Istražujući tvrdnju načelnika Nevesinja Milenka Avdalovića da se Hercegovački ustanak nije izučavao u jugoslovenskim udžbenicima, Istinomjer je kontaktirao eksperticu za udžbenike Snježanu Koren koja nam je pokazala tekstove o ovom ustanku u nekoliko udžbenika iz vremena Jugoslavije.

Na press konferenciji povodom obilježavanja 150 godina od Hercegovačkog ustanka započetog u Nevesinju 1875. godine koju je RTRS prenio 1. juna 2025. godine načelnik Nevesinja Milenko Avdalović je ustvrdio kako se taj ustanak nije izučavao u jugoslovenskim udžbenicima.
Hercegovački ustanak, odnosno Nevesinska puška je, ovi to mlađi znaju jer su oni više učili o tom ustanku, mi, stariji, nažalost nismo jer smo živjeli u državi koja nije izučavala takav ustanak (…).
Milenko Avdalović, 1.7.2025.
Hercegovački ustanak
Pokušaji Osmanskog carstva da poveća poreze radi otplate vanjskog duga i regrutuje stanovništvo u regularnu vojsku, zajedno sa lošom žetvom prethodnih godina i nacionalnom agitacijom među slavenskim stanovništvom, doveli su do ustanka pravoslavnih seljaka u ljeto 1875. godine. Ustanak je započeo u Hercegovini u okolini Nevesinja ali i u Bugarskoj.
Hercegovački ustanak potaknuo je izbijanje rata između Srbije i Crne Gore protiv Osmanskog Carstva te rata između Rusije i Osmanskog Carstva. Finalni mirovni ugovor potpisan je na Berlinskom kongresu u junu i julu 1878. na kome je Osmansko Carstvo priznalo nezavisnost Srbije, Crne Gore i Rumunjske te dodijelilo autonomiju Bugarskoj koja je podijeljena u dvije provincije. Austro-Ugarska je dobila pravo okupacije Bosne i Hercegovine te Novopazarskog sandžaka, a Velikoj Britaniji pripao je Cipar.
Ustanak u jugoslovenskim udžbenicima
Istinomjer je kontaktirao eksperticu za proučavanje udžbenika, dr. sc. Snježanu Koren sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koja je u razgovoru za Istinomjer odgovorila na pitanje da li se Hercegovački ustanak izučavao u Jugoslaviji.
Jest, i rekla bih prilično obimno. To je bilo posve na tragu interpretacije koja je takve ustanke i bune tumačila kao primjere klasne borbe i nacionalnog otpora.
Snježana Koren, 1.7.2025.
Profesorica Koren nam je kao primjere poslala dijelove tri udžbenika za osnovnu, strukovnu i srednju školu. U sva tri udžbenika, Povijest 1 za srednje škole iz 1977. godine, Čovjek u svom vremenu za sedmi razred osnovne škole iz 1986. godine te Povijest 2 za strukovne škole iz 1990. tematizuje se Hercegovački ustanak.
Zbog činjenice da se Hercegovački ustanak izučavao u jugoslovenskim udžbenicima, tvrdnju Milenka Avdalovića da to nije bio slučaj ocjenjujemo kao neistinitu.
(Istinomjer.ba)