Nakon što je Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) donijela odluku da se sve poštanske pošiljke koje se odnose na robu naručenu putem interneta i čija vrijednost prelazi 50 KM posebno carine kod špediterskih firmi, iz ove institucije su najavili kako će uskoro u funkciju pustiti carinsku aplikaciju Asycuda World. Tada je najavljeno kako bi se puštanjem u funkciju ove aplikacije stvorili uslovi da nadležne pošte u BiH usmeno podnose prijave za poštanske pošiljke manje vrijednosti, naručene putem interneta
Umjesto prijavljivanja tih pošiljki putem carinske deklaracije (JCI) i angažovanja špediterskih firmi, stvorili bi se uslovi da bi se moglo odobriti njihovo usmeno prijavljivanje uz izdavanje obračuna indirektnih poreza carinskih organa. U tom smislu bilo bi moguće da se u carinskoj aplikaciji i za poštanske pošiljke podrži ovakav način prijavljivanja uz obračun uvoznih dažbina po redovnoj carinskoj stopi (uz povlačenje elemenata iz važeće Carinske tarife BiH – naimenovanje, tarifna oznaka i stopa carine), te obračuna PDV-a i akcize. Očekujemo da bi se ovi uslovi mogli stvoriti u periodu od narednih mjesec dana, kada bi carinska informatička aplikacija bila spremna za ovakav način carinjenja pošiljki koje građani BiH sve više poručuju putem interneta i stižu putem poštanskih paketa u BiH”
Ratko Kovačević, glasnogovornik UIOBiH, Klix.ba, 30.01.2017.
Samo dva dana kasnije, nakon što je održan sastanak sa predstavnicima poštanskih operatera u BiH, UIO je najavila kako bi navedena aplikacija u funkciji mogla biti već za desetak dana, ali je taj rok probijen.
Prije puštanja u rad ove aplikacije UIO je usaglasila podzakonske carinske legislative s legislativom Evropske unije, a nakon što je završena testna faza aplikacija je i zvanično puštena u rad.
Iz UIO su naveli da se jedinstvena carinska stopa od 10 %, primjenjuje na robu koja se nalazi u pošiljkama koje šalju fizičke osobe iz inostranstva fizičkim osobama u BiH. Jedinstvena carinska stopa će se primjenjivati, pod uslovom da carinska vrijednost robe koja podliježe plaćanju uvoznih dažbina ne prelazi 1.500 KM po pošiljci i pod uslovom da se ne radi o uvozu u komercijalne svrhe.
Dakle, iako je od datog roka prošla sedmica, ipak možemo zaključiti da je obećanje UIO dato krajem januara, da će carinska informatička aplikacija biti spremna u periodu od mjesec dana, danas i ispunjeno.
(Istinomjer.ba)