Uskladiti i harmonizirati domaće pravne legislative s legislativom EU koja reguliše ovu oblast, a tiče se, prije svega, okolinskih aspekata, standarda kvaliteta (ISO, HACCP, HALAL, IFS, BFC i sl.), oštrih kriterija zdravstvene i higijenske ispravnosti proizvoda, ali isto tako raditi na edukaciji i informisanju domaćih proizvođača.
Uskladiti i harmonizirati domaće pravne legislative s legislativom EU koja reguliše poljoprivredu
Partije: Naša stranka | Oblasti: Ekonomija
Obrazloženje
Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program Naša stranka
U Programu rada Vijeća ministara BiH za 2023. godinu navedeno je i usvajanje Pravilnika o listama štetnih organizama, listama bilja, biljnih proizvoda i regulisanih objekata, kojim se propisuje sadržaj listi štetnih organizama, sadržaj listi bilja, biljnih proizvoda i regulisanih objekata, kao i mjere za sprečavanje prisutnosti Regulisani nekarantinski štetni organizmi na određenom bilju za sjetvu i sadnju te se usklađuje s pravnim akvisom EU. Tokom prve godine mandata VM BiH nije vršilo aktivnosti na izradi ovog pravilnika.
Na prijedlog Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, u suradnji s mjerodavnim tijelima entiteta i Brčko distrikta BiH, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je na 4. sjednici, održanoj 2. marta 2023. godine, Pravilnik o čaju, voćnom čaju, biljnom čaju i instant čaju. Cilj donošenja ovog pravilnika je omogućavanje uporabe međunarodno priznatih analiza za ispitivanje kakvoće čaja u cilju zaštite zdravlja potrošača, te otklanjanje nedostataka uočenih pri provedbi prethodno donesenog pravilnika, koji su predstavljali poteškoće proizvođačima.
Iako se na prijedlog Agencije za sigurnost hrane BiH Prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o pružanju informacija potrošačima o hrani našao na dnevnom redu 20. redovne sjednice VM BiH, koja je održana 23.8.2023. godine, isti nije usvojen.
Na 38. sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH), održanoj 9.2.2024. godine usvojen je Strateški plan ruralnog razvoja Bosne i Hercegovine za period od 2023. do 2027. – okvirni dokument, koji je pripremilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih poslova.
Na 41. sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH), održanoj 4.3.2024. godine, Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o pristupanju BiH Međunarodnom vijeću za masline (IOC) sa sjedištem u Madridu (Španija). MVTEO je zaduženo za provođenje aktivnosti za pridruživanje, a pristupanjem ovom vijeću BiH prihvata standarde u ovoj oblasti uvrštene u regulativu Evropske unije, navodi se u saopćenju.
Na 43. redovnoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH), održanoj 19.3.2024. godine, MVTEO je zaduženo da, u saradnji nadležnim institucijama entiteta i Brčko distrikta BiH, nastavi aktivnosti na donošenju državnog zakona o organskoj proizvodnji hrane u skladu s preporukama Sedmog sastanka Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH.
U saopštenju je navedeno da je prethodno usvojena Informacija o stanju organske proizvodnje u Bosni i Hercegovini kojom se naglašava potreba nastavka praćenja EU legislative i provedbu aktivnosti uklađivanja domaćih s EU propisima u ovom području.
Na 46. redovnoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH), održanoj 22.4.2024. godine, usvojen je Pravilnik o definicijama kategorija proizvoda sektora vinarstva s oznakom EI, kao potvrdom usklađenosti s pravnom stečevinom EU-a i međunarodnim standardima u toj oblasti. Riječ je o provedbenom podzakonskom aktu koji prati Zakon o organizaciji tržišta vina u BiH. Cilj Pravilnika je reguliranje oblasti vinarstva i vinogradarstva na jedinstven način koji je usklađen s odgovarajućim propisima Evropske unije.
Na 56. redovnoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, održanoj 18.7.2024. godine, usvojen je Akcijski plan za pripremu, provođenje i diseminaciju rezultata popisa poljoprivrede u BiH 2023 – 2026. godine, koji je pripremila ranije imenovana interresorna radna grupa. Popis poljoprivrede na terenu bit će proveden od 1.10. do 15. 12. 2025. godine, uz prilagođavanje svih aktivnosti iz Akcijskog plana. Provedbom popisa poljoprivrede u skladu s međunarodnim statističkim standardima i metodologiji EU-a, Bosna i Hercegovina će ispuniti jednu od prioritetnih obaveza u okviru Procesa stabilizacije i pridruživanja na putu u Evropsku uniju.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.