Usprkos činjenici da obavlja komunalne djelatnosti, preduzeće “Čistoća” je dioničko društvo u većinskom privatnom vlasništvu, dok Grad Banjaluka posjeduje 30% dionica ovog preduzeća.

Na pres-konferenciji koju je na svom YouTube kanalu prenio 23. marta 2025. godine, Draško Stanivuković govorio je o štrajku u preduzeću “Dep-ot”. Štrajk je izazvan gubitkom sudskog spora s komunalnim preduzećem “Čistoća”, za koje je Stanivuković izjavio da je Grad Banjaluka manjinski vlasnik tog preduzeća.
Šta se od nas očekuje da vas pitamo? Da mi nazovemo “Čistoću” i kažemo: “Odustanite vi od žalbi, riješite ovo.” Pa ljudi, nismo mi svemogući. Mi smo 30% vlasnici “Čistoće”, manjinski vlasnici. Ne možemo na taj način da postupamo.
Draško Stanivuković, 23.3.2025.
Preduzeće “Dep-ot”, u vlasništvu Grada Banjaluka, upravlja regionalnom deponijom smeća na koju odlažu otpad Banjaluka i sedam susjednih lokalnih zajednica. Radnici ovog preduzeća stupili su u štrajk jer “Dep-ot”, po sudskoj odluci, mora predati ovoj kompaniji zemljište na kome se nalazi deponija. Kao rezultat štrajka, deponija radi skraćeno i ne prima sav otpad iz Banjaluke, koji se počeo gomilati u gradu.
Međutim, ne radi se o sporu dva gradska preduzeća budući da je “Čistoća” akcionarsko društvo u kome Grad posjeduje manjinski paket od 30% dionica. Većinski vlasnik “Čistoće” je kompanija “Tržnice d.o.o.” u privatnom vlasništvu, dok preostale dionice imaju kompanija “M Broker” i mali dioničari.
Osim što nije vlasnik komunalnog preduzeća i preduzeća koje upravlja tržnicama, Grad Banjaluka nije vlasnik ni gradskog prijevoza, koji obavljaju privatne kompanije (1, 2, 3). Privatni kapital postoji i u gradskom vodovodu i gradskom groblju u Banjaluci, koji su također dionička društva, ali je Grad njihov većinski vlasnik.
Zbog činjenice da Grad Banjaluka nije većinski vlasnik komunalnog preduzeća “Čistoća” tvrdnju Draška Stanivukovića ocjenjujemo kao istinitu.