Neutemeljeno

Bosna i Hercegovina nije među rijetkim europskim državama koje imaju kraljevsku porodicu

Bosna i Hercegovina po ustavnom uređenju nije monarhija, a nema ni živuću kraljevsku porodicu. Za razliku od toga, sedam europskih država su monarhije na čelu s kraljem ili kraljicom, a u Europi postoje i mnoge kraljevske porodice koje više ne vladaju, poput Habsburga ili Karađorđevića.

Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Faruk Selmanović je na sjednici održanoj 15. januara 2025. prilikom rasprave o značaju ljiljana na logu Memorijalnog centra Sarajevo izjavio kako se rijetko koja država u Europi može pohvaliti da ima kraljevsku porodicu.

Bosanski ljiljan, pored toga što je endemična vrsta biljke, to je simbol da Bosna i Hercegovina potiče od kraljevske porodice. Rijetko koja država u Evropi može se pohvaliti da ima kraljevsku porodicu, da ima hiljadugodišnju tradiciju. Zato nam je taj ljiljan bitan.

Faruk Selmanović, 15.1.2025.

Ornament poznat kao fleur-de-lis pojavljuje se u heraldici franačkih i kasnije francuskih vladara od ranog srednjeg vijeka i simbol je francuske krune, odakle se raširio u heraldiku drugih europskih država i vladarskih porodica. U antici je predstavljao čistoću, a od srednjeg vijeka fleur-de-lis imao je i kršćansku simboliku te je povezivan s Evom i Marijom.

Preovladava mišljenje kako fleur-de-lis predstavlja stiliziranu verziju ljiljana, ali dio heraldista (1, 2, 3) smatra kako predstavlja iris. Postoji oko 30 varijacija fleur-de-lisa. Ovaj ornament intenzivno je korišten u srednjem vijeku, a danas se često pojavljuje na grbovima gradova, velikaških porodica, organizacija, regiona i država. Prikazan je na grbu i zastavi Srbije.

Fleur-de-lis korišten je u znakovlju srednjovjekovne dinastije Kotromanić te se može pronaći na prikazima vladarske krune, novcu, pečatima i arhitektonskim motivima. Nakon srednjeg vijeka, njegovo korištenje u BiH je iščezlo. Međutim, fleur-de-lis se ponovno počinje koristiti od 1992. godine, kada je definiran kao ljiljan i upotrijebljen za simbol na zastavi Republike Bosne i Hercegovine.

Kraljevska porodica

Bosna i Hercegovina po svom ustavnom uređenju nije monarhija i nema kraljevsku porodicu. Također, više ne postoji ni neprekinuta loza srednjovjekovne vladarske porodice Kotromanić, koja kao vladajuća dinastija prestaje postojati nakon što su Osmanlije zauzele Bosnu i pogubile kralja Stjepana Tomaševića 1463. godine.

Za razliku od Bosne i Hercegovine, sedam europskih država danas su kraljevine i imaju kraljevske porodice: Norveška, Švedska, Danska, Nizozemska, Belgija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Španjolska. Mnoge loze kraljevskih porodica, poput Habsburga, Karađorđevića, Hohenzollnera, Saxe-Coburg-Gotha itd., i danas postoje, ali zemlje kojima su nekada vladali više nisu kraljevine

Odgovor gospodina Selmanovića na obavijest o ocjeni možete pročitati ovdje.

Budući da Bosna i Hercegovina već duže od 500 godina nema kraljevsku porodicu, te da su mnoge europske države imale, odnosno da još uvijek imaju kraljevske porodice, tvrdnju Faruka Selmanovića ocjenjujemo kao neutemeljenu.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!