Na sjednici Predsjedništva Ujedinjene Srpske, održanoj 30.1.2022. godine, kako je objavljeno na zvaničnoj Facebook stranici tog političkog subjekta, doneseno je sedam zaključaka.
Između ostalih, zaključak pod rednim brojem dva odnosio se na, kako je navedeno, definisanje zakona koji regulišu pitanje imovine, “Visokog sudskog i Visokog tužilačkog savjeta Republike Srpske”, ali i onih koji se odnose na “VRS”, “indirektno oporezivanje” i dr.:
2. Za Republiku Srpsku je najbitnije definisati zakone koji regulišu pitanje imovine kao neophodni osnov za stabilnost i ekonomski razvoj. Vrlo je bitno i formiranje Visokog sudskog i Visokog tužilačkog savjeta Republike Srpske kao preduslov vladavine prava i političke stabilnosti. Donošenje drugih zakona (VRS, indirektno oporezivanje i dr.) odložiti do izbora i mogućih političkih dogovora na nivou BiH.
Ujedinjena Srpska, 30.1.2022.
Iz navedenog zaključka Predsjedništva Ujedinjene Srpske, a u odnosu na informaciju o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, ali i oblasti odbrane i bezbjednosti koje je 10.12.2021. godine usvojila Narodna skupština Republike Srpske (NSRS), jasno je da je, kada je navedeni politički subjekt u pitanju, došlo do promjene stava.
Podsjećamo, na 24. posebnoj sjednici NSRS usvojena je Deklaracija o ustavnim principima i četiri informacije o prenosu nadležnosti sa zaključcima.
Između ostalih, a kako je objavljeno na zvaničnoj stranici NSRS, Informacija o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, kao i ona iz oblasti odbrane i bezbjednosti, usvojena je na prijedlog predsjednika Republike Srpske, Vlade Republike Srpske, člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske i klubova poslanika SNSD, SP, DEMOS, NPS ,Poslaničke grupe NDP, ali i Ujedinjene Srpske.
Za razliku od potonjeg stava Ujedinjene Srpske usvojenog na posljednjoj sjednici te stranke, u usvojenim zaključcima u vezi sa navedenim informacijama o “donošenju zakona”, u oblasti indirektnog oporezivanja, NSRS je “zadužio Vladu Republike Srpske da povuče saglasnost na Sporazum o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja između Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine”, ali i “da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske Zakon o porezu na dodatu vrijednost u Republici Srpskoj i Zakon o akcizama Republike Srpske”:
– Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da povuče saglasnost na Sporazum o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja između Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, koji su dana 5. decembra 2003. godine, u prisustvu visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, potpisali premijeri entitetskih Vlada.
– Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske Zakon o porezu na dodatu vrijednost u Republici Srpskoj i Zakon o akcizama Republike Srpske.
– Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH, Zakon o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, Zakon o Upravi za indirektno oporezivanje, Zakon o postupku indirektnog oporezivanja, Zakon o postupku prinudne naplate indirektnih poreza, Zakon o porezu na dodatu vrijednost i Zakon o akcizama u BiH neće se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske od dana stupanja na snagu Zakona o porezu na dodatu vrijednost u Republici Srpskoj i Zakona o akcizama Republike Srpske.
– Ovi zaključci stupaju na snagu narednog dana od dana donošenja.
NSRS, 10.12.2021
Isto vrijedi i za Informaciju o “prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH” u oblasti odbrane i bezbjednosti, gdje je, pored ostalog, NSRS također zadužio Vladu tog entiteta “da povuče saglasnost na Sporazum o prenosu nadležnosti iz oblasti odbrane na institucije BiH potpisan sa Vladom Federacije BiH, ali i da “u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti.
U kontekstu “prenosa nadležnosti”, ovim Istinomjer stav Ujedinjene Srpske po pitanju vremenskog okvira za “donošenje zakona” od Narodne skupštine Republike Srpske koji bi se odnosili na oblasti “odbrane i bezbjednosti” i “indirektnog oporezivanja” ocjenjuje nedosljednim.
(Istinomjer.ba)