.

Prema popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH iz 2013. godine, najveći broj Srba živi u Općini Drvar – 6.420 od ukupno 7.036 stanovnika. U skladu s tim, u spomenutoj općini, od ukupnog broja stanovnika, 91,25% čine Srbi.

Pored toga, ni u drugim općinama u Federaciji BiH, kao što su Bosansko Grahovo, Glamoč i Bosanski Petrovac, u kojima živi većinski srpsko stanovništvo, Srbi ne čine 100% stanovništva. Tako u Bosanskom Grahovu 82,8% stanovništva čine Srbi, u Bosanskom Petrovcu 54,5% stanovništva, dok u Glamoču Srbi čine 43,5% stanovništva.

S obzirom na navedeno, Istinomjer ovu tvrdnju Milorada Dodika ocjenjuje neistinitom.

Izvoz pšenice iz Rusije

U nastavku, Dodik je komentarisao svoj odnos s predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom, kao i odnos Ruske Federacije prema Republici Srpskoj. Tom prilikom izjavio je da je Rusija trenutno najmoćnija zemlja u “proizvodnji žita”:

Percepcija o Rusiji prije pet godina je bila “oni prodaju naftu i gas, ništa ne rade”. Kako odjednom postade Rusija sad najmoćnija zemlja u proizvodnji žita. Najveće količine žita proizvodi Rusija.

Milorad Dodik, 27.9.2023.

Prema podacima dostupnim na web stranici statista.com, u 2022/2023. godini najveći proizvođač pšenice bila je Kina, koja je proizvela 137.723 tone, a slijede je Indija sa 103.000 tona i Rusija sa 92.000 tona proizvedene pšenice. U istom razdoblju, Evropska unija proizvela je 134.700 tona pšenice.

S druge strane, podaci Organizacije UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) govore da je u 2021. godini najveći proizvođač pšenica bila Kina, a slijede je Indija te Rusija.

S obzirom na navedeno, i ovu tvrdnju Milorada Dodika ocjenjujemo neistinitom.

Također, Dodik se osvrnuo i na rad visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, nazvavši ga, pri tome, “fašističkom svinjom”:

Došao nelegalan i nelegitiman, pokvaren, kakav jeste, izmišlja svašta, laje, priča kako smo mi majmuni u cirkusu, a on je jedna obična fašistička svinja koja je ovdje došla i nama pokušava da nametne neke svoje stavove. I mi to treba da trpimo i dokazujemo da smo mi dobri momci, zato što treba da dokazujemo da smo spremni da pužemo i da idemo za tom svinjom koja ovdje pokušava da rovi, rovari, razvaljuje itd. Ako smo mi za njega majmuni, onda je on za nas svinja, i to fašistička.

Milorad Dodik, 27.9.2023.

Podsjećamo, Istinomjer se i ranije osvrtao na uvrede lidera SNSD-a upućene uglavnom novinarima/kama i neistomišljenicima (1, 2).

Neistine o ustavnom uređenju BiH

Govoreći o ustavnom uređenju Bosne i Hercegovine, Dodik je još jednom iznio tvrdnju koju je Istinomjer u više navrata ocijenio neistinitom, a koju su iznosili/e brojni/e politički/e akteri/ke, mahom iz RS.

Teritorijalni integritet BiH na unutrašnjem planu ne postoji, jer je Bosna i Hercegovina Dejtonskim mirovnim sporazumom sastavljena od dva entiteta. Znači, mi smo unijeli svoju teritorijalnu površinu, Federacija svoju, i spojili smo se u jednu. U međunarodnom smislu, da, to je BiH, u unutrašnjem smislu postoje samo Federacija BiH i RS.

Milorad Dodik, 27.9.2023.

Pored ove tvrdnje, Dodik je također izjavio da je Bosna i Hercegovina “dejtonska tvorevina” i da “nikada nije bila suverena”.

BiH nijednog dana svog postojanja, kao dejtonska tvorevina, nije bila suverena. Čak ni onda kad je bila članica UN-a.

Milorad Dodik, 27.9.2023.

Ni na jednom mjestu u Dejtonskom mirovnom sporazumu, a samim tim ni u Ustavu Bosne i Hercegovine, ne navodi se da je Bosna i Hercegovina “sastavljena” od dva entiteta.

U članu I stav (3) Ustava BiH koristi se pojam “sastoji”:

Bosna i Hercegovina se sastoji od dva entiteta: Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske (u daljem tekstu “entiteti”).

Ustav Bosne i Hercegovine

U kontekstu Dodikovih tvrdnji da je Bosna i Hercegovina “sastavljena” od dva entiteta, da je “dejtonska tvorevina” i da “nikada nije bila suverena”, podsjećamo da je BiH nezavisnost od SFRJ proglasila 1. marta 1992. godine, nakon održanog referenduma. Zemlje članice tadašnje Evropske zajednice su 6. aprila 1992. godine priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu, a dan kasnije to su učinile i Sjedinjene Američke Države, dok je BiH 22. maja 1992. godine postala članica organizacije Ujedinjenih nacija.

Uzimajući u obzir navedene činjenice, Istinomjer i ovu Dodikovu tvrdnju ocjenjuje neistinitom.

Prosječne plate, dug i BDP Republike Srpske

Govoreći o ekonomskoj situaciji u RS, Dodik se osvrnuo na iznos prosječne plate u Republici Srpskoj, kao i zaduženost Republike Srpske.

Republika Srpska je jedna od najmanje zaduženih zemalja na ovom prostoru. Mi imamo sada prosječnu platu 640 eura. Kada smo postavili cilj prije tri, četiri godine da bude prosječna plata hiljadu maraka, mnogi su nas napadali, sada je već 1.286 maraka prosječna plata u RS.

Milorad Dodik, 27.9.2023.

Posmatrajući region, prema informacijama MMF-a, od RS je manje zaduženo Kosovo (19,32%), a treba navesti i da je zaduženje države Bosne i Hercegovine 29,17% BDP-a, dok je zaduženost entiteta Federacija BiH 22,06% BDP-a. Istina je da je RS manje zadužen od zemalja u regionu, no treba istaći da je na kraju 2022. godine ukupan dug ovog entiteta iznosio 44,19% BDP-a.

Kada je riječ o iznosu prosječne neto plate, ona je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u augustu 2023. godine iznosila 1.286 KM, dok je u prvih osam mjeseci ove godine prosječna plata iznosila 1.266 KM.

S obzirom na navedeno, Istinomjer tvrdnje Milorada Dodika o iznosu prosječne plate u Republici Srpskoj i zaduženosti ovog entiteta ocjenjuje istinitim.

Dodik je također komentarisao i porast BDP-a u Republici Srpskoj:

Republika Srpska, koju sam ja naslijedio 2006. godine, imala je negdje oko četiri i po, pet milijardi ukupan domaći proizvod, a danas ima 14,5 milijardi domaći proizvod.

Milorad Dodik, 27.9.2023.

Prema podacima iz Baze podataka o ekonomskim indikatorima RS (IRBRS), nominalni BDP Republike Srpske 2004. godine iznosio je 5,115 milijardi KM, dok je dvije godine kasnije iznosio 6,546 milijardi KM. Nominalni BDP Republike Srpske u 2022. godini iznosio je 14,535 milijardi KM.

Uzimajući u obzir činjenicu da je BDP Republike Srpske u 2006. godini bio nešto viši nego što je ustvrdio Milorad Dodik, Istinomjer ovu njegovu tvrdnju ocjenjuje većim dijelom istinitom.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!